Naslovna / Zdravlje

Lupus može da dovede i do otkazivanja bubrega, koje znake bolesti nam još telo šalje

Priredio/la: Ma.R.|17:00 - 27. 07. 2023.

Osobe obolele od lupusa su umorne, depresivne, opada im kosa uz niz drugih fizioloških simptoma, a na licu se javlja crveni osip u obliku krila leptira, uz promene i na drugim delovima kože

Lupus Lupus karakteriše niz simptoma od kojih su neki i fizički vidljivi Foto: Shutterstock

Lupus (sistemski eritemski lupus) je hronična, autoimunska bolest koju karakteriše zahvaćenost više sistema organa našeg tela, najčešće zglobove, kožu i bubrege. Organizam proizvodi brojna antitela od kojih neka baš kao i kod drugih bolesti ovakve etiologije, oštećuju zdrave ćelije.

Lupus i najčešći simptomi koji ukazuju na početak bolesti

Bolest se u početku često manifestuje bolom u različitim zglobovima. To mogu biti kolena, laktovi, ramena ili zglob lakta. Ponekad se javljaju upala i otok, a kasnije bol zahvata i sitne zglobove. Obolele osobe osećaju mučninu, nemaju apetit ali dobijaju na težini jer se voda i toksini zadržavaju u organizmu. Depresivne su, opada im kosa, a na licu se javlja crveni osip na licu u obliku krila leptira, uz promene i na drugim delovima kože.

Prekomerni zamor je jedan od najizraženijih simptoma ali je tu i niz pratećih bolesti ili stanja (kardiovaskularne bolesti, gojaznost, artritis, osteoporoza, poremećaj sna, plućna insufisijencija i druge plućne bolesti, anemija, … Stalno upalno stanje odnosno pojačana sklonost ka inflamaciji dodatno remeti imunski sistem, pa je organizam iscrpljen. Lupus može da dovede i do otkazivanja bubrega.

Ko je u većem riziku da razvije lupus i koji su faktori rizika

Iako može da se razvije u svim starosnim i populacionim kategorijama, neke grupe su ipak izloženije riziku. To su pre svega devojke i mlade žene u reproduktivnom periodu, od 15 do 45 godina). Blizanci su iz razloga koji još uvek nisu jasni naučnicima takođe podložni obolevanju a to važi i za njihove srodnike. Statistike kažu da se žene crne rase češće se razbole od lupusa nego belkinje.

Pored ovih predispozicija i faktora rizika, razvoju bolesti doprinose drugi različiti spoljašnji i unutrašnji faktori:

  • bakterije
  • virusi
  • paraziti
  • gljive
  • polni hormoni
  • razni mikroorganizmi
  • različite vrste medikamenata
  • pušenje
  • UV zračenje.

Kako se postavlja dijagnoza lupusa

Nakon anamneze i sagleavanja kliničke slike, laboratorijske analize su početaka, uključujući krv i urin (prate se proteini, pojava krvi u mokraći, vrednosti uree i kreatinina). Obavezno je uključivanje reumatologa, kao i opsežne imunološke analize (ispituju se različita antitela i njihova količina). Zbog stanja bubrega rade se i nefrološke pretrage, ponekad sa biopsijom (lupus nefritis). Kod nekih pacijenata je neophodno uraditi i dodatnu dijagnostiku (UZ, MRI), kao i specijalni pregled očnog dna.

Ciljevi lečenja i kakav je kvalitet života osoba sa lupusom

Bolest je hronična, ali se ne ispoljava kod svih pacijenata istim intenzitetom simptoma. U tom smislu se određuje i terapija. Najnoviji svetski vodiči za lečenje sistemskog eritemskog lupusa fokusiraju se na poboljšanje kvaliteta života pacijenata života i smanjenje simptoma.

Od lekova se koriste se antimalarici, kortikosteroidi, imunosupsresivi, kao i biološka inovativna terapija. Promena životnih navika takođe je od značaja za kontrolu simptoma.Ciljevi lečenja su postizanje faze kliničke remisije ili niske aktivnosti bolesti, sprečavanje relapsa (pogoršanja), prevencija infekcija i daljeg oštećenja tkiva i organa, kao i minimiziranje rizika od neželjenih efekata.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo