Naslovna / Zdravlje

Šta može da bude razlog pozitivnog rezultata Papa testa?

Priredio/la: I. V. |17:00 - 11. 04. 2024.

Papa test je jednostavna procedura i deo je redovnog ginekološkog pregleda. Uzima se bris ćelija sa grlića materice koji se šalje na laboratorijsku analizu kako bi se utvrdilo da li ćelije izgledaju normalno ili abnormalno

Papa testa Nenormalne rezultate Papa testa najčešće uzrokuju dva stanja – humani papiloma virus (HPV) i infekcije Foto: Shutterstock

Pozitivan rezultat (ukazuje da su u uzorku pronađene abnormalne ćelije) Papa testa po običaju ima od 2 do 5 odsto žena koje odlaze na redovan ginekološki pregled u cilju prevencije raka grlića materice. Papa test je jednostavna procedura i deo je redovnog ginekološkog pregleda. Uzima se bris ćelija sa grlića materice koji se šalju na laboratorijsku analizu kako bi se pod mikroskopom utvrdilo da li ćelije izgledaju normalno ili abnormalno.

Koja stanja uzrokuju pozitivne rezultate Papa testa?

Papa test može da bude pomalo neprijatan, ali većina rezultata je dobra. Međutim, ukoliko žena spada u kategoriju onih od 2 do 5 odsto rizičnih, dr Adi Davidov, direktor ginekologije i robotske hirurgije u Staten Island University Hospital, objašnjava šta u tom slučaju treba da se zna.  Pozitivne rezultate Papa testa najčešće uzrokuju dva stanja – humani papiloma virus (HPV) i infekcije. Dr Davidov pre svega ističe da abnormalne ćelije na rezultatima Papa testa ne znače nužno da žena ima karcinom.

HPV virus odgovoran je za skoro sve slučajeve raka grlića materice. Ali, pozitivan test na virus ne znači da žena zaista ima rak. U otprilike 90 odsto slučajeva, virus koji se prenosi polnim putem nestaje sam od sebe, ne ostavljajući tragove za sobom. Ginekolozi podsećaju da pacijenti ćesto imaju HPV i potpuno su asimptomatski, dok neke žene mogu da imaju blage simptome i potpuno se oporave.

Kada HPV virus dovede do predkanceroznih ili kancerogenih promena u ćelijama grlića materice, te abnormalno rastuće ćelije biće kategorisane kao blage, umerene ili teške, navode ginekolozi. Ako se to dogodi, vaš lekar određuje najbolji tok lečenja.

Infekcije – Određene vaginalne infekcije mogu da budu potencijalni uzrok abnormalnih vrednosti Papa testa. U studiji iz 2021. objavljenoj u časopisu  Europasian Journal of Medical Sciences  14,39 procenata pacijenata sa abnormalnim brisom doživelo je cervikalno-vaginalne infekcije. U studiji iz jula 2020. publikovanoj u Indian Journal of Sexually Transmitted Diseases and AIDS, istraživači su otkrili da je 96 odsto Papa testova kod 50 pacijenata bilo pozitivno i uključivalo indikacije polno prenosivih infekcija hlamidije, gonoreje i trihomonijaze. Gljivične infekcije, medicinski poznate kao kandidijaza, takođe mogu da izazovu promene u ćelijama grlića materice, što izaziva nenormalne rezultate Papa testa. Na sreću, sve ove infekcije mogu da se leče.

Drugi uzroci za nenormalne rezultate Papa testa – U retkim slučajevima, nedavni seksualni odnos može da dovede do abnormalnog rezultata Papa testa. Pored toga, menopauza može da izazove promene u ćelijama grlića materice zbog opadanja nivoa estrogena. Kada nema toliko estrogena, ćelije mogu da oponašaju prekancerozna stanja, ističe dr Davidov.

Šta se dešava kada su rezultati Papa testa pozitivni?

Ako pacijentkinja ima pozitivan rezultat lekar će pratiti stanje kroz dalje analize kako bi saznao šta se dešava, ako se uopšte nešto dešava. Sledeći test koji ginekolog obično traži da se radi je HPV detekcija DNK i genotipizacija. Ova analiza otkriva da li je HPV virus verovatan uzrok pozitivnog rezultata. Taj test može čak da pokaže da li postoji neki od specifičnih sojeva (često HPV 16 ili 18) koji izazivaju rak grlića materice. Sledeći korak je kolposkopija – kada lekar pregleda grlić materice pomoću uređaja nalik mikroskopu koji se zove kolposkop. Rastvor sirćetne kiseline nanosi se na grlić materice kako da bi se privremeno promenila boja bilo koje abnormalne oblasti, što olakšava lekaru da ih vidi.

Ginekolozi navode da ne zahteva svaki abnormalni Papa test kolposkopiju, posebno kod mlađih žena. Rizik od raka grlića materice je dosta nizak, pa je preporuka da se test ponovi za 6 meseci kako bi se uporedilo da li su rezultati i dalje abnormalni. Ukoliko nešto izgleda više nego „da blago  odstupa od normlanog“ stanja, lekar traži da se uradi biopsija – uklanjanje malog uzorka tkiva ili ćelija za dalje testiranje u laboratoriji. Biopsija daje konkretniji nalaz da li žena ima rak ili prekancerozne promene. Ako nalaz biopsije potvrdi da postoji prekancerozno stanje, pacijentkinji je potreban tretman koji uklanja prekancerozno tkivo, objašnjava dr Davidov.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo