Naslovna / Zdravlje

Menopauza utiče i na noge: Kako izbeći više celulita i lošiju cirkulaciju u ovom stresnom periodu

Priredio/la: Ma.R.|17:00 - 06. 09. 2024.

Ako ste u menopauzi a pijete dosta kafe ili čaja, treba znati da oba napitka dehidriraju i stimulišu moždanu aktivnost i budnost, pa mogu da pogoršaju noćno znojenje i valunge dodatno utičući na nivo tečnosti u telu i u nogama

Menopauza noge I noge „trpe“ u menopauzi, ne samo u estetskom smislu Foto: Shutterstock

Menopauza je izazovan period kroz koji žene prolaze na različite načine, a u retke srećnice spadaju one koje imaju blage ili naznatne simptome. Reč je o neminovnosti životnog kruga koji nosi brojne psihofizičke promene za svaku ženu. U ovoj borbi neke pripadnice lepšeg pola moraju da zatraže čak i stručnu pomoć.

Menopauza i intenzivne promene koje žene mogu osećati u nogama

Dr Cate Shapland, internista, posvećena je u višedecenijskoj praksi radu sa ženama kroz holističk pristup. Ona kaže da su je tokom godina mnoge žene pitale da li su simptomi poput bolnih nogu, grčeva u nogama, otečenih članaka, nemirnih nogu, vrelih ili veoma hladnih stopala povezani sa menopauzom. Posvetila se istraživanju i došla do potvrdnog odgovora, kao i do nekoliko glavnih razloga zbog kojih se ovi simptomi mogu javiti.

Nedostatak magnezijuma: Menopauza i gubitak određenih vitamina i minerala

Prvi razlog koji bi mogao da utiče na noge je, potvrđuje dr Shapland, nedostatak magnezijuma. Kao što je poznato, opadanje nivoa estrogena može uticati na apsorpciju magnezijuma, a to uglavnom negativno utiče na druge oblasti, simptome i indikacije povezane s menopauzom. Neuravnotežena ishrana sa nedovoljno hranljivih materija takođe može dovesti do nedostatka magnezijuma. Sledeći faktor za iscrpljivanje rezervi magnezijuma je stres. Zato je nedostatak magnezijuma vrlo čest tokom menopauze.

Grčevi, nemirne noge, trzanje, trnci…

Neki od mogućih efekata nedostatka magnezijuma su grčeviu nogama, posebno noću. Međutim, mogući su i tokom dana. Često se javlja nemir osećaj nemira u nogama, što može posebno nezgodno biti pred uspavljivanje. Sindrom nervoznih nogu učestaliji je kod žena u menopauzi. Ovi simptomi su veoma neprijatni dok se ne smire, jer često prouzrokuju strah da je reč o nekom ozbiljnijem neurološkom problemu. Kao manifestacija su još prisutni trnci, parestezije, peckanje, utrnulost.

Poremećaj ravnoteže tečnosti: Zanimljivi navodi o celulitu

– Još jedan od velikih problema povezan s menopauzom je poremećaj ravnoteže tečnosti. Znamo da pad nivoa estrogena može da suprimira hormone koji kontrolišu ravnotežu vode u telu, što znači da se može vrlo brzo dehidrirati tokom menopauze, a često niste ni svesni ovog problema. Očigledno rešenje za to je, a o tome često pacijentkinjama govorim i u vezi sa pojavom celulita koji se povećava u menopauzi: potrebno je unositi velike količine obične vode. Pokušajte da pijete više vode od kafe ili čaja. Oba napitka dehidriraju i stimulišu moždanu aktivnost i budnost, pa mogu da pogoršaju noćno znojenje i valunge, dodatno utičući na nivo tečnosti u telu. Najočigledniji znak poremećaja ravnoteže tečnosti su otečeni članci i noge uopšte. Moguća je i pojava bola. Sve to može doprineti pojavi vrelih, otečenih stopala i opštoj dehidraciji. Ponekad se dehidratacija manifestuje i kao bol u grudima – detaljno objašnjava doktorka.

Poteškoće sa cirkulacijom i vaskularni problemi

Još jedan od efekata menopauze na noge ali i celo telo može biti opšte pogoršanje cirkulacije. Nedostatak estrogena ponekad čini cirkulaciju sporijom, ali to može biti povezano i sa sedentarnim načinom života, naglašava Dr Cate Shapland.

Umor takođe može da bude uzrok sporije cirkulacije i lošije limfne drenaže, kao što i i dehidratcija može biti faktor sporije cirkulacije. Problemi sa cirkulacijom (smanjeni protok krvi i limfe) često izazvata probleme kao što su otečeni zglobovi i noge. Kod velikog broja žena noge u menopauzi su zaista tromije, umornije, toplije, moguće vrlo nemirne, a može doći i do vaskularnih problema.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo