Tumori nadbubrežnih žlezda mogu biti benignog i malignog porekla. Nadbubrežne žlezde luče (oslobađaju) različite hormone povezane sa krvnim pritiskom, šećerom u krvi, odgovorom na stres i seksualnom funkcijom.
Većina tumora u nadbubrežnim žlezdama su benigni (nekancerozni) i u najvećem broju slučajeva ne izazivaju simptome. Rak nadbubrežne žlezde nastaje kada se maligni (kancerogeni) tumor razvije na jednoj od nadbubrežnih žlezda, koje se nalaze iznad svakog bubrega. Međutim, ako tumor postane maligni i počne da luči hormone, neki specifični simptomi ipak mogu da se jave – potvrdila su istraživanja.
Većina tumora nadbubrežne žlezde ne luči hormone i ne izaziva simptome. U mnogim slučajevima obolela osoba čak i neće znati da ima tumor nadbubrežne žlezde, dok CT nalaz zbog nekog drugog uzdravstvenog stanja to ne pokaže. Međutim, maligni tumori nadbubrežne žlezde mogu da daju simptome. Neki od njih su:
Međutim, neki tumori nadbubrežne žlezde mogu da luče hormone, što dovodi do niza simptoma. Spoljašnje tkivo nadbubrežnih žlezda (kora nadbubrežne žlezde), ima tri sloja koji luče tri različita hormona: kortizol, aldosteron i polne hormone. Unutrašnje tkivo, poznato kao medula nadbubrežne žlezde, luči epinefrin (adrenalin) i norepinefrin (noradrenalin), hormone uključene u nervnu signalizaciju i odgovor na stres.
Međutim, simptomi raka nadbubrežne žlezde u najvećem broju slučajeva zavisiće od vrste hormona koji tumor luči.
Kortizol (vrsta hormona stresa) igra važnu ulogu u metabolizmu, krvnom pritisku i funkcionisanju imunog sistema. Ovaj hormon se stvara u srednjem sloju nadbubrežnog korteksa. Ako vaš tumor nadbubrežne žlezde oslobađa previše kortizola, možete razviti Kušingov sindrom koji uzrokuje simptome kao što su:
Aldosteron je hormon koji se stvara u spoljašnjem sloju korteksa nadbubrežne žlezde. Igra važnu ulogu u balansu soli i tečnosti u telu i regulaciji nivoa krvnog pritiska. Tumori nadbubrežne žlezde mogu lučiti dodatni aldosteron, što stvara stanje poznato kao Konov sindrom. Iako su ovi tumori često nekancerozni, mogu izazvati sledeće simptome:
Unutrašnji sloj kore nadbubrežne žlezde luči polne hormone androgen i estrogen. Tumori nadbubrežne žlezde koji luče polne hormone su retki, ali kada se pojave, veća je verovatnoća da će biti maligni. Ovi tumori izazivaju neke od sledećih simptoma:
Simptomi koje mogu da daju ovi tumori su:
Feohromocitom je redak tumor unutrašnjeg sloja (medule) nadbubrežne žlezde. On luči epinefrin i norepinefrin. Kao rezultat tog procesa, možete razviti simptome kao što su:
Karcinom nadbubrežne žlezde je neuporedivo ređi od benignih tumora. Treba reći da je moguća pojava još nekih simptoma, koje ne treba zanemariti. To su: