Zdravlje

Hormoni ili način života – zašto žene žive duže od muškaraca

Priredio/la: D. T.

Moguće je da osoba koja je preživela ratna razaranja, prirodne katastrofe i teške bolesti, dočeka duboku starost. Uviđa se, ipak, da izvesna doza brige o psihičkom i fizičkom zdravlju može biti jedan od dobrih načina da proslavimo 100- ti rođendan

Hormoni, kao što je to estrogen, dugo su smatrani jednim od ključnih razloga za duži životni vek žena u odnosu na muškarce. U većini društava na svetu žene u proseku žive šest godina duže od muškaraca. Životni vek je uslovljen genetikom, ali i načinom života. Ustaljeno je mišljenje da osobe koje se čuvaju i imaju lagodniji način života obično dočekaju i duboku starost.

Stručnjaci, ipak navode da nema jasnog pravila i da je moguće da osoba koja je preživela ratna razaranja, prirodne katastrofe i teške bolesti, dočeka devetu ili desetu deceniju života. Uviđa se ipak da izvesna doza brige o psihičkom i fizičkom zdravlju može biti jedan od dobrih načina da proslavimo 100-ti rođendan.

Hormoni kriju tajnu dugovečnosti?

Hormoni su snažni regulatori metaboličkih procesa. Polni hormoni su kod oba pola bitni za plodnost, rast i razvoj organa i sintezu DNK i RNK. Smatra se da je ženski hormon, estrogen, faktor koji obezbeđuje duži životni vek damama.

Estrogen je hormon koji pozitivno deluje na zdravlje krvnih sudova, omogućava dilataciju (širenje krvnih sudova) i poboljšava funkciju endotelnih ćelija. Na ovaj način bolji je krvotok i manji rizik od ateroskleroze, koja je glavni uzrok kardiovaskularnih bolesti – kaže dr Robert Segal, kardiolog sa Manhattan Cardiology.

Estrogen takođe snižava nivoe „lošeg“ LDL  holesterola i podiže nivo „dobrog“ HDL holesterola. Ima i antiinflamantornu ulogu, smanjuje nivo upale unutar arterija i tako štiti telo od bolesti srca, srčanog i moždanog udara.

Muškarci se upuštaju u rizično ponašanje

Veruje se da su muškarci generalno skloniji rizičnim oblicima ponašanja u odnosu na žene. Kardiolog dr Rohit Vuppuluri navodi da je među muškarcima više osoba koje ne vode računa o zdravom načinu ishrane. Muškarci više konzumiraju alkohol, narkotike i duvan.

– Ovakav način života jak je faktor rizika za nastanak hroničnih bolesti, hipertenziju, hiperlipidemiju, dijabetes melitus, hroničnu opstruktivnu bolest pluća, hroničnu bolest bubrega, cirozu jetre i gojaznost. Muškarci takođe češće obavljaju poslove tokom kojih se izlažu opasnosti, pored toga brže voze i više rizikuju u sportu – kaže dr Segal.

Žene više vode računa o zdravoj ishrani

Dobro izbalansirana ishrana je ključ zdravlja, kvalitetnijeg i dužeg života, a žene su te koje uglavnom mnogo više od muškaraca vode računa o načinu ishrane. Dijetetičar Blanca Garcia zapaža da žene češće kupuju povrće i voće, planiraju obroke i traže pomoć od nutricioniste.

– Verujem da fizička aktivnost i zdrava ishrana igraju ključnu ulogu u dugovečnosti – objašnjava ona.

Dr Segal dodaje da svako uz fizičku aktivnost i kvalitetnu ishranu, bez obzira na pol, može na dobar način da kontroliše telesnu težinu i da ima bolje zdravlje.

Muškarci potiskuju emocije

Smatra se da su muškarci ti koji emocije dugo drže zaključane. Muškarac je u tradicionalno patrijarhalnoj kulturi osoba koja ne sme da pokaže ranjivost. Psiholozi naglašavaju da ovakav način ponašanja može da ima za posledicu agresivno ponašanje, pojavu nervoza i kraći životni vek. Žene su uglavnom otvorenije i spremnije da podele svoje emocije i nezadovoljstvo sa drugim osobama, one su te koje se uglavnom prve obraćaju za pomoć psihologu.

Dr Naval Parikh internista, smatra da žene imaju razvijeniju socijalnu mrežu i više kontakata od muškaraca. Sve ovo bolje utiče i na psihičko i fizičko zdravlje i stvara mehanizam koji štiti osobu u kriznim situacijama, objašnjava dr Parikh. Potiskivanje emocija jača stres, diže nivo kortizola, prouzrokuje probleme sa spavanjem, produbljuje rizik od psihičkih problema. Potiskivanje emocija dovodi se u vezu i sa hipertenzijom, kardiovaskularnim bolestima i slabijim imunim sistemom.

Žene češće idu na preglede

Uočava se da muškarci umeju češće da prenebregnu simptome bolesti.  Nedostatak daha i bol u grudima uglavnom posmatraju kao bezazleni simptom koji će proći sam od sebe, oklevaju da potraže stručnu pomoć na vreme. I kada dođu kod stručnjaka ne slušaju do kraja preporuke i savete lekara. Američko udruženje porodičnih doktora sprovelo je 2017. istraživanje u kojem je navedeno da su muškarci ti koji ne uzimaju propisane lekove prema uputstvu doktora, izbegavaju testiranja i kontrolne preglede.

Ženski pol i određeni hormoni ne mogu jednostavno garantovati duži životni vek, koji umnogome oblikuju i određuju naše životne navike. Zdrav način ishrane, fizička aktivnost, redovni zdravstveni pregledi, odgovarajući higijenski uslovi, grupe podrške dobar su način da doživimo duboku starost bez obzira na pol.