Psihologija

10 osobina koje odaju majku narcisa: Kako narcisoidno ponašanje utiče na ćerke, a kako na sinove

Priredio/la: Ma.R.

Ako je jedini način da dobijete majčinu ljubav bio da živite po njenim pravilima, možda ste nesvesno naučili da tolerišete toksične odnose i u daljem životu

Iako je narcisoidni poremećaj ličnosti (NPD) retko mentalno stanje, odrastanje uz roditelja koji pokazuje narcisoidne osobine je češće nego što se misli. Uloga majke najvažnija je u životu dece, a narcisoidni koncept može da ostavi velike posledice i na ćerke i na sinove.

Narcisoidni poremećaj majki: Kako se ispoljava?

Majke sa narcisoidnim tendencijama obično ispoljavaju sledeće osobine:

  • nedostatak empatije
  • egocentričnost
  • verbalna agresija
  • nesposobnost da shvate kako njihovo ponašanje utiče na druge.

Ove majke prema svojim ćerkama i sinovima uglavnom pokazuju:

  • ponižavanje kroz potrebu da decu unize ili osramote
  • ljubomoru
  • stalna poređenja sa braćom, sestrama ili vršnjacima
  • tretiranje ćerke kao produžetka sebe
  • bes zbog bilo kakvog ugrožavanja njenog autoriteta
  • gaslighting, omalovažavanje ili izazivanje osećaja krivice
  • kršenje i nepoštovanje ličnih granica
  • favorizovanje među decom
  • očekivanje priznanja i zahvalnosti za svoje roditeljstvo
  • preusmeravanje svake konverzacije na sebe i svoje potrebe
  • omalovažavanje ćerke ili sina kako bi se sama osećala bolje.

Niste krivi ako vaša majka ispoljava narcisoidne ideje

Bez obzira na to kako se vaša majka ponašala prema vama, znajte da niste zaslužili takav tretman (čak i ako vas je ona uveravala u suprotno).
Ako je vaša majka imala narcisoidne tendencije, to može ostaviti dugoročne posledice na mentalno zdravlje. Razumevanje kako je njeno ponašanje oblikovalo vaše detinjstvo i odrasli život može vam pomoći da pronađete put ka isceljenju. Ovo su najčešći modeli ponašanja takvih majki. Neke posledice su iste i za ćerke i sinove, ali postoje i specifičnosti.

1. Narcisoidne majke i verovanje da je ljubav uslovna

Ova ideja proizilazi iz detinjstva u kojem je majka pružala ljubav i odobravanje samo kada biste ispunili njene zahteve. Može dovesti do emocionalnih nestabilnosti i crno-belih podela u shvatanju odnosa, što otežava izgradnju stabilnih veza u budućnosti. Važi i za ćerke i za sinove.

2. Uverenje da morate pratiti pravila da biste pripadali

Ako ste odrastali uz majku koja vas je volela samo pod određenim uslovima, moguće je da ste razvili strah od odstupanja od pravila, čak i kada to znači zanemarivanje sopstvenih potreba.

3. Osećaj da ste vredni samo na osnovu postignuća ili izgleda

Majke koje imaju narcisoidni poremećaj često pridaju veliku važnost izgledu i uspesima svojih ćerki, jer to doživljavaju kao odraz sopstvene vrednosti. Kao rezultat, ćerka može razviti uverenje da je voljena samo ako ispunjava tuđa očekivanja.

4. Prihvatanje verbalnog zlostavljanja i manipulacije

Ako je jedini način da dobijete majčinu ljubav bio da živite po njenim pravilima, možda ste nesvesno naučili da tolerišete toksične odnose i u odraslom životu.

5. Navika da uvek krivite sebe

Ako vas je majka konstantno krivila za sve, možda ste razvili obrazac razmišljanja u kojem smatrate da ste vi uzrok svih problema, čak i kada to nije tačno.

6. Razvijanje sklonosti ugađanju drugima

Ako ste u detinjstvu stalno pokušavali da zadovoljite majčine potrebe, moguće je da ste razvili sklonost ugađanju ljudima čak i kada to nije potrebno. To može dovesti do zanemarivanja sopstvenih potreba u vezama.

7. Strah od ljubavi ili očajnička potraga za njom

Odrastanje uz emocionalno odsutnu majku koja ima narcisoidni poremećaj može uticati na način na koji doživljavate bliskost sa drugima. Možete razviti izbegavajući stil vezivanja – zatvaranje prema drugima iz straha od povređivanja ili anksiozni stil vezivanja – očajničku potrebu za ljubavlju i potvrdom.

8. Stalna potreba za potvrdom vrednosti

Ako ste odrasli osećajući se nevoljeno, moguće je da sada tražite stalnu potvrdu od drugih da ste dovoljno dobri i vredni ljubavi.

9. Razvijanje narcisoidnih osobina

Neki ljudi nesvesno usvajaju ponašanja svojih narcisoidnih majki, postajući kompetitivni i dominantni kako bi izbegli osećaj inferiornosti.

10. Negativni zdravstveni efekti

Detinjstvo puno emocionalnih trauma može imati posledice po mentalno i fizičko zdravlje. Istraživanja pokazuju da osobe koje su iskusile teška detinjstva mogu razviti:

  • anksiozne poremećaje
  • poremećaje ličnosti
  • poremećaje ishrane.

Narcisoidno ponašanje majke može imati dubok i dugoročan uticaj i na sinove, iako se ispoljava na malo drugačije načine nego kod ćerki. Odrastanje uz majku sa narcisoidnim osobinama može oblikovati sinovljev odnos prema sebi, drugima i svetu oko sebe. Dugoročne posledice narcisoidnog ponašanja majke na sinove obuhvata sledeća ponašanja i osobine:

1. Problemi sa identitetom i samopouzdanjem

Majka sa narcisoidnim tendencijama može potcenjivati svog sina, umanjivati njegove sposobnosti ili ga stalno kritikovati. Zbog toga on može odrasti sa osećajem da nikada nije dovoljno dobar, što dovodi do nesigurnosti i niskog samopouzdanja.

2. Povećan osećaj odgovornosti i krivice, kao i sindrom spasioca

Ako je majka emocionalno manipulativna i koristi osećaj krivice da bi kontrolisala sina, on može razviti uverenje da je njegova odgovornost da je usreći ili „popravi“. Ovaj obrazac može se preneti i na odrasle odnose, gde će osećati obavezu da „spašava“ druge.

3. Strah od emotivne bliskosti

Zbog toga što je ljubav njegove majke bila uslovljena (npr. „Volim te samo ako mi ugađaš“), sin može razviti strah od intimnosti i emocionalne povezanosti u odraslom životu. Možda će izbegavati ozbiljne veze ili će imati problema sa izražavanjem emocija.

4. Povećana sklonost ka zavisnim ili toksičnim vezama

Ako je sin naučen da ljubav dolazi uz kontrolu i manipulaciju, može se vezati za partnere koji ga tretiraju na sličan način – bilo da ih nesvesno bira, bilo da ne prepoznaje toksične obrasce.

5. Razvoj narcisoidnih ili pasivnih osobina

Sin može usvojiti majčine narcisoidne osobine kao mehanizam preživljavanja – postajući hladan, distanciran i egocentričan kako bi zaštitio sebe od osećaja nesigurnosti. S druge strane, može postati previše pasivan, nesiguran i nesposoban da zauzme stav.

6. Tendencija ka perfekcionizmu i potreba za spoljašnjom potvrdom

Sin može razviti perfekcionističke tendencije i stalnu potrebu da impresionira druge, jer je naučen da njegova vrednost zavisi od postignuća i odobravanja okoline.

7. Problemi sa ljutnjom i emocijama

Zbog potiskivanja emocija u detinjstvu, sin može imati problema sa prepoznavanjem i izražavanjem sopstvenih osećanja, što može dovesti do problema sa kontrolom besa ili emocionalne isključenosti.

8. Fizičke i mentalne posledice

Dugotrajni stres i emocionalno zlostavljanje mogu rezultirati anksioznošću, depresijom, problemima sa spavanjem, pa čak i fizičkim oboljenjima povezanima sa hroničnim stresom.