I med i javorov sirup neverovatni su kao prirodni zaslađivači i poboljšavaju ukus jela. Iako oba imaju sladak ukus, način na koji se prave, kao i njihove prednosti, variraju. Nutritivne vrednosti meda i javorovog sirupa takođe su veoma različite. Kada je reč o kalorijama, med ima nešto više od javorovog sirupa.
Javorov sirup je sladak prirodni sirup napravljen od soka šećernog javora, poznat po svom bogatom ukusu. Javorov sirup obično se koristi kao preliv za palačinke i vafle ili u kuvanju i pečenju.
– To je popularna alternativa šećeru ili medu i omiljen je se zbog svog ukusa i nutritivnih prednosti – objašnjava dijetetičarka Kejal Shah.
Javorov sirup je veoma popularan u Severnoj Americi gde postoje različite vrste javorovog sirupa – A i B stepena. A stepen dalje je podeljen na osnovu boje – svetlo ćilibar, srednje ćilibar i tamno ćilibar, dok najtamniji sirup spada u B stepen, navode u Plant Foods For Human Nutrition. Tamnije varijante su jače i koriste se za pečenje, dok su svetlije one koje se prelivaju preko palačinki i vafla.
Med je slatka i lepljiva supstanca koju pčele prave od cvetnog nektara koji sakupljaju. Nalazi se u saću iz koga ga izvlače pčelari. To je prirodni zaslađivač različitih ukusa i boja, koji se koristi u kuvanju, pečenju i kao preliv.
– Med ima i zdravstvene prednosti i koristi se u kozmetičkim proizvodima zbog svojih hidratantnih svojstava – kaže Shah.
Postoje različite vrste meda, a njihova nutritivna vrednost zavisi od biljnog izvora iz kojeg se dobija, regiona u kome se nalazi, kao i od godišnjeg doba i načina na koji je predstavljen. Popularne vrste meda su bagremov, livadski, cvetni, šumski, ali i med od deteline, med od avokada, med od eukaliptusa i med od borovnice, navodi se u studiji objavljenoj u Integrative Medicine Insights.
Nutritivne vrednosti meda, zasnovane na podacima iz Food Data Central su sledeće:
Nutritivne vrednosti javorovog sirupa, zasnovane na podacima iz Food Data Central su sledeće:
1. I jedan i drugi su prirodni zaslađivači
I med i javorov sirup su prirodni zaslađivači koje proizvode pčele (med) i šećerni javor (javorov sirup). Rad, objavljen u The Science of Beverages, sugeriše da je med prvi prirodni zaslađivač koji se koristi u svetu. Međutim, javorov sirup je veoma popularan u Severnoj Americi.
2. Oba se koriste za kuvanje
Ne samo da se i med i javorov sirup mogu preliti preko palačinki i vafla, već se mogu i kuvati. Obično se koriste kao zamena za rafinisani šećer u kuvanju, pečenju i kao dodaci za razna jela. Studija, objavljena u Međunarodnom časopisu za gastronomiju i nauku o hrani, navodi da je med korišćen kao fil za keks, povećao sadržaj antioksidanata.
3. Imaju jedinstvene ukuse i prednosti
I med i javorov sirup imaju jedinstvene ukuse i arome koji mogu poboljšati ukus jela u kojima se koriste. Osim ukusa, javorov sirup može učiniti jelo zdravijom doprinoseći metaboličkom zdravlju, navodi se u studiji, objavljenoj u Heliyon. Isto važi i za med.
4. Deluju kao prirodni lekovi
Oba se mogu koristiti kao prirodni lekovi za upalu grla i kašalj, zbog svojih umirujućih svojstava. Studija, objavljena u Cureus, navodi da med ima antimikrobno dejstvo kada je u pitanju lečenje kašlja i prehlade kod dece i da se može koristiti za decu stariju od godinu dana. US National Library of Medicine navodi da je javorov sirup odličan za noćni kašalj.
1. Kalorije
I med i javorov sirup su bogati kalorijama. Med obično ima nešto više kalorija po porciji od javorovog sirupa.
