Ginekomastija je povećanje količine tkiva mlečne žlezde kod dečaka ili odraslih muškaraca. Uzrokuje je neravnoteža hormona estrogena i testosterona. Ginekomastija može da zahvatit jednu ili obe dojke u jednakom ili različitom obimu.
Pseudoginekomastija je poremećaj sa povećanjme masnog tkiva, ali ne i žlezdanog tkiva u muškim grudima. Novorođenčad, dečaci u pubertetu i stariji muškarci mogu razviti ginekomastiju zbog prirodnih promena u nivoima hormona. Međutim, postoje i drugi uzroci.
U većini slučajeva ginekomastija nije ozbiljan problem. Ipak, može biti teško nositi se sa ovim stanjem. Osobe sa ginekomastijom ponekad osećaju bol u grudima, a poseban segment je osećaj stida i sa mogućih psihološkim posledicama.
Ginekomastija može nestati sama od sebe. Ako ne nestane, lekovi ili operacija su opcije pomoći.
Simptomi ginekomastije mogu biti:
Kod osoba muškog pola, telo uglavnom proizvodi hormon testosteron, ali takođe stvara i male količine estrogena. Ginekomastija može da nastane kada količina testosterona u telu opadne u poređenju sa estrogenom. Smanjenje nivoa testosterona može biti uzrokovano stanjima koja jednostavno smanjuju njegov nivo ili blokiraju njegovo delovanje, ali i ili stanjima koja podižu nivo estrogena. Faktori koji mogu promeniti hormonsku ravnotežu uključuju:
Pored polne funkcije, testosteron kontroliše mišićnu masu i maljavost, dok estrogen kontroliše rast grudi. Visoki nivoi estrogena ili neravnoteža sa testosteronom mogu uzrokovati ginekomastiju. Više od polovine muških beba rađa se sa uvećanim grudima zbog uticaja estrogena tokom trudnoće. Oteklo tkivo grudi obično nestaje u roku od 2 do 3 nedelje nakon rođenja. Ginekomastija uzrokovana hormonskim promenama tokom puberteta je relativno česta. Otečeno tkivo obično nestaje bez lečenja u roku od 6 meseci do 2 godine. Oko 24 do 65 odsto muškaraca starosti između 50 i 80 godina razvija ginekomastiju. Većina odraslih sa ovim stanjem nema simptome.
Neki lekovi mogu izazvati ginekomastiju:
Supstance koje mogu uzrokovati ginekomastiju uključuju:
Određena zdravstvena stanja koja utiču na ravnotežu hormona mogu takođe uzrokovati ginekomastiju. Neka od njih su:
Neka biljna ulja koja se koriste u šamponima, sapunima ili losionima povezana su sa ginekomastijom, uključujući ulje čajevca ili lavande. Pretpostavlja se da su razlog jedinjenja u uljima koja mogu oponašati estrogen ili uticati na testosteron.
Ginekomastija ima malo fizičkih komplikacija, ali može dovesti do mentalnih problema zbog promena u izgledu grudnog koša. Nekoliko faktora koje možemo da kontrolišemo mogu i smanjiti rizik od ginekomastije:
Obratite se lekaru ukoliko se otok, bol ili osetljivost pojačavaju ili primetite izliv tečnosti (iscedak) iz jedne ili obe bradavice. Takođe, ako napipate čvrstu ili tvrdu grudvicu ili je koža na grudima rupičasta i osetljiva na dodir.