Proteini u mokraći javljaju se kada „procure“ (prodru) kroz bubrežne filtere u urin. Pojava proteina u urinu se naziva proteinurija ili albuminurija i može, ali i ne mora biti znak oštećenja bubrega.
Mala količina proteina u našem urinu je normalna, ali ako se pojave u većim količinama, to može biti znak bolesti bubrega.
Proteini se inače nalaze u našoj krvi, a glavni protein zove se albumin. Ove supstance imaju višestruku ulogu u organizmu: pomažu u izgradnji i stabilnosti kostiju i mišića, sprečavaju infekcije i kontrolišu količinu tečnosti u krvi.
Zdravi bubrezi uklanjaju dodatnu tečnost i otpad iz krvi i pretvaraju ih u urin ali ne uklanjaju proteine i druge važne hranljive materije, koji prolaze i vraćaju se u krv. Međutim, kada su naši bubrezi oštećeni, posledica može biti propuštanje proteina u urin, što rezultira visokim nivoom proteina.
Inače, povišen nivo proteina može da se pojavi kod bilo koje osobe, iako je veća verovatnoća za to kod onih koji imaju neki od faktora rizika za bolesti bubrega. Takođe, postoje zdravstveni problemi koji mogu uzrokovati kratkotrajno (prolazno) ili dugotrajno prisustvo proteina u urinu.
Stanja koja mogu da izazovu kratkoročno visok nivo proteina u urinu uključuju:
Zdravstveni problemi koji mogu izazvati dugotrajne visoke nivoe proteina u urinu su:
Kada bubrezi imaju samo blago oštećenje i imamo niske nivoe proteina u urinu, nećemo primetiti nikakve simptome. Ukoliko, međutim, sa bubrezima postoji ozbiljniji problem ili oštećenje, neki od simptoma koje ne smemo zanemariti su:
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, odmah se obratite lekaru.
Jedini način da se zaista potvrdi prisustvo proteina u urinu jeste test, koji će izmeriti njihove nivoe. Test urina koji meri nivo albumina u urinu naziva se odnos albumin-kreatinin u urinu (UACR). UACR upoređuje nivo albumina sa nivoom kreatinina (otpadnog proizvoda u krvi koji dolazi iz mišića).
Normalan UACR je niži od 30 mg/g. Ako je vaš UACR 30 mg/g ili veći, to može biti znak bolesti bubrega i trebalo bi se obratiti lekaru.