2. Ishrana
Med takođe ima veću količinu ugljenih hidrata od javorovog sirupa. Javorov sirup sadrži zanemarljivu količinu masti, dok je med potpuno lišen te supstance. „I med i javorov sirup sadrže razne vitamine i minerale. Čist javorov sirup prepoznaje se kao izvor riboflavina i mangana, dok med sadrži tragove vitamina B6 i C,” kaže Shah. Ispijanje tople vode sa medom ima mnoge prednosti.
3. Upotreba
Med je svestran i može se koristiti u kuvanju i pečenju, kao zaslađivač u pićima i kao namaz za tost ili u jogurtu. S druge strane, javorov sirup se obično koristi kao preliv za palačinke, vafle i prženice, kao i za pečenje, kuvanje i kao zaslađivač u raznim jelima. Ima karakterističan ukus koji se često ceni u hrani za doručak i receptima za deserte.
I med i javorov sirup imaju zdravstvene prednosti i mogu biti deo zdrave ishrane kada se konzumiraju umereno.
– Med ima antibakterijska svojstva i male količine vitamina, dok javorov sirup sadrži minerale i antioksidante. Međutim, javorov sirup ima niži glikemijski indeks od meda – kaže Shah. Izbor između ova dva može zavisiti od toga šta više volimo i naših potreba u ishrani.
I javorov sirup i med imaju dug rok trajanja kada se pravilno skladište:
1. Javorov sirup
Čist javorov sirup može trajati nekoliko godina ako se čuva na hladnom i tamnom mestu daleko od direktne sunčeve svetlosti i izvora toplote. Nakon otvaranja, treba ga čuvati u frižideru kako bi se održala svežina i obično je najbolje da se konzumira u roku od 6 do 12 meseci. Može da kristališe tokom vremena, ali se može ponovo zagrejati da se vrati u tečno stanje.
2. Med
Med je poznat po dugom roku trajanja zbog visokog sadržaja šećera i malog sadržaja vode, koji sprečavaju rast bakterija i kvarenje. Kada se čuva na hladnom i suvom mestu i dobro zatvoren, med može da traje neograničeno. Vremenom, med može da kristališe ili da se stvrdne, ali je i dalje bezbedan za konzumiranje. Da bi se kristalizovani med vratio u tečno stanje, može se lagano zagrejati u toploj vodi ili mikrotalasnoj pećnici.
Postoje potencijalni negativni efekti konzumiranja previše meda i javorovog sirupa, uglavnom zbog visokog sadržaja šećera:
1. Povećanje telesne težine
I med i javorov sirup su bogati prirodnim šećerima i kalorijama. Konzumiranje prevelikih količina može doprineti povećanju telesne težine i povećanom riziku od gojaznosti, posebno ako nije u uravnoteženo sa fizičkom aktivnošću.
2. Neravnoteža glukoze u krvi
Med i javorov sirup mogu izazvati nagli skok nivoa glukoze u krvi, što dovodi do brzog porasta energije praćenog padom. Ovo može biti posebno zabrinjavajuće za osobe sa dijabetesom ili insulinskom rezistencijom.
3. Karijes
Sadržaj šećera u medu i javorovom sirupu može doprineti karijesu ako se konzumiraju u prevelikoj količini i ako se ne praktikuje odgovarajuća oralna higijena.
4. Inflamatorni odgovor
Konzumiranje velikih količina šećera, uključujući i one koji se nalaze u medu i javorovom sirupu, može dovesti do hronične upale u telu. Ovo može biti povezano sa različitim zdravstvenim stanjima kao što su bolesti srca, dijabetes i artritis.
Na osnovu svega, vidimo da i med, kao i javorov sirup, imaju svoje prednosti, različite ukuse i vrste. Iako je teško proglasiti jedan boljim od drugog, izbor može da se napravi na osnovu svrhe naše potrošnje. Međutim, važno je da med i javorov sirup konzumiramo kao deo uravnotežene ishrane da bismo uživali u njihovom ukusu i potencijalnim zdravstvenim prednostima bez negativnih posledica.