Znojenje pomaže u uklanjanju toplote iz tela kako bi ga ohladilo. Foto: Shutterstock
Anhidroza ili nedostatak znoja je stanje kada primetite da se uopšte ne znojite ili je znoja veoma malo tokom vrućih dana i za vreme aktivnosti koje ga obično izazivaju. To znači da znojne žlezde ne funkcionišu kako bi trebalo i kako bi uklanjale toplotu i hladile telo. Stručnjaci upozoravaju da pregrejano telo može da bude opasno stanje, čak opasna po život.
Anhidroza je stanje kada čovek ne može normalno da se znoji na jednom ili više delova tela. Znojenje pomaže u uklanjanju toplote iz tela kako bi ga ohladilo. Ako neko ne možete da se znoji, telo počinje da se pregreva, što može da bude vrlo opasno, pa čak i da uzgrozi život.
Osobe koje imaju anhidrozu, automatski imaju i problem sa funkcionisanjem znojnih žlezda, koje u stvari ne rade kako treba. Postoji mnogo mogućih uzroka, a treba reći i da se neki ljudi rađaju sa ovim stanjem, dok ga drugi razviju kasnije u životu. Poznati uzroci anhidroze su:
Znaci i simptomi anhidroze su:
Neko možda uopšte ne može da se znoji u određenim delovima tela, ili se uopšte ne znoji.. Drugi obrazac anhidroze je nedostatak znoja ili vrlo malo znoja u određenim delovima tela, ali postoji jako znojenje u drugim delovima. To se dešava zato što telo pokušava da nadoknadi nedostatak znoja u jednom ili više drugih delova. Obično ovo nije opasna situacija jer telo još uvek može da se ohladi.
Ako osetite ove simptome u zagrejanom okruženju, odmah se sklonite sa vrućine i premestite se u senoviti ili zatvore prostoru, najbolje sa klima uređajem. Raskomotite se, skinite sav višak odeće i ako je moguće stavite hladne vlažne krpe na telo. Ako se simptomi ne poboljšaju dok se hladite, potražite medicinsku pomoć.
Teški slučajevi anhidroze, gde se većina ili celo telo ne znoji, mogu da dovedu do ozbiljnih bolesti koje se dovode u vezu sa toplotom, kao što su:
Toplotna iscrpljenost: Znaci i simptomi su slabost, mučnina, ubrzan rad srca nakon naporne aktivnosti po vrućem vremenu. Tretmani uključuju sklanjanje na hladnije mesto, pijenje dosta vode, stavljanje hladnih obloga ili tuširanje hladnom vodom.
Toplotni udar: Ovo je izuzetno opasno, životno opasno stanje u kojem se telesna temperatura povećava na 39,5 °C. Toplotni udar može da izazove konfuziju, gubitak svesti, komu, pa čak i smrt. U slučaju da se to nekome dešava treba pozvati hitnu pomoć ili odvesti osobu u bolnicu. Dotle se sklonite u hladovinu, skinite nepotrebnu odeću i rashladite osobu mokrim peškirima ili prskanjem vodom.