Naslovna / Zdravlje

Koliko dugo mogu da žive pacijenti sa rakom prostate ako se bolest otkrije u ranoj fazi, odgovara dr Vesna Stojanović

Priredio/la: Ma.R.|7:00 - 06. 12. 2024.

– Nakon dobijanja pozitivnog patohistološkog nalaza potrebno je utvrditi da li je bolest još uvek ograničena na prostatu ili se možda proširila – kaže u razgovoru za eKlinika portal dr Vesna Stojanović, internista onkolog

Karcinom prostate Vesna Stanojević Dr Vesna Stojanović: Rano otkrivanje je ključni korak u popravljanju prognoze svih malignih bolesti i to mora biti zajednički korak pacijenata i lekara Foto: Shutterstock/Nenad Dimić

Karcinom prostate je bolest sa kojom bitku svake godine u našoj zemlji izgubi oko 1000 muškaraca. Rana dijagnoza utiče na tok i prognozu. U kasnijim fazama od izuzetnog značaja je primena savremene terapije, koja je dostupna i pacijentima u Srbiji.

Koji su simptomi, kako se dijagnostikuje karcinom prostate i kako se klasifikuje proširenost bolesti

Kako u razgovoru za eKlinika portal kaže dr Dr Vesna Stojanović, internista-onkolog iz Klinike za onkologiju UKC Niš, sumnja na karcinom prostate postavlja se najčešće zbog pojave simptoma u vidu problema pri mokrenju, povišenih vrednosti PSA (prostata specifičan antigen) i digitorektalnim pregledom prostate (palpacija prostate pomoću prsta kroz završni deo debelog creva).

– Transrektalni ultrazvuk predstavlja još jednu dijagnostičku mogućnost. Omogućava identifikaciju fokalnih lezija u prostati. Definitivna dijagnoza se dobija biopsijom prostate, koja se radi kroz završni deo debelog creva, ultrazvučno vođena. Nakon dobijanja pozitivnog patohistološkog nalaza potrebno je utvrditi da li je bolest još uvek ograničena na prostatu ili se možda proširila. Karcinom prostate može biti lokalizovan samo u prostati (lokalizovani), lokalno proširen na okolne organe (lokalno uznapredovali karcinom prostate) i metastatski, kada se putem krvi i limfe širi u udaljene organe, najčešće u koštani sistem. Ukoliko dijagnostika pokaže da se radi o karcinomu prostate, za proveru proširenosti bolesti se koriste skener, magnetna rezonanca, scintigrafija skeleta, SPEKT PET CT ili PSMA PET CT – objašnjava naša sagovornica.

Tok lečenja: Od čega zavisi ishod i prognoza kada se potvrdi karcinom prostate

Od kojih faktora zavisi tok lečenja, a od čega prognoze za pacijenta?

– Poslednjih 20 godina ostvaren je veliki napredak u terapiji karcinoma prostate, tako da danas postoji više opcija lečenja. Savremena terapija karcinoma prostate je multidisciplinarna. Podrazumeva kombinaciju hirurgije, hemioterapije, radioterapije, hormonoterapije, PARP inhibitora i primenu radiofarmaceutika. Izbor prve linije terapije i terapija koja se koristi u daljim linijama zavisi od nekoliko faktora. To su prethodno primenjeno lečenje, kliničko stanje pacijenta, da li je bolest lokalizovana ili metastatska… Kada je bolest otkrivena u stadijumima lokalizovane bolesti, tj. kada se bolest nije proširila na druge organe, prvi izbor lečenja je operacija. Kod metastatskog karcinoma prostate ishod i prognoza zavise od lokalizacija metastaza, volumena bolesti, godina pacijenta, performans statusa, vrednosti PSA uz poštovanje želja i očekivanja pacijenata – navodi dr Vesna Stojanović, koja se u svakodnevnoj kliničkoj praksi bavi i lečenjem jedne od najčešćih malignih bolesti u muškoj populaciji.

Terapija i lečenje karcinoma prostate u Srbiji

Dr Stojanović priča nam da je osnova terapije metastatskog karcinoma prostate Androgen deprivaciona terapija (ADT). Prema njenim rečima, više od 60 godina je bila standard u lečenju ove bolesti. Može biti hirurška, što podrazumeva uklanjanje testisa, ili medikamentozna, primenom hormonoterapije u intervalima od tri ili šest meseci, objašnjava doktorka i dodaje:

– Savremeno lečenje metastatskog hormon senzitivnog karcinoma prostate (mHSPC) podrazumeva kombinaciju lekova, koji deluju na androgene receptore (tzv. ARTA lekovi) sa ADT koje ostaje okosnica terapije u vidu dvojne terapije i kombinacije ARTA lekova, ADT i hemioterapije kao triplet terapije. U Republici Srbiji za lečenje mHSCP na listi RFZO od maja 2024. godine dostupana je efikasna kombinacija lekova u vidu dvojne terapije iz grupe ARTA lekova uz ADT, dok triplet terapija nije dostupna u Republici Srbiji.

Inovativne terapije: Šta znače za pacijente kojima je dijagnostikovan karcinom prostate

Od 2017. godine napravljen je značajan napredak uvođenjem inovativnih lekova u Republici Srbiji u terapiji metastatskog karcinoma prostate rezistentanog na kastraciju (mCRPC). Kako kaže dr Stojanović, na listi RFZO je dostupno više inovativnih lekova iz grupe ARTA lekova i hemioterapije, dok lekovi iz grupe PARP inhibitora, kao monoterapija i kombinacije ARTA lekova sa PARP inhibitorima nisu dostupne. U pojedinim centrima dostupna je i terapija iz grupe ciljanih radiofarmaceutika čime je skoro zaokružen algoritam lečenja mCRCP.

Potrebno je, apeluje naša sagovornica, da se dobije odobrenje za lekove iz grupe PARP inhibitora kao kombinacija sa ARTA lekovima u prvoj liniji terapije mCRPC-a ili monoterapije u drugoj liniji terapije. Tada bi, konstatuje, pacijenti bili lečeni po aktuelnim svetskim standardima kao u najmodernijim referentnim centrima.

Zašto je važno otkriti karcinom prostate u ranoj fazi bolesti: Važna poruke za muškarce

Možemo li reći da je ukoliko se otkrije u ranoj fazi karcinom prostate izlečiv?

– Ukoliko se bolest otkrije na vreme, u lokalizovanoj fazi bolesti, moguće je primeniti radikalne modalitete lečenja i izlečenje je moguće. Stopa petogodišnjeg preživljavanja je veća od 90 odsto – navodi dr Vesna Stojanović.

Sagovornica eKlinika portala zaključuje da je rano otkrivanje ključni korak u popravljanju prognoze svih malignih bolesti. Mišljenja je da to mora biti zajednički korak, pacijenata i lekara. Naglašava i da pacijenti treba da obrate pažnju na svoje simptome. Ako se simptomi pogoršavaju treba se prvo javiti svom izabranom lekarom, ne čekati da prođu meseci do prvih dijagnostičkih postupaka.

Doktorka Stojanović poručuje da edukacija, prevencija i pravovremena intervencija mogu znatno da pomognu da se obolevanje od ove opake bolesti smanji, a ishod lečenja obolelih bude znatno povoljniji.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Dragana Tosic
16:59, 06. 12. 2024.
Odgovori

Ja imam bolesnika sa tom bolešću metastaza na kostima …znam kako leče samo kad bi imala nekog da snimaju postupak dr sa pacijentima i čekaonici gde oni cekaju terapiju to se ne može opisati …dr kad vidi od čega boluje covek naročito od raka odmah ga otpisuju nema tu borbe ljubaznosti itd …borimo se sami kako znamo i umemo pa dok bog kaže od dr lekova itd ….Ništa jedna velika laž da ima prezivljavanja i novih lekova …toliko o tome .

Aleksandar Ue
14:28, 07. 12. 2024.
Odgovori

Opste poznato da je rana dijagnostika kljucna za sve onkoloske bolesti.
Pitanje je kako u nasem bednom zdravstvenom sistemu doci do rane dijagnostike..

Sloba
16:43, 07. 12. 2024.
Odgovori

Na žalost gospođa je u pravu. Tako je vrlo često i kod drugih teških bolesti

Karlo
18:48, 07. 12. 2024.
Odgovori

Ništa od prevencije i lečenja koji lekovi to je samo priča a stvarnost je nešto drugo.Bar da je imalo tačno šta pišu to jest kako opisuju bolesne ljude

Mira
23:00, 07. 12. 2024.
Odgovori

Nije istina da novih lekova nema, ima. I mogu vam reći da oboleli koji se leče u Zemunskoj bolnici na onkologiji, od kancera prostate imaju odličan tretman.E sad, i pacijenti ne treba da zapuste sebe i dodju kad je već kasno…Ali sigurno znam da iako su sve onkološke bolnice, svakodnevno prepune, pacijent je dobro sačekan i zbrinut. Treba imati veru i u sebe i u svog lekara, onda ste na korak bliže ozdravljenju.

Milorad
18:56, 16. 12. 2024.
Odgovori

Ja imam rak prostate, otkriven je u ranoj fazi, imao sam 20 zračenja i za sad je zaustavljeno širenje, primam i hormonsku terapiju na 6 meseci , videću dokle ću, ustvari ne znam dokle ću…

Slobodan Kostić
14:43, 17. 12. 2024.
Odgovori

Poštovanje!
Meni je u oktobru 2024 god.biopsijom otkriven tumor levog režnja prostate u početnoj fazi gradus1 15% PSA bio 6,67 pa sam zbog toga radio biopsiju.Skener skeleta u redu.Skener abdomena u redu.Na konzilijumu sam očekivao da će mi predložiti neku terapiju.Napisali su sledeće:Odlučeno je da se s obzirom na nisko rizični karcinom prostate sprovodi redovno praćenje od strane urologa.Imam 72 godine i očekivao sam da je najbolje da uradim operaciju i tako otklonim dalji rizik.Molim stručno lice da mi ovo protumači i kaže da li je najbolje da insistiram na operaciji.Hvala

Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo