Suočavanje sa svojim predimenzioniranim strahom pomaže oslobađanju od specifičnih fobija, pa i klaustrofobije Foto: Shutterstock
Klaustrofobija je jedna od češćih fobija, a uvek treba napraviti razliku između straha i stanja koje se definiše kao fobija. Utešno i važno je znati da mnogi ljudi imaju specifične fobije, kao i to da se leče uspešno.
I klaustrofobija, prekomerni strah od zatvorenih ili malih skučenih prostora je stanje sa kojim uz adekvatnu stručnu pomoć možemo da se izborimo. Uz adekvatan tretman i disciplinu praktikovanja tehnika kojima će van terapeut naučiti, nosićemo sa uspešno sa svojim okidačima, kontrolisati svoj strah, upravljati njime. Što je najvažnije, neće uticati na svakodnevni život, a to je i najvažniji parametar za određivanje razlike između straha i fobije. Evo načina na koje klaustrofobija može da se leči, a koje u odnosu na intenzitet simptoma i opšte zdravstveno stanje osobe određuje stručnjak za mentalno zdravlje.
U ovoj vrsti psihoterapije, osoba koja ima problem postepeno se izlaže situaciji koja je objekat straha. Sa postepenim, ponavljanim izlaganjem, cilj je postizanje asimilacije sa osećajem gubitka straha, koji će se uz prihvatanje i racionalizaciju učiniti da postojeći strah u toj situaciji više ne postoji. prijatno u svojoj specifičnoj situaciji od koje strahujete. Terapija izloženosti uključuje sledeće stavke:
Terapija takođe podrazumeva i vežbe opuštanja i disanja. Potreban je individualni pristup, u odnosu pre svega na težinu simptoma.
Ova vrsta psihoterapije (terapija razgovorom) fokusira se na upravljanje vašom fobijom promenom načina na koji razmišljate, osećate se i ponašate se. Tokom tretmana CBT-a, čeka vas sledeće:
Lekovi se ponekad propisuju i to na kratak vremenski period, a služe kanalisanju anksioznosti uzrokovane klaustrofobijom. Na primer, vaš lekar može da vam propiše lekove za lečenje anksioznosti kada letite avionom. Dve glavne grupe lekova koje se najčešće propisuju su:
Pored terapije, ukoliko stručnjaci procene da je neophodna, postoje još neke metode kojima možemo da pomognemo sebi u lakšem prevazilaženju neprijatnih osećanja i strahova. Na primer: