Naslovna / Zdravlje

Nizak nivo holesterola može da utiče čak i na nervni sistem i oči: Šta snižava masnoće u krvi na nezdrav nivo

Priredio/la: I. V. |11:00 - 14. 11. 2024.

Retki genetski uslovi mogu da promene način na koji neko metaboliše masti i snizi holesterol na nezdrave nivoe. To dalje može da izazove neželjene efekte, pa čak i smrt

Nizak nivo holesterola nizak holesterol Nizak nivo holesterola može da izazove neželjene efekte i predstavlja rizik po zdravlje Foto: Shutterstock

Visok ili nizak nivo holesterola može da izazove neželjene efekte i predstavlja rizik po zdravlje jer holesterol jeste supstanca koja je potrebna telu za normalno funkcionisanje. Uglavnom se visok nivo holesterola u krvi prepoznaje kao ozbiljan zdravstveni problem jer može da izazove povišeni krvni pritisak, srčana oboljenja, moždani udar… ali nivo holesterola može da bude i nizak i obično se javlja usled genetskih stanja i drugih faktora. Nizak nivo holesterola može da utiče na različite delove tela, uključujući nervni sistem i oči.

Koje vrednosti holesterola se smatraju niskim?

Lekari podsećaju da je moguće da holesterol bude prenizak. Međutim, ovo stanje je mnogo manje uobičajeno od visokog holesterola. Nizak nivo holesterola, na primer, može da ima veze sa  drugim medicinskim stanjima, kao što su rak, depresija i anksioznost. Holesterol može da dostigne veoma niske granice i to i te kako može da utiče na zdravlje. Nivo holesterola koji se smatra preniskim je holesterol lipoproteina niske gustine (LDL) niži od 40 mg/dL i holesterol lipoproteina visoke gustine (HDL) niži od 40 mg/dL.

Šta je holesterol?

Holesterol je tip masnoća u krvi neophodnih telu za održavanje strukture i fluidnosti ćelijskih membrana. Takođe je odgovoran za sintezu polnih hormona, vitamina D i žuči, koji su telu potrebni za varenje. Holesterol se deli na različite tipove na osnovu relativnih proporcija masti i proteina u lipoproteinima:
− lipoprotein niske gustine (LDL) holesterol
− lipoprotein visoke gustine (HDL) holesterol
− ukupni holesterol
− ne-HDL holesterol (ukupni holesterol minus HDL holesterol)
− holesterol lipoproteina veoma niske gustine (VLDL).

HDL holesterol naziva se „dobrim“ holesterolom jer apsorbuje holesterol i vraća ga nazad u jetru, čime se smanjuje rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara. LDL holesterol smatra se „lošim“ jer povećani nivoi mogu da suze arterije i uzrokujui začepljenja/blokade, povećavajući rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.

Zašto se javlja nizak nivo holesterola?

Retki genetski uslovi mogu da promene način na koji neko metaboliše masti i snizi holesterol na nezdrave nivoe. To dalje može da izazove neželjene efekte, pa čak i smrt. Nizak nivo LDL holesterola može da bude uzrokovan genetskim faktorima kao što su nasledne bolesti ili stečenim faktorima – bolestima stečenim tokom živtota, lekovima…

Genetski faktori su:
– Abetalipoproteinemija (poremećaj koji ometa normalnu apsorpciju masti i vitamina topivih u mastima iz hrane)
– Hipobetalipoproteinemija (poremećaj koji se javlja zbog mutacije protein koji je vezan za LDL čestice i pomaže u transportu holesterola u ćelijama)
Porodična kombinovana hipolipidemija (nasledni poremećaj metabolizma lipida)
Andersonova bolest (retka nasledna bolesti kod koje se javlja mali nivo hilomikrona (lipoproteina) što utiče na kretanje lipida u krvi).

Stečeni faktori su:
− Određene vrste karcinoma kao što su leukemija, kolorektalni rak, rak prostate i mijelom
− Određene vrste anemije
− Hronične infekcije kao što je tuberkuloza
− Malapsorpcija (loše ili poremećeno preuzimanje hranjivih materija u crevima).

Istraživanja pokazuju da lekovi koji snižavaju holesterol mogu da izazovu neželjene efekte i rizike po opšte zdravlje osobe ako nivoi postanu izuzetno niski.

Kakav rizik nosi nizak nivo holesterola?

Nizak nivo holesterola nosi određene opasnosti po zdravlje. Retka genetska stanja, kao što je abetalipoproteinemija, koji uzrokuju nizak holesterol mogu da imaju sledeće efekte na telo:

  • malapsorpcija masti i višak masti u stolici
  • loš razvoju kod novorođenčadi
  • intelektualna ometenost
  • ozbiljan nedostatak vitamina E
  • degeneracija mrežnjače u oku
  • oštećenje nerava koji otkrivaju senzacije
  • poteškoće sa ravnotežom i govorom.

Kada je nivo „lošeg“ LDL holesterola prenizak, to može da dovede do povećanog rizika od zdravstvenih problema kao što su rak, depresija, anksioznost i kardiovaskularne bolesti. Prenizak nivo LDL holesterola tokom trudnoće može da poveća rizik da beba po rođenju ima veoma malu težinu ili da dođe do prevremnog porođaja. Takođe, kada je nivo „dobrog“ HDL holesterola prenizak, to može da poveća rizik od ateroskleroze – otvrdnjavanja arterija, kao i od kardiovaskularnih bolesti poput srčanog i moždanog udara.

Studija rađena na životinjama, na primer, pokazala je da nizak nivo holesterola može da smanji  serotonin i izazove agresiju, dok je istraživanje na ljudima ukazalo da može da postoji veza niskog holesterola sa agresijom i pokušajem samoubistva. Međutim, obe studije imaju ograničenja i neophodna su dalja istraživanja.

Takođe, pojedine studije ukazale su da nizak nivo holesterola može da poveća rizik od smrti osobe, dok su druge pokazale da postoji veza između niskog nivoa holesterola, disfunkcije jetre i umiranja od raka.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo