Hočkinov limfom (HL) je maligna bolest belih krvnih ćelija (limfocita) koje se nekontrolisano dele i rastu u limfnim čvorovima. Pacijenti se često žale na pojačano znojenje tokom noći, a dolazi i do bezbolnog otoka limfnih žlezda na vratu ili drugim delovima tela. Svake godine u Srbiji dijagnozu Hočkinovog limfoma dobije oko 200 pacijenata, pri čemu više od polovine obolelih ima između 15 i 40 godina.
Stopa umiranja u Srbiji veća nego u Evropi
Učestalost ovog oblika limfoma slična je u većini evropskih zemalja, s tim što je u Srbiji stopa umiranja od HL veća zbog ograničene dostupnosti inovativne terapije, navedeno je na konferenciji Udruženja obolelih od limfoma – LIPA.
Trenutno dostupne terapije u Srbiji dovode do izlečenja samo određenog broja pacijenata. Problem je što su opterećene rizikom od nastanka ozbiljnih neželjenih efekata, kao što su sekundarni maligniteti, plućna toksičnost i gubitak plodnosti, što je posebno zabrinjavajuće kod mladih osoba koje se još nisu ostvarile kao roditelji. Terapija stara 25 godina i dalje se koristi kao standardna.
Inovativna terapija potrebna u prvoj liniji
Maja Marković, predsednica Udruženja LIPA rekla je da je u Srbiji inovativna terapija za Hočkinov limfom dostupna tek u kasnijim fazama lečenja, dok je u zemljama regiona ona deo standarda lečenja već u prvoj liniji.
Procenjuje se da će oko 20 osoba sa uznapredovalim stadijumom bolesti u narednih godinu dana imati potrebu za ovakvim oblikom lečenja.
– Nadamo se da će naši lekari u prvoj liniji imati na raspolaganju inovativne terapije kako bi se izbegla potreba za razmišljanjem o potencijalnim narednim rešenjima. Dostupnost inovativne terapije, posebno u ranijim stadijumima bolesti, omogućava veće preživljavanje pacijenata i manji rizik od neželjenih efekata lečenja – navode predstavnici Udruženja pacijenata.
Terapija koja omogućava normalan život
Doc. dr Zorica Cvetković, Načelnica odeljenje za hematologiju KBC Zemun dr Cvetković podržala je napore pacijenata da se obezbede inovativne terapije koje mogu efikasno kontrolisati bolest i omogućiti pacijentima normalan život – kako na porodičnom, tako i na poslovnom planu.
Prva inovativna terapijska linija za HL kod uznapredovalih kliničkih stadijuma je brentuksimab vedotin + AVD. Ova terapija, kako se objašnjava, štiti pacijente od neželjenih efekata standardne terapije, kao što su plućna toksičnost i sekundarni maligniteti. Takođe omogućava brži oporavak posle terapije, čime se značajno smanjuju troškovi lečenja koji nastaju primenom standardne terapije. To su potvrdili i pacijenti kojima je, nakon primene inovativne terapije, omogućeno znatno bolji kvalitet života i lečenje sa manje neželjenih reakcija.
Simptomi HL
Hočkinov limfom, pored noćnog znojenja i otoka limfnih čvorova na vratu, ispod pazuha i u preponama, praćen je i sledećim simptomima:
-
povišena telesna temperatura, posebno u večernjim satima
-
umor
-
neobjašnjiv gubitak težine
-
svrab
-
crvenilo
-
kašalj
U slučaju da se limfom nalazi van limfnih čvorova, mogu se javiti simptomi kao što su bol u stomaku, dijareja ili zatvor. Postojanje kombinacije navedenih simptoma koji traju duže vreme razlog su da se obratimo lekaru.