Noćno mokrenje (nokturija) učestala je potreba za mokrenjem tokom noći. Uglavnom je u pitanju bezazlen problem i posledica većeg unosa tečnosti pred spavanje. Nokturija je moguća i kod sasvim zdravih osoba i nekada u bitnoj meri remeti kvalitet života. Nije prijatno probuditi se zbog jake potrebe za mokrenjem u 3 sata ujutro i potom prosedeti do polaska na posao. Lekari kažu da iza ove tegobe, u nekim slučajevima, mogu da se kriju i drugi zdravtveni problemi.
Čaj protiv nesanice kao uzrok problema
Noćno mokrenje neće uvek uticati na kvalitet sna, moguće je da će neke osobe i posle malog prekida ponovo lako utonuti u san. Potreba za noćnim mokrenjem jača je kod ljudi koji piju uveče čaj, i to čaj da se opuste i pobede nesanicu. Lekari upozoravaju da čaj može da deluje kao prirodni diuretik, to jest, pospešuje izbacivanje tečnosti iz organizma.
Bešika nije uvek „krivac“
Hirurg i specijalsta urologije dr Jamin Brahmbhatt, University Central Florida’s College of Medicine, kaže da većina pacijenata dolazi na pregled pod pretpostavkom da je oslabljena mokraćna beška „krivac“.
– Bešika nije uvek krivac. Noćno mokrenje može da bude posledica, pre svega, pojačanog unosa tečnosti u večernjim satima, ali i hormonskih promena. Javlja se i posle upotrebe određenih lekova, pa i kod osoba koje imaju nedijagnostikovani poremećaj spavanja – objašnjava dr Brahmbhatt.
Dešava se da se osoba probudi ne samo jednom, već i više puta tokom noći zbog odlaska u toalet. Dr Brahmbhatt napominje da je nokturija, jedan je od najčešćih poremećaja sna. Nekada je deo starenja, ali u pojedinim slučajevima i upozorenje na dublje zdravstvene probleme.
– Ukoliko prestanete da pijete čaj ili neki drugi napitak pred spavanje, a i dalje redovno odlazite tokom noći u toalet moguće je da imate visok krvni pritisak, nekontrolisani dijabetes, sleep apneju – naglašava dr Brahmbhatt.
Kasna večera i piće
Jasno je da kasni obrok, uz neko piće može u bitnoj meri da poremeti kvalitet sna. Krivac u ovom slučaju uglavnom nije mokraćna bešika.
– Napici sa kofeinom, alkohol, pa čak i određeni biljni čajevi mogu delovati kao diuretici i povećati produkciju urina. Čaša vina ili kafa posle večere mogu da budu razlog buđenja u 3.00 sata ujutru. Biljne mešavine, kao što su kamilica ili koren valerijane, imaju blage diuretičke efekte. Možda ćete brže zaspati, ali moguće je da ćete se i češće buditi zbog potrebe za mokrenjem – precizira dr Brahmbhatt.
Doktor kaže da pića nisu isključivi remetilački faktor spavanja, već i neke namirnice. Hrana sa većim sadržajem vode, može u bitnoj meri da utiče na pojačanu potrebu za mokrenjem u noćnim satima. Lubenica, krastavci, celer, pomorandže, grožđe su namirnice sa dosta tečnosti.
– Voće pre spavanje je zdravo, ali takođe može da bude i razlog za noćnu posetu toaletu. Supe i čorbe u kasnim satima imaju sličan efekat i opterećuju mokraćnu bešiku preko noći – precizira dr Brahmbhatt.
Savet
Doktor savetuje da pokušamo da ne pijemo tečnost dva sata pre spavanja, izbegavamo u večernjim satima namirnice bogate vodom. Ukoliko smatrate da je krivac čaj, pokušajte da ga izbegnete nekoliko dana. Vođenje dnevnika može da nam pomogne da otkrijemo moguće okidače noćnog mokrenja.
Hormonske promene
Sa starenjem telo luči mane antidiuretičkog hormona koji šalje signal bubrezima da zadržavaju tečnost preko noći. Kada su niži nivoi ovog hormona, bubrezi produkuju više urina, pa je moguće da dođe do potrebe i za odlaskom u toalet u noćnim satima.
