Bakterije i gljivice mogu da izazovu osteomijelitis, bolnu infekciji kosti koja uzrokuje otok, ali i oštećenje kosti. Najveći rizik od osteomijelitisa imaju mala deca, starije osobe i pacijenti sa dijabetesom.
Šta je osteomijelitis i koja je učestalost pojave
Osteomijelitis je infekcija kostiju uzrokovana bakterijama ili gljivicama. Prate je promene kostne srži. Bez adekvatnog lečenja, posledica osteomijelitisa može biti prekid dotoka krvi u kosti, uzrokujući njeno odumiranje. Statistike kažu da pogađa 2 do 5 na svakih 10.000 ljudi. To je jedna od najstarijih zabeleženih bolesti, iako je retka.
Kod dece je veća verovatnoća da će infekcija uticati na duge kosti, kao što su one na nogama i rukama. Kod odraslih, infekcije kostiju češće ciljaju kičmu.
Mogući uzroci: Koji faktori izazivaju osteomijelitis?
Osteomijelitis se javlja kada bakterije iz obližnjeg zaraženog tkiva ili otvorene rane cirkulišu u krvi i prošire se i na kosti, gde se razmnožavaju. Bakterije Staphilococcus aureus obično izazivaju osteomijelitis, kada nastupa stafilokokna infekcija. Ponekad su uzročnici gljivica ili neki drugi patogeni mikroorganizam. Više ste izloženi riziku od osteomijelitisa ako imate:
- veštački zglob (endopreoteza kuka)
- infekcija krvi ili stanja poput anemije srpastih ćelija
- dijabetes (osobe koje imaju dijabetesno stopalo)
- metalni implantati u kosti (šrafovi)
- dekubitisne povrede
- nedavna operacija zbog loma kosti
- traumatska povreda ili rana
- loš imunski sistem.
Osteomijelitis: Razlika između različitih tipova h
Tipovi osteomijelitisa uključuju:
- akutni (iznenadna infekcija uz moguću groznicu, sa pojavom bola u inficiranom području nakon nekoliko dana)
- hronični (infekcija kostiju koja ne prolazi lečenjem, a izaziva bol u kostima i gnojni sekret; retko, može biti asimptomatski i biti neotkriven mesecima ili čak godinama)
- vertebralni (ovaj tip utiče na kičmu, sa hroničnim bolom u leđima koji se pogoršava kada se krećemo; gotovo nijedan tretman ne pomaže).
Koji su simptomi osteomijelitisa?
Znaci osteomijelitisa variraju u zavisnosti od vrste i uzroka. Pored bola, zaraženo područje može biti crveno, toplo, otečeno i osetljivo na dodir. Ostali simptomi osteomijelitisa uključuju:
- gnoj
- groznicu
- razdražljivost ili letargiju
- ograničene, bolne pokrete
- gubitak apetita
- bol u krstima
- mučnina i povraćanje
- pojačano znojenje.
Kako se dijagnostikuje osteomijelitis?
Nakon procene simptoma i obavljanja fizičkog pregleda, lekar se uglavnom opredeljuje za neke od ovih dijagnostičkih metoda:
- testove krvi (kompletna krvna slika i hemokultura)
- testovi snimanja (rendgenski snimci, magnetna rezonanca, CT skeniranje i ultrazvuk)
- scintigrafija
- biopsija
Osteomijelitis i opcije lečenja
Infekcija kostiju može potrajati dugo, kao i lečenje. Međutim, ako se počne sa adekvatnom terapijom u roku od tri do pet dana od prvih simptoma, prognoza je dobra, kao i tok bolesti. U moguće tretmane spadaju:
- antibiotici („ubijaju“ bakterije koje izazivaju infekciju, ali hronične infekcije mogu zahtevati višemesečno lečenje antibioticima)
- antifungalni lekovi (koriste se za lečenje gljivičnih infekcija)
- dreniranje apscesa
- sredstva protiv bolova (nesteroidni antiinflamatorni lekovi/NSAID leče bol i upalu).
Ponekad se ne može izbeći hirurška intervencija, kada se hirurški uklanja inficirano mrtvo tkivo i kost. Međutim, ova metoda može dovesti do deformiteta kostiju. Ljudima sa osteomijelitisom kičmenih pršljenova možda će biti potrebna operacija kičme. Ova procedura sprečava kolaps pršljenova i oštećenje kičmene moždine, nerava i drugih delova nervnog sistema.
Može li osteomijeolitis da se iskomplikuje
Komplikacije osteomijelitisa mogu biti:
- apscesi (infekcija se može proširiti na mišiće i meka tkiva, izazivajući apscese)
- osteonekroza (odumiranje kosti, što može dovesti do gubitka ekstremiteta ili amputacije)
- usporen rast (osteomijelitis kod deteta u rastu može usporiti rast kostiju).