Zdravlje

4 neočekivana razloga zbog kojih se budimo noću da bi išli u toalet, jedan je i položaj tela tokom spavanja

Priredio/la: I. V.

Normalno je da se probudimo noću kako bi otišli u toalet, ali, ako se to redovno dešava više puta tokom noći, zbog čega se gube stotine sati sna svake godine - potrebna je lekarska pomoć

To što se noću više puta budimo da bi išli u toalet može da bude signal ozbiljnog zdravstvenog  problema. Stručnjaci kažu da je sasvim uobičajeno da se probudimo noću kako bi otišli u toalet. Međutim, ako se to redovno dešava više puta tokom noći, zbog čega se gube stotine sati sna svake godine – možda ćete morati da potražite lekarsku pomoć.

Zašto se sve stalno budimo noću zbog odlaska u toalet?

Prema britanskom National Health Service, normalno je da čovek mokri do 8 puta dnevno i jednom ili dva puta noću. Ali, sve više od toga poznato je kao stanje zvano nokturija i može da bude simptom nekog ozbiljnog zdravstvenog problema. Na primer, pojačano mokrenje može da bude znak da imamo dijabetes, koji se može javiti u bilo kom životnom dobu. Drugi uzroci prekomerno aktivne bešike mogu da budu:

Ako sumnjate da nokturija ima bilo kakve veze sa nekim od ovih problema, potrebno je zakazati lekarski pregled.

Na učestalo mokrenje utiču i sasvim obične dnevno-noćne rutine

Međutim, uzrok nokturije nije uvek zdravstveni problem. Imajući ovo na umu, dr Kathrine Hall, stručnjak za higijenu sna iz Somnus Therapy otkrila je šta bi moglo da uzrokuje prekomerno mokrenje i kako to sprečiti. Dr Hall navodi nekoliko razloga zbog kojih se stalno budimo noću:

1. Položaj u kome spavamo 
Kada su u pitanju položaji za spavanje, dr Hall kaže da je odmor na boku najbolji način za spavanje. Postoje studije, koje pokazuju vezu između poboljšanja simptoma apneje u snu i poboljšanja simptoma preaktivne bešike, čime se smanjuju česti odlasci u toalet.

Jedan od najboljih položaja za one sa apnejom i nokturijom je spavanje na boku ispravljenih leđa. Taj položaj pomaže da se otvore disajni putevi, dovodi do pravilnijeg disanja i može da smanji broj odlazaka u toalet tokom noći. Položaj spavanja na boku takođe pomaže da kičma i vrat budu u istoj ravni što je neophodno za dobar san i za smanjenje bolova u vratu koje možemo da dobijemo od spavanja na stomaku.

2. Stojeći položaj tokom dana
Prema dr Hall, ako veći deo dana stojimo, a zatim uveče legnemo u krevet, tečnost koja se nakupila u našim nogama nema priliku da se odlije i otiče u bubrege. Dakle, ako posle posla odemo pravo u krevet, verovatno ćemo se češće buditi tokom noći zbog odlaska u toalet. Ali, elevacija nogu, odnosno držanje nogu malo podignutih dok ležimo (na jastuke ili naslon od fotelje) pre nego što odemo na spavanje, omogućava da se tečnost efikasnije odlije pre nego što zaspimo.

3. Previše tečnosti 
Nije ništa iznenađujuće da previše tečnosti pre spavanja može da dovede do nokturije, ali to ne znači da bi trebalo da dovedete sebe u stanje da dehidrirate. Ako možete, izbegavajte da pijete mnogo vode do dva sata pre spavanja, a ukoliko vam je potrebna voda noću, pokušajte da pijete u malim gutljajima. Takođe bi trebalo da u potpunosti izbegavate alkohol jer je on diuretik, što znači da ćete izbacivati više vode iz organizma.

4. Temperatura sobe
Većina nas spava u spavaćoj sobi u kojoj je previsoka temperatura. Dr Hall kaže da su mnoge studije pokazale da je temperatura sobe jedan od najznačajnijih faktora koji mogu da poremete nas san. Pogrešna temperatura u sobi može da dovede do smanjenog REM (dubokog) sna i više vremena provedenog u buđenju nego u odmaranju. Dr Hall preporučuje da spavamo u prostoriji u kojoj je temperatura oko 20°C. Sve što je toplije ili hladnije od toga može da utiče na promene unutrašnje temperature našeg tela tokom spavanja.