Kavasakijeva bolest (Kawasaki bolest) je retko stanje koje karakteriše groznica i upaljeni krvni sudovi kod dece mlađe od 5 godina. Najčešći uzrok bolesti su stečena srčana oboljenja kod dece. Istraživači ne znaju uzrok ovog stanja, ali su pronašli tretmane koji deluju za mnoge pacijente. Takođe, pravovremeno lečenje važno je za dobru prognozu, jer rizik je najveći kada Kavasakijeva bolest počne da utiče na arterije koje snabdevaju krvlju srce deteta.
Kavasakijeva bolest ili Kavasaki sindrom je retka vrsta vaskulitisa (zapaljenja krvnih sudova). Upaljeni krvni sudovi mogu da postanu slabi i rastegnuti, a kada se to dogodi, postoji rizik od njihovog cepanja ili sužavanja. To stanje ograničava koliko krvi može da prođe kroz krvne sudove kako bi hranila tkiva i organe.
Kavasakijeva bolest se najčešće javlja kod beba od 6 meseci pa do 5. godine života. To utiče na sve njihove arterije, ali najveći problem su koronarne arterije koje dovode krv u srce, jer deca sa zahvaćenim koronarnim arterijama mogu da imaju srčane probleme kao posledicu tog stanja. Međutim, uz blagovremeno lečenje, većina dece oporavlja se za oko dva meseca.
Simptomi Kavasakijeve bolesti mogu da budu:
Uzrok Kavasakijeve bolesti je nepoznat, iako se više slučajeva dešava u kasnu zimu i rano proleće. Naučnici istražuju moguće uzroke Kavasakijeve bolesti kao što su infekcije, faktori životne sredine ili genetika. Bolest nije zarazna. Iako oboleli imaju uočljiv osip po telu, on se ne može širiti putem kontakta od osobe do osobe.
Komplikacije koje Kavasakijeva bolest može da izazove su: