Klaustrofobija, odnosno strah od zatvorenih, skučenih ili uskih prostora poprima oblik specifične fobije kada postoji u prekomernom obimu i toj meri da ometa sposobnost funkcionisanja u svakodnevnom životu. Uobičajeni pokretači su tuneli, liftovi, vozovi, avioni, ali to može biti i svaki zatvoreni prostor koji nas čini zarobljenim, uplašenim, anksioznim.
Mnogi strahovi su racionalni, pa pokušavamo da izbegnemo situacije zbog kojih se osećamo neprijatno ili ugroženo. Razlika između straha i fobije je u tome što je fobija intenzivan i iracionalan strah prema jednoj ili više stvari ili situacija. Takođe, kod fobija, nivo straha ne odgovara stvarnoj opasnosti koju predstavlja predmet ili situacija od kojih se plašimo.
Fobije postaju zdravstveni problem kada strah ometa našu sposobnost da obavljamo svakodnevne aktivnosti. Dolazi do ograničavanja sposobnosti da efikasno radimo, opterećuju se odnosi i smanjuje naše samopoštovanje i samopouzdanje.
Uobičajeni pokretači klaustrofobije su:
Oko 12,5 odsto stanovništva ima klaustrofobiju. Oko 75 odsto ljudi sa ovom specifičnom fobijom plaši se više od jednog predmeta ili situacije. Klaustrofobija je češća kod žena nego kod muškaraca. Iako svako, u bilo kom uzrastu može razviti specifičnu fobiju, većina se pokreće u detinjstvu i adolescenciji.
Ako neko ima klaustrofobiju, pre svega se oseća uznemireno zbog boravka u zatvorenom ili uskom, skučenom prostoru. Moguće je da će biti problema sa koncentracijom i opštim funkcionisanjem. Ponekad će se pojaviti preplavljujuće misli o tome da ćemo se naći u zatvorenom, malom prostoru. Zbog ovakvih misli možemo imati nesanicu i poremetiti normalan ciklus sna.
Simptomi klaustrofobije su dosta slični simptomima anksioznosti i napada panike. Razliku ćemo napraviti tako što su uvek posledica kontakta ili misli o boravku u određenom zatvorenom ili manjem prostoru. Fizički simptomi klaustrofobije su:
Emocionalni (psihološki) simptomi su:
Nauka još nije u potpunosti sagledala šta uzrokuje klaustrofobiju, ali se pretpostavlja da to mogu da budu neki od sledećih razloga:
U medicinskom smislu, postoje objašnjnja i da određene supstance preterano stimulišu amigdalu, deo mozga koji je odgovoran za osećaj straha. Takođe se smatra da jedna genetska mutacija može povećati rizik od klaustrofobije.
Stručno lice mora da utvrdi da li je vaš strah zaista fobija i da nije rezultat nekog drugog zdravstvenog stanja ili psihijatrijskog poremećaja. Dijagnoza se postavlja ukoliko ispunjavate sve ove stavke:
Terapija izloženosti i kognitivno – bihejvioralna terapija su dva glavna tretmana za klaustrofobiju.