Naslovna / Zdravlje

Policistična bolest jetre ponekad je izazvana cistama na drugom organu: Kada ugrožava funkciju jetre?

Priredio/la: Ma.R.|17:00 - 14. 11. 2024.

Glavni problem policistične bolesti jetre su simptomi koji u najvećem broju slučajeva izostaju, a ljudi sa bolesnom jetrom mogu živeti i godinama da to ne znaju

Policistična bolest jetre Foto: Shutterstock/eKlinika

Policistična bolest jetre (PLD) je retko genetsko oboljenje koje rezultira promenom normalnog tkiva jetre u cistično. Ciste ispunjene tečnošću nastaju u samoj jetri, a mogu da se formiraju u bilo kom njenom delu.

Policistična bolest jetre i policistična bolest bubrega: U kakvoj su vezi?

– Ciste na jetri su prilično česte, ali tačna stopa učestalosti nije poznata budući da obično ne izazivaju simptome – kaže dr Danijel Brandman (Danielle Brandman), medicinski direktor Center for Liver Disease and Transplantation (Weill Cornell Medicine).

Dr Brandman objašnjava da su ciste na jetri koje uzrokuju policističnu bolest jetre (PLD) često povezane sa policističnom bolešću bubrega (PKD). PLD se takođe može javiti bez policistične bolesti bubrega. Tada se naziva izolovana policistična bolest jetre.

Izlovana policistična bolest jetre: U čemu je razlika u odnosu na uobičajenu i šta je sa funkcijom jetre

Stručnjak pojašnjava postoji više tipova bolesti. Tako „obična“ PKD može izazvati razvoj cista na jetri ali i drugim delovima tela, dok se izolovana PLD ne ponaša na ovaj način. Kod pacijenata sa izolovanom PLD, ciste su obično ograničene na jetru i često se otkriju slučajno, prilikom testova i snimanja zbog nekog drugog razloga.

Iznenađujuće, čak i pacijenti sa velikim cistama na ovom organu često imaju normalnu funkciju jetre. Izuzetak su slučajevi kada postoji neki drugi uzrok hronične bolesti jetre, poput ciroze povezane sa alkoholom, steatotične bolesti jetre usled metaboličkih poremećaja (ranije poznate kao masna jetra), virusnog hepatitisa ili nekog drugog oboljenja jetre.

Zašto su simptomi najveći problem

Glavni problem za pacijente sa PLD su simptomi, kaže dr Brandman.

– Kada se ispolje, mogu uključivati osećaj „prepunjenosti“, nemogućnost normalnog konzumiranja hrane ili bol kada je jetra uvećana zbog cista. Kada vidim pacijenta sa PLD koji nema ustanovljenu dijagnozu PKD-a, šaljem ga na magnetnu rezonancu abdomena (ukoliko nije urađena), da bih proverila postojanje cista na bubrezima. Ako cista na bubrezima nema ili ih nema dovoljno za dijagnozu PKD-a, najverovatnije je u pitanju izolovana PLD. Dugoročni ishodi su bolji kod izolovane policistične bolesti jetre, uglavnom zbog toga što nema hronične bubrežne bolesti – objašnjava doktorka.

Hirurško lečenje i lekovi

Policistična bolest jetre utiče na ljude na različite načine, čak i unutar iste porodice, kaže dr Benjamin Samstein, šef odeljenja Transplantacije jetre i hirurgije jetre i žučnih puteva, profesor hirurgije i direktor Living Donor Liver Transplant Program u Weill Cornell Medicine.

– Bolest generalno tretiramo u skladu sa ovim razlikama. Na primer, možemo hirurški ukloniti ili drenirati veliku, dominantnu cistu na jetri i smanjiti je za više od 90 procenata. Ali, kod pacijenata koji imaju brojne manje ciste, pokušavamo da pronađemo druge mogućnosti lečenja. Ako ih dreniramo, mogu brzo da se vrate. Koliko dugo će tretman trajati zavisi od više okolnosti – kaže dr Samstein.

Kada je potrebna transplantacija jetre?

Međutim, dr Samstein naglašava da ima situacija kada je transplantacija jedini problem i zaključuje

– Kada velika cista na jetri izaziva ozbiljnu neuhranjenost i gubitak mišićne mase, ili kada veličina jetre uzrokuje curenje tečnosti u abdomen, moramo problem rešavati radikalno. Vrlo retko se dolazi do te tačke, ali je za te probleme ukoliko se pojave rešenje transplantacija.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo