Naslovna / Zdravlje

Kako lečiti plantarni fascitis?

Priredio/la: eKlinika/Vitality.rs|12:30 - 06. 03. 2024.

Tradicionalno lečenja plantarnog fasciitisa često podrazumeva tipično lečenje zapaljenja, a to je korišćenje leda, mirovanje, uzimanje lekova (najčešće nesteroidnih antiinflamatornih lekova) oralnim putem, ali i putem lokalne primene

plantarni fascitis Tradicionalno lečenja plantarnog fasciitisa često podrazumeva tipično lečenje zapaljenja Foto: Shutterstock

Petni trn (Calcar calcanei) je zapravo taloženje kalcijuma na kosti pete sa donje strane i javlja se kao malo koštano ispupčenje ili kao skup nepravilnih izraslina. Nastaje zbog pritiska na kost pete, zbog dugog stajanja i opterećenja koju kost trpi. Zbog opterećenja, dolazi do taloženja kalcijuma. Sama bol koja se javlja, najčešće, nastaje zbog zapaljenja okolnog tkiva, odnosno petni trn može dovesti do pojave plantarnog fascitisa, ali se plantarni fascitis može pojaviti i kada petni trn ne postoji.

Zanimljivo je da kod plantarnog fascitisa, bol  jača ujutru kada se probudimo, a onda se smanjuje tokom dana. Razlog za ovo je taj što se plantarna fascija skraćuje tokom spavanja, jer naši prsti na nogama se tokom spavanja spuštaju. Skraćenje fascije dovodi do jačeg bola. Kako se krećemo tokom dana, fascija se produžava te je onda i bol manji. Često se preporučuje  nošenje uložaka za prste koje ih tokom noći postavljaju tako da budu okrenuti ka gore, a može se primeniti i kinezi traka. Rastezanje fascije tokom spavanja ubrzava lečenje i smanjuje bol.

Tradicionalno lečenja plantarnog fasciitisa često podrazumeva tipično lečenje zapaljenja, a to je korišćenje leda, mirovanje, uzimanje lekova (najčešće nesteroidnih antiinflamatornih lekova) oralnim putem, ali i putem lokalne primene. Međutim, mirovanje koje se često preporučuje, u ovom slučaju, može produžiti period oporavka. Da bi se ubrzao oporavak, preporučuje se istezanje stopala i jako masiranje plantarne fascije kako bi se ligament fizički produžio i kako bi se podstaklo zarastanje.

Čemu se obično pripisuje nastanak plantarnog fascitisa i kada je potrebno potražiti pomoć lekara pročitajte u nastavku teksta na Vitality.rs.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo