Psihologija

Otkrivamo ko je srećniji i psihički stabilniji: Vlasnici mačaka ili pasa?

Priredio/la: Ma.R.

Neka istraživanja kažu da su vlasnici pasa prijatniji i manje neurotični od vlasnika mačaka, a da se žene koje imaju mačke često suočavaju sa stereotipima poput "sigurno je sama i napuštena", što bi moglo da izazove potrebu za izolacijom i druga negativna osećanja

Svi znaju da je pas čovekov najbolji prijatelj, ali u odnosu na tip ličnosti osobe (vlasnika), mnogima i mačke mogu biti odlični životni saputnici i članovi porodice. Šta kaže psihologija o razlikama u blagostanju između vlasnika mačaka i pasa na osnovu istraživanja – ko je srećniji?

Ko je srećniji, a ko ima veće samopoštovanje?

Nedavna studija objavljena u časopisu Frontiers in Psichology pokazala je da vlasnici pasa obično imaju veće samopoštovanje od onih bez kućnih ljubimaca. Prema rezultatima ovog istraživanja, vlasnici mačaka, s druge strane, izgleda imaju nešto niže samopoštovanje u poređenju sa onima koji nemaju kućne ljubimce. Gde bi mogla da bude nekakva „zlatna sredina“ i od čega to zavisi?

Psiholog Mark Travers potvrđuje da ima razloga za verovanje da vlasnici pasa dobijaju brojne prednosti pre svega u smislu fizičke aktivnosti. Ipak, kako kaže, to nije dovoljno da bismo mogli da donesemo konačni sud da psi i njihovi vlasnici „pobeđuju“. Evo priloga za i protiv.

1. Fizička aktivnost i društvena interakcija

Studija objavljena u PLOS ONE otkrila je da je vlasništvo psa snažnije povezano sa povećanom fizičkom aktivnošću nego vlasništvo mačke. Praktično, rezultat je u skladu sa rezultatima drugih studija na ovu temu. Budući da su psi uglavnom puni energije, potrebna im je redovna vežba i aktivnost. To znači i da je veća verovatnoća da će vlasnici pasa biti aktivni. Dobro je poznato kako fizička aktivnost utiče na psihofizičko zdravlje.

Bilo da je reč o običnim izlascima napolje, zajedničkom trčanju, poseti parku za pse ili čak časovima dresure, jasno je da bilo koja aktivnost zahteva da vlasnici pasa izađu iz kuće. Zajednička ljubav prema psima momentalni je početak razgovora sa onima koji takođe imaju pse, što dovodi do stvaranja društvenih veza i osećaja pripadnosti.

Mačke su, sa druge strane, nezavisna stvorenja koja preferiraju domova u kojima žive sa vlasnicima. Mnoge izlaze napolje, ali same. Ne pokreću svoje vlasnike da budu fizički aktivni, niti da budu socijalno aktivniji.

2. Razlike u tipu ličnosti vlasnika kućnih ljubimaca

Osobine ličnosti takođe igraju ulogu u „određivanju“ količine sreće među vlasnicima kućnih ljubimaca. Jedno istraživanje je pokazalo da se vlasnici pasa i mačaka razlikuju u pogledu pet osobina ličnosti: neurotičnost, ekstrovertnost, prijatnost, savesnost i otvorenost. Autori istraživanja su otkrili da su vlasnici pasa prijatniji i manje neurotični od vlasnika mačaka. Takođe je utvrđeno da su vlasnici pasa ekstrovertniji, što je još jedan pokazatelj dobrobiti.

Naravno, postoji pitanje u rangu „kokoške ili jajeta“: da li su psi ti koji usrećuju svoje vlasnike ili je veća verovatnoća da će srećni ljudi izabrati pse kao kućne ljubimce? Verovatno je da uzročni odnos ide u oba smera. Autori pišu: „Iako možda nema mnogo razlika između onih koji poseduju kućne ljubimce i onih koji nemaju, jasno je da je posedovanje psa povezano sa koristima“.

3. Rodne razlike vlasnika mačaka i pasa: Ko je srećniji sa svojim izborom?

Jedna meta-analiza otkriva da muškarci vlasnici pasa prijavljuju veće samopouzdanje i samopoštovanje od muškaraca bez kućnih ljubimaca. Zanimljivo je, međutim, da vlasnice mačaka prijavljuju niže samopoštovanje od žena bez kućnih ljubimaca.

Moguće je da muškarci vlasnici pasa sebe vide kao člana ili čak kao vođu čopora, što bi moglo da podstakne njihovo samopouzdanje. Njihovo samopoštovanje takođe može biti pojačano komplimentima koje dobijaju za svog ljubimca u šetnji. Nasuprot tome, žene koje imaju mačke mogu se suočiti sa stereotipima poput „sigurno je sama i napuštena“, što bi moglo da izazove potrebu za izolacijom i osećanje tuge i izopštenosti.

Umesto zaključka o tome ko je srećniji

Kao i većina tema koje istražuju pitanja sreće, odgovor nije jednostavan.

– Iako je istina da vlasnici pasa svakodnevno imaju aktivnosti koje podižu nivo hormona sreće i zadovoljstva (svež vazduh, fizička aktivacija, socijalizacija), vlasnici mačaka takođe mogu pronaći svoj unutrašnji mir i osećati se srećno kada se njihov četvoronožni prijatelj sklupča kraj njihovih nogu. Najvažnije je izabrati kućnog ljubimca koji upotpunjuje vaš životni stil. Ako ste osoba koja žudi za društvom i akcijom, pas će verovatno biti lakši put do vaše sreće. Ako ste tip koji je introvertan, možda će vam više odgovarati mačka. Međutim, pitanje sreće ne bi trebalo da bude posledica nekog izbora i da od njega zavisi, već da vašu sreću neki izbor dopunjava – objasnio je psiholog Mark Travers.