– Kod žena posle menopauze hormonske promene doprinose nokturiji. Niži nivoi estrogena mogu da umanje kapacitet bešike, oslabe mišiće karličnog dna i dovedu do neodložne potrebe za mokrenjem tokom noći – objašnjava dr Brahmbhatt.
Hormonske promene reflektuju se i na rad prostate. Promene nivoa testosterona i dihidrotestosterona stimulišu rast prostate, a sa starenjem, može da dođe do benigne hiperplazije prostate. Uvećana prostata jače pritiska bešiku i uretru, zbog čega dolazi do nepotpunog pražnjenja urina, neodložme i hitne potrebe za mokrenjem, pa i u noćnim satima, navode lekari.
Krvni pritisak i noćno mokrenje
Učestalo noćno mokrenje nije, po poravilu, znak urinarne tegobe. Varijacije krvnog pritiska preko noći mogu da deluju na povećanu produkciju urina i ometaju san. Dijabetes, takođe, dovodi do povišenog nivoa šećera u krvi, a sve ima za rezultat izbacivanje viška šećera preko urina i češću potrebu za mokrenjem.
Sleep apneja ima isto, kako kaže dr Brahmbhatt, bitnu ulogu u nokturiji. Nedijagnostikovana sleep apneja dovodi do čestog buđenja iz sna. Mnoge osobe nisu svesne ovog problema, kada na trenutak dolazi do prestanka disanja tokom sna, pa sve pogrešno pripisuju problemima sa bešikom.
Ukoliko nokturija i dalje traje, uprkos promena životnih navika, posebno ako imate visok pritisak, umorni ste, hrčete kada spavate, možda je vreme da posetite lekara. Prepoznavanje uzroka ovog stanja može u bitnoj meri da utiče na naše bolje zdravlje, objašnjava doktor.
Mogu li lekovi da deluju na učestalu potrevu za mokrenjem?
Određeni lekovi, posebno diuretici u terapiji visokog krvnog pritiska ili bolesti srca mogu da utiču na pojačanu potrebu za mokrenjem. Iako su korisni za kontrolu krvnog pritiska, ovi lekovi mogu da poremete san ako se uzimaju kasnije tokom dana.
– Antidepresivi, sedativi, relaksanti mišića, lekovi za dijabetes i blokatori kalcijumskih kanala, takođe, mogu da utiču na rad mokraćne bešike i da dovedu do nokturije – kaže dr Brahmbhatt.
Ukoliko lekovi uzrokuju pojačano mokrenje tokom noći, savet da sa zdravstvenim radnikom, porazgovaramo o dozama leka i vremenu njegovog uzimanja. Moguće je da će primena diuretika ranije u toku dana jednostavno rešiti problem.
Izmene ciklusa spavanja
Bešika nije uvek krivac za nesanicu, već i izmene u načinu spavanja koje dolaze sa starenjem. Što smo stariji lakše zaspimo, ali lakše nas bude i manje smetnje, kao što su neznatna buka, šum u sobi ili samo malo punija bešika. Doktor objašnjava da mlađe osobe ne raguju na ove neznatne probleme, pa se zato sigurno i ne bude tokom noći.
– Sa godinama, san postaje fragmentiran, zbog čega je veća verovatnoća da se probudimo i registrujmeo potrebu za mokrenjem. Zašto se nokturija često pogoršava čak i kada nam je bešika zdrava – kaže dr Brahmbhatt.
Savetuje se da u ovom slučaju idemo na spavanje uvek u isto vreme, da soba bude tamna i da u njoj bude adekvanta temperatura, to jest da ne bude pretoplo. Preporuka je i da pratimo svoje telo i reagujemo na nepravilnosti. Ukoliko učestali odlasci u toalet i dalje traju i u bitnoj meri i pored, na primer izbegavanja kasnih obroka i pića, remete san i utiču na kavalitet života, najbolje je da se posavetujemo sa zdravstvenim radnikom.