Psihologija

Tuga ili melahnolija: Važno je spoznati ova stanja – evo koje su ključne razlike i kada potražiti pomoć

Priredio/la: Ma.R.

Pojmovi su poput tuge, depresije i melahnolije često su spominjani, ali se zamenjuju i mešaju, pa i potpuno pogrešno identifikuju

Da li su tuga i melanholija isto? Da li su tuga i depresija isto? A melanholija i depresija? Svi ovi pojmovi su često spominjani, ali se često zamenjuju, mešaju, pogrešno identifikuju. Zbog stabilnosti mentalnog zdravlja važno je sagledati i sličnosti i razlike.

Tuga: Od čega zavisi da li je normalna ili patološka

Psiholozi kažu da razlika između tuge i melanholije suptilna, ali veoma značajna. Naime, tuga je normalno i privremeno emotivno stanje, dok je melanholija dublje, ozbiljnije iskustvo.

Tuga je normalna, prirodna ljudska reakcija na gubitak, razočaranje ili neku drugu situaciju koja nam je bolna za podnošenje. Može biti gubitak voljene osobe, prekid veze, otkaz na poslu… Iako može da potraje neko vreme, tuga je obično privremena i prolazi s vremenom. Dakle, tuga ima jasan uzrok, a često je vezana za specifičan događaj ili okolnost.

Što se tiče intenziteta, osoba koja je tužna može i dalje doživeti trenutke sreće, smeha ili zadovoljstva. Recimo, iako smo tužni zbog nekog događaja, možemo uživati u razgovoru s prijateljem, šetnji ili laganoj muzici. Obično nema značajnih fizičkih promena, osim eventualne iscrpljenosti ili manjih problema sa spavanjem.

Kako se definiše melanholija

Veoma važno je znati da melanholija nije isto što i uobičajena, kratkotrajna i prolazna tuga, već neprekidni i intenzivni osećaj tuge i beznađa. Za razliku od melanholije, često nema jasan uzrok i prepliće se sa svakodnevnim životom u svim okolnostima.

Reč je o dugotrajnom stanju, iz koga često ne vidimo boljitak ni izlaz i nastaje bez jasnog spoljnog okidača. Prosto, može da se javi odjednom, niotkuda, ili da tinja i da je postanemo svesni bez jasnog razloga ili životne situacije koja bi je izazvala. Ljudi koji osećaju melanholiju ne mogu da pronađu radost ni u čemu, čak ni u stvarima koje su im nekada pričinjavale zadovoljstvo.

Za razliku od tuge, melanholija često daje fizičke simptomima kao što su nesanica (poput preuranjenog buđenja), gubitka apetita, gubitka na težini, uz osećaj fizičke iscrpljenosti i malaksalosti.

Po čemu je još melahnolija specifična

Jedna od najvažnijih karakteristika melanholije je povezanost sa mentalnim poremećajima. Naime, često je deo depresivnih poremećaja, specifične melanholične depresije. Zato kao i svaka depresija zatheva lekarsko praćenje i zbrinjavanje, uz adekvatnu terapiju.

Takođe, postoji još nešto važno: za razliku od tuge ne može se ublažiti aktivnostima, druženjem, utehom prijatelja ili porodice, izlascima, muzikom, putovanjima…

Tuga ili melahnolija: Evo koje su ključne razlike i kada potražiti pomoć

Tuga je normalna, prolazna ljudska emocija koje je najčašće izazvana nekim gubitkom ili situacijom koja u nama pokreće osećanje bola. Melanholija je trajno, intenzivno stanje osećaja tuge koje nema jasan uzrok i često zahteva lečenje, budući da je često povezana sa poremećajima mentalnog zdravlja.

Važno je da se obratimo stručnom licu ukoliko smo duže tužni, da nam sve što se dogodi lepo ne pomaže i ne čini da smo trajno bolje. Ako je naš svakodnevni život promenjen u kvalitetu, ne spavamo dovoljno ili dobro, nemamo apetit ili koncentraciju, možda je posredi melanholija, moguće i depresija.