Prolaktin je hormon odgovoran za proizvodnju majčinog mleka. Ovaj hormon, koji luči hipofiza, u pubertetu utiče na rast grudi, ima višestruku ulogu bitan je za reproduktivno zdravlje, imunitet, reguliše i ponašanje. Veruje se i da je prolaktin jedan od faktora rizika koji bi moga da utiče na razvoj karcinoma dojke, jednog od najučestalijih karcinoma u ženskoj populaciji. Stručnjaci naglašavaju da nivoi prolaktina nisu uvek isti, variraju tokom menstrualnog ciklusa, na količinu prolaktina utiči i faktori kao što su određeni lekovi, izloženost stresu, dužina sna tokom noći.
Referentne vrednosti
Najviši nivo prolaktina je tokom spavanja i u prvim momentima posle buđenja. Referentne (normalne) vrednosti ovog hormona su 33 mlIU/L do 580mIU/L. Uobičajene vrednosti kod žena koje nisu trudne su 4 ng/mL i 23 ng/mL. Kod budućih majki nivoi prolaktina 34 ng/mL do 386 ng/mL. Kod muškaraca normalna vrednost prolaktina je između 3 ng/mL i 15 ng/mL.
Ključna uloga prolaktina
Hormon prolaktin ima ključnu ulogu tokom dojenja, ali utiče i na rast i diferencijaciju tkiva dojke. On se vezuje za određene receptore ćelija i deluje na proliferaciju (proces tokom kojeg ćelije rastu i dele se) i diferencijaciju ćelija. Iako nije do kraja potvrđena, veruje se da postoji veza između raka dojke i dugoročno povišenih nivoa prolaktina.
Kada su mogući niži nivoi prolaktina?
Pojedine studije navode da žene koje nisu rađale imaju često nešto više nivoe prolaktina. Pretpostavlja se da je mogući viši nivo prolaktina posledica nepostojanja hormonalnih fluktuacija tokom trudnoće. Nivo prolaktina se povećava posle porođaja kako bi omogućio dojenje, s tim što žene koje su imale više trudnoća mogu da imaju niže nivoe prolaktina između dva porođaja. Zato se veruje da je trudnoća jedan od zaštitnih faktora koji može da spreči razvoj raka dojke.
Veza između prolaktina i raka dojke bila je predmet brojnih istraživanja. Ima studija koje ukazuju na moguće delovanje prolaktina na nastanak karcinoma dojke, ali i onih koje se dobrom dozom sumnje posmatraju ove nalaze.
Viši nivoi prolaktina i rak dojke
Pojedine studije navode da postoji korelacija između povišenih nivoa prolaktina i povećanog rizika od raka dojke kod žena u predmenopauzi. Veruje se da određeni antipsihotici, i kod žena i kod muškaraca, utiču na veće vrednosti prolaktina i tako dovode do pojave karcinoma dojke. Uočava se da prolaktin može da deluje na razvoj malignih ćelija raka dojke pozitivnog na hormonske receptore.
Može li sve da se objasni faktorima rizika?
Lekari objašnjavaju da je faktor rizika bilo koji faktor koji povećava šansu za nastanak bolesti, ali i naglašavaju da nam faktori rizika ne mogu da pruže odgovore na sva pitanja. Moguće postojanje više faktora rizika nikako ne može da bude upozorenje da će i doći do bolesti. Stručnjaci naglašavaju da većina žena sa jednim ili više faktora rizika nikad ne obole od karcinoma dojke, kod čak 70 odsto pacijentkinja nije poznat rizik koji je doveo do bolesti.
Kako bi došlo do maligne bolesti neophodna mutacija ćelije, ali treba da imamo i vidu da postoje bitne varijacije ukupnog rizika za razvoj karcinoma, kao i delovanje određenih faktora koji nisu samo genetske prirode, navode stručnjaci.
Proučava se mehanizam mogućeg delovanja prolaktina na rak dojke
Uzroci koji bi mogli da dovedu do razvoja raka dojke nisu još do kraja poznati. Kada je u pitanju veza između prolaktina i karcinoma dojke stručnjaci proučavaju mehanizam mogućeg delovanja na rak dojke. Za sada postoji nekoliko teorija koje nisu do kraja potvrđene
Sumnja se da bi prolaktin mogao da utiče na proces rasta i deobe ćelija, da dovede do nekontrolisane proliferacije i pojave tumora. Prema nekim pretpostavkama hormon prolaktin može da stupi u interakciju sa hormonom estrogenom za kojeg se isto sumnja da povećava rizik od raka dojke. Smatra se da prolaktin može da deluje i na genetske varijacije, te da receptori za prolaktin mogu da pojačaju osetljivost na rak dojke. Neka istraživanja navode da prolaktin deluje i na imuni sistem, kada usled izvesnih promena može da dođe do razvoja karcinoma.
Uloga stresa i alkohola
Iako na pojavu bolesti nekada ne možemo da delujemo, moguće je da zdravstveni problem otkrijemo na samom početku kada su velike šanse za izlečenje. Stručnjaci osom mamografije i ultrazvuka dojke, ženama koje imaju veće nivoe prolaktina savetuju redovno praćenje, posebno ako u bliskoj porodici ima slučajeva raka dojke.
Lekari navode da faktori kao što su stres i konzumacija alkohola mogu da deluju na nivoe prolaktina, dodaju da su zato dobre životne navike jedan od načina na koji možemo da dovedemo hormone u ravnotežu i potencijalno smanjimo rizik od raka dojke.