Naslovna / Zdravlje

Dermoidne ciste sadrže zub, dlake, koštano tkivo i javljaju se na više delova tela: Šta se dešava kada počnu da rastu

Priredio/la: D. T.|17:00 - 11. 12. 2024.

Nekada mogu da počnu da rastu i tada mogu da prave probleme, posebno ako se pojave na jajnicima

dermoidne ciste Ove promene nisu praćene simptomima, osim ako dođe do izrazitog rasta ciste. Foto: Shutterstock

Dermoidne ciste su dobroćudne promene koje mogu da se pojave na različitim delovima tela. U sebi sadrže tkivo koje sastavljeno iz različitih struktura kože, hrskavice, koštanog tkiva, zuba, nerava. Obično su urođene, česte su na vratu, glavi, kičmi. Ovo su benigne tumorske promene, nisu opasne i obično se uklanjaju operacijom. Nekada mogu da počnu da rastu i tada mogu da prave probleme, posebno ako se pojave na jajnicima.

Gde se najčešće javljaju dermoidne ciste?

Dermoidne ciste su tkivo koje raste unutar ćelije, nekada odmah ispod kože, ali i u dubljim delovima tela. Dermoidna cista uglavnom se javlja na nekom delu glave ili vrata, česte su periorbitalne dermoidne ciste, blizu spoljne ivice jedne od obrva oka.

Dermoidna cista može da se formira i unutar jajnika ili u kičmenom stubu. Dosta ređe dermoidne ciste nastaju na površini oka, moguća je i intrakranijalna dermoidna cista u mozgu, dermoidna cista sinusa, orbitalna dermoidna cista, oko kostiju očne duplje.

Šta uzrokuje dermoidnu cistu?

Dermoidne ciste su urođene promene i formiraju su u ranim fazi fetalnog razvoja. Ćelije kože, tkiva i žlezde obično iz tkiva kože se skupljaju i tako nastaju ciste. Nastavljaju da liče tečnost usled čega cista raste.

Ove promene nisu praćene simptomima, osim ako dođe do izrazitog rasta ciste. Periorbitalna dermoidna cista blizu obrve može da otekne i poprimi žućkastu nijansu, dešava se da svojim rastom deluje na strukturu kostiju oko oka. Dermoidna cista jajnika može da se ispolji karličnim bolom, posebno tokom menstruacije. U slučaju da se cista javi na kičmi, što je ipak dosta retko, rast može da kompromituje kičmenu moždinu ili nerve i da dođe do problema pri hodu, urinarne inkontinencije, slabosti u rukama i nogama.

Kako se dijagnostikuje?

U zavisnosti od dela tela zahvaćenog pronomena razlikuje se dijagnostika. Nekada je dovoljan običan pregled kože da lekar ustanovi o čemu je reč. U slučaju da je cista u dubljim delovima tela radi se CT (kompjuterska tomografija) skeniranje ili magnetna rezonanca (MRI). Na ovaj način otkriva se i da li se cista nalazi blizu nekog osetljivog područja, kao što je karotidna arterija, ili pored nerva. Ukoliko je cista na jajniku radi se transvaginalni ultrazvuk.

Kako se leči dermoidna cista?

Hirurško uklanjanje je jedini efikasan tretman za bilo koju vrstu dermoidne ciste. Dermoidne ciste na jajnicima se su uglavnom benigne i uklanjaju se operativnim putem. Kod žena u reproduktivnom periodu radi se resekcija dermoidne ciste, to jest uklanja deo jajnika zahvaćen promenama, ako žena nije u reproduktivnom periodu, operacijom se vadi jedan ili oba jajnika. Pojedini ginekolozi savetuju ženama koje su u reproduktivnom periodu da što pre rode decu. U slučaju da su dermoide ciste veće mogu da pomere jajnik sa njegovog tipičnog mesta. Usled pokreta creva, ili nekog pokreta tela mogu da se “uvrnu” i da ceo jajnik oko sopstvene ose. Torzija jajnika kada se pod delovanjem velike ciste jajnik okrene, uvrne ili pomeri sa svog položaja, ipak, je retka komplikacija.

Dermoidne ciste veoma retko mogu da prerastu u ozbiljniju zdravstvenu tegobu. Komplikacije se javljaju uglavnom kada dođe do njihovog rasta i tada može da dođe do pritiska na obližnje kosti ili organe, moguća je i ruptura (pucanje) ciste. Preporuka je da potražimo pomoć ako dođe do upale ciste, ako ona izaziva bol, menja boju, postaje veća.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo