Debele, bele mrlje koje zahvataju usnu duplju, najčešće samo dno, jezik, unutrašnju stranu obraza, mogu da budu znak leukoplakije. Ove bele mrlje, nekada su i sivkaste nijanse i ne mogu se ukloniti higijenskim sredstvima. Dlakava leukoplakija, poznata i kao oralna leukoplakija redak je oblik ovog stanja i posledica delovanja Epstein-Barr virusa. Sreće se i kod pacijenata sa oslabljenim imunim sistemom, kod osoba koje se leče od HIV infekcije.
Zašto se javljaju bele mrlje?
Zove se dlakava leukoplakija, jer bele ili sivkaste naslage u usnoj duplji izgledaju dlakavo i podsećaju na oralni drozd, koji nastaje usled infekcije gljivicom kandidom (Candida).
Nije do kraja poznato zašto dolazi do leukoplakije, smatra se da je ona posledica pušenja, nekada se zove i „pušački jezik“. Ipak, kada je reč o dlakavoj leukoplakiji ona je uglavnom posledica slabljenja imunog sistema, usled delovanja Epstein-Barr virusa i HIV-a.
Stanje može da se javi i kod imunokompromitovanih pacijenata kod kojih je oslabljen imuni sistem, zbog transplantacije organa ili karcinoma. Sreće se i kod osoba koje uzimaju sistemske ili inhalacione steroide. Osobe koje puše i imaju HIV u većem su riziku da dobiju i dlakavu leukoplakiju.
Bele mrlje ne mogu da se uklone pastom i četkicom za zube
Neprijatne naslage u usnoj duplji ne mogu da se uklone četkicom i pastom za pranje zuba. Kod nekih osoba je moguće da vremenom dođe i do izmena čula ukusa. Nemaju svi pacijenti iste komplikacije. Savet je da u slučaju bilo kakvih promena u usnoj duplji dođemo kod lekara, u veoma retkim slučajevima sve može da bude i uvod u mnogo ozbiljnije stanje – karcinom usne duplje.
Oralni drozd i dlakava leukoplakija izgledaju dosta slično, ali drozd se može relativno lako ukloniti za razliku od leukoplakije. Na osnovu toga stručnjaku je lako da odredi o čemu se tačno radi.
Biopsija može da potvrdi dijagnozu, ali ovaj dijagnostički postupak se retko primenjuje i samo u situacijama kada promene nisu dovoljno jasne, kako bi se otklonila sumnja na karcinom usne duplje.
Kako se leči dlakava leukoplakija?
Lečenje je individualno i prilagođeno je godinama, simptomima i opštem zdravstvenom stanju pacijenta. U slučaju da nema dodatnih komplikacija oralna leukoplakija može da prođe sama od sebe, bez dodatnog lečenja. Za pacijente sa HIV infekcijom biće potrebna terapija usmerena na jačanje imuniteta. Veoma retko bele naslage mogu da se uklone i hirurškim tretmanom.
Bele naslage koje prate oralnu leukoplakiju često su znak komplikacije HIV-a i upućuju da je pacijentu potrebna dodatna terapija ili izmene postojećeg načina lečenja.
Prevencija, zašto je bitno da promene pregleda stručnjak
Prevencija je usmerena na jačanje imunog sistema. Bitno je da pacijenti sa HIV infekcijom piju propisanu terapiju, da se održava dobra higijena, izbegavaju rizični seksualni odnosi ili da se obavezno koristi kondom. Zdrave životne navike, bez pušenja i brze hrane sa mnogo šećera, masnoće i soli, su neophodne.
Bele naslage na nepcu, jeziku, desnima, kod oralne leukoplakije nisu bolne, ali mogu da ukažu na ozbiljno slabljenje imunog sistema. Zato je važno da promene pregleda stručno lice i pruži odgovarajući savet.