Iako oči koristimo skoro svaki trenutak u budnom stanju, nekada i ne primetimo da nešto nije u redu sa našim vidom. Mnoge očne bolesti, kao što je to slučaj kod geografske atrofije (GA), mogu napredovati neprimetno – i sa tako malo simptoma – da može proći neko vreme pre nego što postanemo svesni da nešto nije u redu.
Šta je geografska atrofija
Geografska atrofija (GA) uznapredovali je oblik makularne degeneracije (AMD), koja je vodeći uzrok gubitka vida kod starijih ljudi, prema National Library of Medicine.
Geografska atrofija progresivno oštećuje makulu, oblast u centru mrežnjače (tkivo osetljivo na svetlost u zadnjem delu oka koje nam omogućava da vidimo). Kada se makula ošteti, centralni vid počinje da se pogoršava, što ometa sposobnost da vozimo, čitamo i vidimo lica, navodi se u pregledu objavljenom u časopisu Frontiers in Ophthalmology.
Do februara 2023. nije bilo načina da se leči geografska atrofija, što je otežavalo usporavanje njenog napredovanja i pokušaj očuvanja preostalog vida. Međutim, početkom 2023. godine, Američka uprava za hranu i lekove odobrila je pegcetacoplan, lek koji se može ubrizgati direktno u oko kako bi usporio napredovanje GA, označavajući značajnu promenu u lečenju bolesti za neke ljude. Od tada, odobren je još jedan lek u obliku injekcije – avacincaptad pegol.
S obzirom na to da je rana dijagnoza ključna za upravljanje AMD i smanjenje rizika od GA, važno je znati znake i simptome na koje treba obratiti pažnju:
1. Male distorzije u vidu
U početku, mogu postojati mala područja u našem vidu koja izgledaju zamućeno, kaže dr Nora Lad, oftalmolog i specijalista za mrežnjaču iz Duke Health u Morisvilu, Severna Karolina. Oštećenje počinje na perifernim delovima makule, a zatim se kreće ka centru. Dakle, u početku ćete možda imati ono što dr Lad opisuje kao isprekidane komadiće ili zamagljene mrtve tačke.
Ovaj simptom sam po sebi može biti problematičan. Zbog toga što može da se zadrži centralni deo vida i da se vidi relativno dobro, može doći do kašnjenja u dijagnozi, navode u Udruženju za makularnu degeneraciju.
2. Problemi sa vidom pri slabom svetlu
Vremenom, čitanje ili vožnja noću mogu postati teži, kaže dr Lad.
– Postoji postepen gubitak centralnog vida – objašnjava ona. Možda ćete imati problema sa vidom pri slabom svetlu ili će vam biti potrebno dodatno svetlo za čitanje, navode u Udruženju za makularnu degeneraciju, a mogu i da se jave poteškoće u prilagođavanju mraku.
Ovo može biti posebno težak simptom za uočavanje, jer nam je s godinama prirodno potrebno više svetla da bismo bolje videli (i više vremena da se prilagodimo promenama osvetljenja).
3. Zamućena lica
– Kako bolest napreduje, slepe tačke se povećavaju i spajaju bliže centru makule… tako da možemo imati problema da vidimo lica – kaže dr Lad. Prema pregledu objavljenom u Journal of Managed Care & Specialty Pharmacy, 63 procenta pacijenata sa geografskom atrofijom prijavilo je poteškoće u prepoznavanju lica.
4. Blede boje
Istraživanja pokazuju da određeni fotoreceptori koji se nalaze u mrežnjači mogu da se oštete kod ljudi koji imaju geografsku atrofiju. Ovi fotoreceptori osetljivi su na crvenu, zelenu i plavu svetlost, kažu u American Optometric Association, tako da boje mogu izgledati prigušenije ili bleđe nego obično.
5. Talasaste linije
Prema National Eye Institute, ravne linije mogu izgledati talasasto ili krivo u kasnoj fazi AMD. Ako nismo sigurni šta vidimo i imamo ovaj zabrinjavajući simptom ili AMD, možemo da koristimo Amsler mrežu da bismo svakodnevno testirali svoje oči, predlaže Prevent Blindness.
Amslerova mreža sastoji se od velike mreže kvadrata sa krugom u sredini. Da bismo je koristili, gledaćemo u mrežu jednim okom dok pokrivamo drugo oko. Ako bilo koja linija izgleda talasasto, deluje mutno ili nedostaje, obratite se svom lekaru.
Vodite računa o bilo kakvim promenama u vidu, da biste na vreme otišli kod lekara. Takođe bi trebalo redovno da idete na pregled očiju.
Iako ne postoji lečenje za rani AMD, srednji stadijum AMD može se lečiti specifičnim dijetetskim suplementima. AMD u kasnoj fazi, uključujući geografsku atrofiju, sada se može lečiti injekcijama koje se daju direktno u oči.