Pacijenti koji se leče od hroničnih bolesti su posebno osetljiva kategorija Foto: Shutterstock
Letnji umor i jaka iscrpljenosti nastaju kao posledica brojnih procesa u organizmu i reakcija na na visoke temperature vazduha. Stručnjaci objašnjavaju da su visoke letnje temperature često praćene osećajem umora i iscrpljenosti, jer se organizam prilagođava na nove vremenske uslove, pa se u ovim okolnostima osećamo pospano, tromo, umorno, čak i razdražljivo.
Dr Zulqarnain Shah SSP Health Colne Road Surgery potvrđuje da organizam naporno radi kako bi se prilagodio novonastalim vremenskim prilikama
– Prirodni mehanizmi hlađenja tela usmereni su na jaču cirkulaciju krvi u blizini površine kože i pojačano znojenje. Navedene fiziološke promene mogu da dovedu do letnjeg umora i letargije. Ovaj oblik umora nije bolest, već prirodna reakcija tela na prilagođavanje toploti i obično je privremene prirode – kaže dr Shah.
Nedostatak energije i umor često su posledica nedovoljnog unosa tečnosti. Na visokim temperaturama vazduha pojačano se znojimo, i ako ne unosimo dovoljno tečnosti postoji mogućnost da dođe do dehidracije. Dr Shah objašnjava da ovo stanje izaziva dodatni osećaj umora i letargije.
– Kako biste izbegli komplikacije pijte dovoljne količine tečnosti tečnosti, posebno vode, čak i kada ne osećate žeđ, jer ovaj simptom nije uvek tačan pokazatelj dehidracije – kaže dr Shah.
Glavobolje i urin tamno-žute boje su sigurniji znaci dehidracije. Lekari objašnjavaju da je urin bistre boje znak da pijemo dovoljne količine tečnosti.
Stručnjaci savetuju da pijemo delimično hladnu vodu i izbegavamo velike količine kafe, koja je jak diuretik i može da dovede do dehidracije i jačanja simptoma letnjeg umora. Preporuka je da pijemo pre svega vodu, biljne čajeve, vodu sa limunom, da koristimo sočno voće i povrće, na primer breskve, svež krastavac.
Dobro možemo da se rashladimo i zelenom salatom, svežim paradajzom, jogurtom, kiselim mlekom, tikvicama, začinima kao što su nana. Pored kofeina potrebno je da izbegavamo jako začinjenu hranu i alkohol.
Preporuka stručnjaka jeste da ne boravimo na otvorenom prostoru u najtoplijim delovima dana. Dr Shah navodi i da loš san, nesanica, mogu da budu dodatni razlog za pojačan osećaj toplote i letnji umor.
– Letnje vrućine mogu poremetiti san i dovesti do lošeg kvaliteta sna. Telo mora da se rashladi kako bi utonulo u san, a velike vrućine mogu da otežaju ovaj proces i poremete san. Zato opremite spavaću sobu rashladnim uređajima, ventilatorima, klima uređajima, provetrite prostoriju u kojoj spavate – dodaje dr Shah.
Pacijenti koji se leče od hroničnih bolesti su posebno osetljiva kategorija, jer pored letnjeg umora, kod njih može da dođe i do „razbuktavanja“ simptoma bolesti. Dr Shah objašnjava da su osobe koje se leče od bolesti srca, bubrega, respiratornih problema, posebno osetljivi na toplotu.
– Bitno je da se svaki hronični pacijent posavetuje sa svojim lekarom i dobije preporuke kako da se ponaša tokom trajanja toplotnog talasa. Obično se savetuje boravak u hladnijim prostorijama, prilagođavanje doze lekova i praćenje unosa tečnosti – navodi dr Shah.
Doktori upozoravaju da nikada ne ostavljamo bebe, decu, starije i osobe sa invaliditetom ili kućne ljubimce u vozilu bez nadzora. Moguće je da se automobil, iako su prozori otvoreni, brzo zagreje.