Fizikalna medicina i rehabilitacija igraju ključnu ulogu u oporavku pacijenata koji se suočavaju sa različitim povredama i oboljenjima, bilo da su posledica nezgoda ili hroničnih stanja.
Nekada je sezona padova na ledu bila prepoznatljiv period za ovu vrstu lečenja, ali danas se pacijenti sa povredama i tegobama javljaju tokom cele godine. Dr Predrag Filipov, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije u Domu zdravlja Novi Sad, objašnjava koje su to najčešće tegobe s kojima pacijenti dolaze, kako izgleda proces rehabilitacije, kao i koliko je važna fizička terapija za povratak normalnim životnim aktivnostima.
Najčešći problemi su oni sa kičmenim stubom
Najduže se leče teške politraume, a u zavisnosti od dijagnoze i povrede, postoje vežbe, kineziterapija, za svaki deo tela i svaku bolest.
– Najčešća tegoba zbog koje nam ovih dana dolaze pacijenti su problemi u vezi kičmenog stuba, a u toku godine postoje oscilacije tegoba. Kada je hladnije vreme, pacijenti nam dolaze zbog tegoba u kolenima, kukovima, ramenima. Leti ima i dosta povreda u saobraćaju i to pešaka i biciklista, a ne samo vozača – kaže dr Filipov.
Vežbe i terapije laserom i strujom
– Procedura fizikalne terapije podrazumeva kineziterapiju, odnosno vežbe, kao i procedure elektro terapije, laserom, ultrazvučne terapije i magnetne terapije. Pacijentima dajemo i lekove, gde nije dovoljna samo terapija. Fizikalna terapija obično ide u turnusima od po 10 terapija. To je kod lakših slučajeva. Kada su u pitanju neke povrede, onda terapije traju i duže do postizanja izlečenja, odnosno sanacije povrede, pa to nekada traje i mesecima – navodi dr Filipov.
Višestruko dejstvo fizikalne terapije
Prema njegovim rečima, fizikalne terapije imaju višestruko dejstvo. Utiču na smanjenje bolova, otoka, na poboljšanje pokretljivosti zglobova. To je osnovna funkcija terapije.
– Lečimo stanja nakon povreda, preloma, nagnječenja, uganuća, iščašenja. Imamo i pacijente sa bolestima kičmenog stuba i tegobama od vratne do slabinske kičme. Pacijenti nekada imaju i bolesti zglobova, to su degenerativne bolesti kolena, kukova, ramena. To je velika grupa pacijenata – istakao je dr Filipov i napomenuo da svakoga dana pregleda od 25 do 30 pacijenata.
Deca dolaze zbog deformiteta
Kada je reč po dečjoj populaciji, oni dolaze na terapije zbog deformiteta kičmenog stuba, deformiteta stopala i drugih telesnih deformiteta.
– Lečimo decu od rođenja, a naša najstarija paciijentkinja ima 98 godina. Pacijenti imaju propisanu turu terapije, nakon čega je kontrola. Tada se procenjuje da li se terapija završava ili se lečenje nastavlja – objašnjava na kraju razgovora dr Predrag Filipov.