Terapije na bazi bakterija pokazale su ohrabrujuće rezultate u lečenju raka, pokazali su nalazi međunarodne studije. Zamislite svet u kome se bakterije, koje obično izazivaju bolest, pretvaraju u moćno oružje protiv raka. To je upravo ono na čemu naučnici rade i i počinju da otkrivaju mehanizme za to, koristeći genetski modifikovane bakterije da ciljaju i unište ćelije raka.
Terapije na bazi bakterija odavno dale efekta, ali su se sporo razvijale
Korišćenje bakterija u borbi protiv raka datira još od 1860. kada je dr William B. Coley, koji se često naziva ocem imunoterapije, ubrizgao bakterije zvane streptokoke mladom pacijentu sa neoperabilnim rakom kostiju. Iznenađujuće, ovaj nekonvencionalni pristup doveo je do smanjenja tumora, što je jedan od prvih primera imunoterapije.
Tokom narednih nekoliko decenija, kao šef Službe za tumore kostiju u Memorial Hospital u Njujorku, Coley je ubrizgao bakterije ili bakterijske proizvode kod više od 1.000 pacijenata sa rakom. Ovi proizvodi su postali poznati kao Coley’s toxins. Uprkos ovom ranom otkriću, napredak u terapijama raka zasnovanim na bakterijama je spor. Razvoj terapije zračenjem i hemoterapije zasenio je rad dr Coleya, a njegov pristup se suočio sa skepticizmom medicinske zajednice.
Međutim, moderna imunologija potvrdila je mnoge Coleyeve principe, pokazujući da su neki karcinomi zaista veoma osetljivi na ojačani imuni sistem, pristup koji često može da se koristi za lečenje pacijenata.
Teoretski, bakterije mogu da ubiju tumorske ćelije
Nova istraživanja pokazuju da bi terapije na bazi bakterija mogle da budu delotvorne kod određenih vrsta karcinoma. Pokazalo se da bi bile korisne kod čvrstih tumora koji su loše snabdeveni krvlju i koji su otporni na konvencionalne terapije. Rak debelog creva, rak jajnika i metastatski rak dojke su vrstama s visokom smrtnošću, a koje istraživači ciljaju ovim inovativnim terapijama, prenosi The Conversation.
Mikro okruženje tumora stvara idealnu sredinu za razvoj nekih bakterija. Teoretski, bakterije mogu da ubiju tumorske ćelije ili aktiviraju imunološki odgovor tela. Ipak, postoje poteškoće koje su sprečile široko usvajanje ovog pristupa. Unošenje živih bakterija može da izazove štetu, pa one moraju da budu pažljivo oslabljene kako ne bi oštetile zdravo tkivo. Osim toga, teško je kontrolisati njihovo ponašanje unutar tumora i sprečiti dalje širenje po telu.
Ishodi pacijenata koji se bore s karcinomom mogli da budu poboljšani uz terapije na bazi bakterija
Ipak, nova istraživanja pokazala su ohrabrujuće rezultate. Veštačka biologija i genetski inženjering dali su novu nadu ovom području. Naučnici sada mogu da programiraju bakterije sa sofisticiranim funkcijama kao što je proizvodnja i isporuka specifičnih sredstava protiv karcinoma direktno unutar tumora.
Ciljani pristup prevladava neka ograničenja tradicionalnih tretmana, kao što su nuspojave i nemogućnost dospeća do najdubljih tumorskih tkiva. Jedna studija pokazala je da ova terapija može da pomogne u kontroli melanoma – najsmrtonosnijeg raka kože. Izazova ima, ali napredak na ovom polju nudi nadu za efektnije, ciljane tretmane koji bi mogli značajno da poboljšaju ishode pacijenata koji se bore s karcinomom, ističu naučnici.