S vremena na vreme svi osećamo pad energije, gubitak motivacije i ravnodušnost prema stvarima koje su nam nekad značile. Ovo stanje, poznato kao apatija, može biti prolazna faza što je i najčešći slučaj, ali i signal da nam telo i psiha šalju ozbiljno upozorenje. Postoji niz koraka koje možete preduzeti odmah i sami, kako biste pokrenuli promene iznutra i izbegli veće probleme sa mentalnim zdravljem.
1. Pokrenite telo, pokrenućete i um: Apatija će „pobeći“ od aktivne osobe
Fizička aktivnost dovodi do oslobađanja endorfina, prirodnih hormona sreće. Ne morate u teretanu: brza šetnja, ples uz omiljenu muziku ili lagano istezanje kod kuće su sasvim dovoljni da se osećate bolje. Istraživanja pokazuju da je redovno kretanje povezano sa manjim rizikom od depresije i anksioznosti.
2. Hranite se da biste dobili energiju a ne psihičko zadovoljenje: Apatija se ne tretira prejedanjem
Preskakanje obroka i konzumacija brze hrane pojačavaju umor, nervozu i bezvoljnost. Hrana bogata Omega-3 masnim kiselinama (losos, orasi), kompleksnim ugljenim hidratima (zob, integralne žitarice) i vitaminima B grupe (jaja, zeleno povrće) povoljno utiče na raspoloženje. Zdrava ishrana doslovno hrani i mozak.
3. Hidratacija je osnovni energent mozga
Čak i blaga dehidratacija može izazvati konfuziju, razdražljivost i slabiju koncentraciju. Pijte vodu redovno, ali konzumirajte i biljne čajeve, limunadu, sveže ceđene sokove, kao i voće sa visokim sadržajem vode (lubenica, krastavac, narandža).
4. San: Reset sistema
San je ključan za emocionalnu stabilnost i psihofizičko zdravlje. Nedovoljno sna utiče na povećanje kortizola, hormona stresa, i direktno inicira na pojavu apatije. Pokušajte da svakodnevno spavate od 7 do 9 sati, bez izlaganja plavoj svetlosti bar sat vremena pre spavanja.
5. Druženje: Najstariji lek protiv izolacije
Razgovor sa dragom osobom, pa makar i telefonski, može vas povući iz tame i podsetiti da niste sami. Ljudska povezanost je osnovna psihološka potreba: kada je ispunjena, luči se oksitocin, hormon koji umanjuje stres i jača poverenje.
6. Psiho-higijena kroz smeh
Smeh smanjuje nivo stresa, opušta mišiće i poboljšava funkcije imuniteta. Pustite omiljenu komediju, setite se anegdota iz prošlosti, pričajte viceve sa prijateljima… Što više razloga za smeh, to bolje za vašu psihu.
7. Muzika kao prirodni antidepresiv
Omiljena pesma može da „resetuje“ nervni sistem. Slušanje muzike utiče na limbički sistem u mozgu, koji reguliše emocije, dok pevanje i sviranje podižu raspoloženje i smanjuju osećaj usamljenosti.
8. Male pobede, veliki koraci
Zadajte sebi mikrociljeve: pospremiti jednu fioku, napisati poruku prijatelju, skuvati nešto novo. Svaki završen zadatak aktivira centar za nagradu u mozgu i donosi osećaj kontrole nad sopstvenim životom.
9. Kontakt sa prirodom
Boravak u prirodi, pa čak i samo pogled na zelenilo ili vodu, umanjuje lučenje hormona stresa i pomaže telu da pređe u stanje regeneracije. Samo 10 minuta šetnje kroz obližnji park može znatno popraviti raspoloženje.
10. Dajte da biste dobili
Volontiranje, pomoć komšiji ili samo davanje iskrenog komplimenta uvek su dobro došli. Dobra dela ne samo da pomažu drugima, već aktiviraju centar za zadovoljstvo i daju osećaj svrhe. Empatija leči i druge i nas same.
11. Oslonite se na rutinu, ali dozirano
Okvirna struktura dana, sa jasnim vremenima za ustajanje, obroke i odmor, donosi osećaj stabilnosti. Apatija često dolazi iz osećaja rasutosti i dezorganizacije, a organizovan dan daje solidan orijentir.
12. Seks i bliskost
Bliskost i intimnost (seksualna ili emotivna) aktiviraju niz hormona uključujući dopamin, oksitocin i serotonin. Svi ovi hormoni umanjuju osećaj tuge i osnažuju emocionalne veze.
13. Meditacija i tehnike disanja
Samo 5 minuta svesnog disanja dnevno može da resetuje nervni sistem. Postoje besplatne aplikacije za vođene meditacije koje pomažu u borbi protiv anksioznosti i bezvoljnosti, a svesno disanje je jedna od pobedničkih metoda.
14. Napravite distancu od svakodnevice
Ponekad je dovoljno izaći iz poznatog okruženja, makar na vikend. Nova mesta stimulišu mozak, menjaju perspektivu i pomažu da se oslobodimo začaranog kruga negativnih misli. Ne mora biti daleko niti zahtevati velike troškove – bitna je promena.
Kada je vreme za stručnu pomoć?
Ako se apatija zadrži u vama duže od dve-tri nedelje, ako imate osećaj besmisla, gubitka volje za životom, apetita i sna, obavezno se javite psihologu ili psihijatru. Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko, a bez jednog ili drugog segmenta nećemo biti ni zdravi ni srećni.