Naslovna / Psihologija

Depresija i siromaštvo najkraći put do bolesti, postoji li lek

Priredio/la: D. T.|19:00 - 28. 06. 2023.

Život u urbanim sredinama, sa slabim međuljudskim kontaktima, gde se prve komšije često i ne poznaju može da se lako dovede u vezu sa sve većim porastom depresije u savremenom svetu

depresija-žene-pms Depresija je neretko izazvana hormonalnim oscilacijama Foto: Shutterstock

Depresija, finansijska i materijalna oskudica i slabi socijalni kontakti bitni su faktori koji mogu uticati na ubrzani proces starenja i dovesti do rane smrti, navode istraživači studije objavljene u časopisu The Journals of Gerontology, Series A: Biological Sciences and Medical Sciences.

Depresija, mesto stanovanja i starenje na ćelijskom nivou

Studija naglašava da se proces starenja ubrzava u zavisnosti od životnih uslova i mentalnog zdravlja. Studija koja je pri donošenju zaključaka, uzela u obzir i faktore kao što su način života i rizično ponašanje, navodi da postoji korelacija između depresije, samog mesta gde živimo i procesa starenja koji se odvija na ćelijskom nivou.

Manjak ili potpuni izostanak međukomšijskih odnosa produbljuje simptome depresije i ubrzava proces starenja. Život u urbanim sredinama, sa slabim međuljudskim kontaktima, gde se prve komšije često i ne poznaju može da se lako dovede u vezu sa sve većim porastom depresije u savremenom svetu, ali i ubrzanim starenjem – navode stručnjaci okupljeni oko ove studije.

Simptomi depresije ubrzavaju starenje

Istraživači su koristili epigenetske podatke 1.445 učesnika starih 45 do 85 godina iz prethodne studije. Nastojali su da procene simptome depresije učesnika studije koristeći skalu koja je rangirala nivoe depresije od 1 do 10, pri čemu rezultat 10 ukazuje na ekstremne simptome depresije.

Naučnici su otkrili i da svaki poen više povećava rizik od ranijeg smrtnog ishoda. Smatra se da simptomi depresije negativno utiču na fiziološki sistem i tako ubrzavaju starenje.

Procene zasnovane na metilaciji DNK

Socijalna deprivaciju, istraživači predstavljaju kao nedostatak društvenih kontakata i materijalnu uskraćenost koja povećava rizik od pristupa materijalnim dobrima kao što je zdrava hrana.

Naša studija koristila je procene zasnovane na metilaciji DNK, epigenetskom satu, ispitivala starenje na ćelijskom nivou i razlike između hronološke i biološke starosti, objašnjava jedan od autora Divya Joshi sa Health Research Methods, Evidence, and Impact  McMaster Univerzitet.

– Nalazi govore da postoji pozitivna veza između nedostatka međususedskih kontakata i simptoma depresije i  biološkog starenja. Postoje, ipak, sugestije na osnovu kojih se može reći da depresija, sama po sebi, utiče na proces starenja kroz mehanizme koji se ne mogu dovesti u vezu sa nedostatkom valjanih komšijskih odnosa – navodi Divya Joshi.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo