Naslovna / Moja priča

Katarina je kašljala i umarala se kad se penje uz stepenice, a danas boluje od neizlečive bolesti: Život sa plućnom arterijskom hipertenzijom

Priredio/la: V.St|11:00 - 05. 04. 2025.

Katarina, devojčica rođena sa srčanom manom, danas živi s plućnom arterijskom hipertenzijom i inspiriše druge svojom porukom snage i istrajnosti – nikada ne odustajte

Katarina Foto Shutterstock

Plućna arterijska hipertenzija (PAH) je retka, progresivna i ozbiljna bolest kod koje dolazi do povišenog krvnog pritiska u plućnim arterijama – krvnim sudovima koji povezuju srce i pluća. Ovaj pritisak otežava rad desne strane srca, što vremenom može dovesti do njegovog slabljenja i ozbiljnih komplikacija.

PAH može nastati kao posledica različitih oboljenja, a kod dece se često povezuje sa urođenim srčanim manama, poput otvora između pretkomora ili komora srca, ako što je bilo kod Katarine. Bolest je neizlečiva, ali uz rano otkrivanje i pravilnu terapiju, simptomi mogu biti uspešno kontrolisani, a kvalitet života značajno poboljšan.

Ovo je priča o Katarini Rozi Morais Šato, devojci koja je sa šest meseci prošla kroz operaciju srca, a četiri godine kasnije dobila doživotnu dijagnozu. Ipak, uz volju, podršku i savremenu terapiju – naučila je da živi „punim plućima”.

Prva operacija – pobeda nad urođenom srčanom manom

Katarina Roza Morais Šato (Catarina Rosa Morais Chato) imala je samo šest meseci kada je operisana zbog urođene srčane mane, odnosno otvora između srčanih pretkomora.

Operacija je uspešno rešila početni problem, ali četiri godine kasnije Katarina je dobila dijagnozu plućne arterijske hipertenzije (PAH), vrste povišenog krvnog pritiska u plućima i srcu, povezane sa urođenim srčanim manama, za koju danas nema leka, piše u svojoj ispovesti na sajtu J&J Innovative medicine.

Simptomi bolesti bili su kašalj, umor, bol u grudima i nesvestica, posebno izraženi prilikom penjanja uz stepenice. Lekari su joj savetovali da odmah prekine sa bilo kojim vidom fizičke aktivnosti, jer bi opterećenje bilo preveliko za njen organizam.

– Tog dana je moj san o plesu zauvek ugašen – priseća se Katarina i dodaje da se često osećala izolovano jer nije mogla da učestvuje u druženju i aktivnostima sa svojim prijateljima.

Zabrana fizičke aktivnosti – kraj sna o plesu

Posle dijagnoze brzo je počela sa terapijom koja joj je pomogla da kontroliše simptome bolesti i omogući sebi prilično normalan život.

Danas radi kao lična asistentkinja za negu pacijenata, pomažući medicinskim sestrama baš u bolnici u kojoj je i sama rođena. Na početku joj je bilo teško da izdrži duge sate na nogama, ali zahvaljujući fleksibilnom rasporedu i prilagođavanju sopstvenim mogućnostima i obavezama, uspela je da prevaziđe svoja ograničenja.

– Prevazišla sam sopstvena očekivanja – kaže ponosno Katarina.

Katarina je pronašla i ljubav svog života.

– Moj verenik Tijago (Tiago) uvek mi pruža podršku. Ide sa mnom na kontrole kod kardiologa, podseća me na terapiju i pomaže mi u svakodnevnim stvarima, poput nošenja kesa iz prodavnice – priča Katarina.

Terapija koja vraća nadu

Dr James Williams, kardiolog sa Klinike Mayo u Sjedinjenim Američkim Državama, ističe da je plućna arterijska hipertenzija ozbiljna bolest koja se mora pažljivo kontrolisati.

Iako je bolest za sada neizlečiva, savremeni tretmani omogućavaju pacijentima značajno poboljšanje kvaliteta života. Redovne kontrole, odgovarajuća terapija i pažljivo planiranje svakodnevnih aktivnosti ključni su za bolju prognozu i aktivan život pacijenata – navodi dr Vilijams.

Katarinina poruka za kraj: „Budite srećni, ne odustajte”

Kada razmišlja o svim izazovima koje je savladala, Katarina oseća ponos.

Uprkos svim teškim trenucima koje sam prošla, danas sam živa. Radim, vozim automobil, putujem, održavam svoj dom i gledam kako moji sestrići odrastaju. Pre 25 godina, za ljude sa plućnom arterijskom hipertenzijom nije bilo mnogo nade. Moj savet svima jeste da budu srećni, uživaju u svakom minutu svog života i nikada ne odustaju – poručuje Katarina.

Napomena: Ovaj tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje savet lekara. U slučaju bilo kakvih nedoumica, obratite se svom lekaru
Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo