Naslovna / Zdravlje

Šta svaka žena koja ima ciste na jajnicima treba da zna o raku jajnika: Simptomi se ponekad prepliću i maskiraju

Priredio/la: Ma.R.|13:00 - 24. 05. 2025.

Takozvane funkcionalne ciste nastaju kao deo normalnog ovulacijskog procesa, ispunjene su tečnošću i u velikom broju slučajeva nestaju spontano u roku od nekoliko meseci

Ciste na jajnicima Ciste obično prolaze same od sebe, dok rak jajnika zahteva lečenje i ne povlači se bez intervencije Foto: Shutterstock

Ciste na jajnicima su česta pojava kod žena u reproduktivnom dobu, često se razvijaju kao deo menstrualnog ciklusa i najčešće su benigne. Međutim, zbog mogućih sličnosti u simptomima sa rakom jajnika i potencijalne povezanosti sa malignitetima, važno je razumeti razliku, rizike i kada je neophodna dodatna dijagnostika.

Da li su ciste na jajnicima rizične po zdravlje?

Većina cista na jajnicima su takozvane funkcionalne ciste. Nastaju kao deo normalnog ovulacijskog procesa, ispunjene su tečnošću i u velikom broju slučajeva nestaju spontano u roku od nekoliko meseci. Ipak, pojedine vrste cista mogu izazvati komplikacije. U retkim slučajevima, dugotrajna prisutnost ili atipična struktura može ukazivati na povećan rizik od karcinoma jajnika.

Ciste i rak jajnika: Ovo su ključne razlike

Struktura:

Ciste su najčešće ispunjene tečnošću i imaju pravilnu građu, dok su tumori jajnika čvrste mase koje nastaju usled nekontrolisanog rasta izmenjenih ćelija.

Tok:

Ciste obično prolaze same od sebe, dok rak jajnika zahteva lečenje i ne povlači se bez intervencije.

Simptomi:

Iako često bez simptoma, ciste mogu izazvati nelagodnosti koje su slične simptomima raka jajnika: bol u stomaku, nadimanje, nepravilne menstruacije, bol tokom odnosa, učestalo mokrenje.

Kada postoji razlog za zabrinutost?

Iako većina cista nije opasna, određeni znaci i simptomi zahtevaju dodatnu pažnju. To su:

  • dugotrajne ili učestale ciste
  • ciste sa složenom strukturom otkrivene ultrazvukom (izgledaće sumnjivo iskusnom lekaru)
  • česti simptomi kao što su jak i nagli bol u stomaku, groznica, mučnina, koji mogu ukazivati na rupturu ili torziju ciste
  • pozitivan test na trudnoću bez trudnoće može takođe ukazivati na prisustvo ciste.

Dijagnostika i praćenje: Zašto ciste ne smeju da se zanemare

Pored kliničkog pregleda i ultrazvuka, kod sumnje na malignitet lekar može da naloži sledeće dijagnostičke metode:

  • CA125 test – marker koji je često povišen kod raka jajnika, iako može biti povišen i kod benignih stanja (endometrioza, infekcije)
  • biopsija – ukoliko se sumnja na malignitet, uzima se uzorak tkiva
  • operativna intervencija – kod sumnjivih masa koje liče na tumorske ili potvrđenog karcinoma.

Faktori rizika i prevencija: Kako možemo da predupredimo rak jajnika

Žene koje imaju hormonalne poremećaje, endometriozu, sindrom policističnih jajnika (PCOS) ili su koristile lekove za stimulaciju ovulacije, mogu biti podložnije razvoju cista. Iako ne postoji sigurna prevencija ni za ciste ni za rak jajnika, redovni ginekološki pregledi omogućavaju rano otkrivanje i efikasno lečenje.

Cista na jajniku ne znači automatski malignitet, ali nikada ne treba ignorisati simptome niti zanemariti preporuke lekara. Rak jajnika i ciste na jajnicima nisu isto, ali postoji tanana granica koju samo stručna dijagnostika može da razjasni. Zato – oprez da, panika ne.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo