Naslovna / Zdravlje

Da li endometrioza komplikuje trudnoću

Priredio/la: S.St.M.|13:00 - 10. 06. 2025.

Donedavno bilo je nejasno da li ovo stanje ima direktan uticaj na trudnoću. S obzirom na to da fetalne membrane i placenta u interakciji sa tkivom endometrijuma zahvaćenim endometriozom, to bi potencijalno moglo da rezultira nepovoljnim ishodima

endometrioza i trudnoća Donedavno bilo je nejasno da li endometrioza ima direktan uticaj na trudnoću Foto Shutterstock

Francuska nacionalna hirurška akademija nedavno je održala sesiju kako bi razmotrila potencijalne komplikacije trudnoće sa endometriozom, odnosno da li endometrioza komplikuje trudnoću. U diskusiji je učestvovao dr Louis Marcellin, specijalista ginekologije, akušerstva i reproduktivne medicine u Assistance Publique – Hôpitaux de Paris, jednom od najvećih akademskih bolničkih sistema u Francuskoj.

– Aktivno proučavamo vezu između endometrioze i trudnoće već oko 15 godina. Endometrioza pogađa oko 10 odsto žena i predstavlja zapaljensko oboljenje endometrijuma koje može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posledica. Donedavno bilo je nejasno da li ovo stanje ima direktan uticaj na trudnoću. S obzirom na to da fetalne membrane i placenta u interakciji sa tkivom endometrijuma zahvaćenim endometriozom, to bi potencijalno moglo da rezultira nepovoljnim ishodima. Ovo je dovelo do istraživanja koja su u toku – objasnio je dr Marcellin.

Kako je dr Marcellin rekao, ovom pitanju se može pristupiti iz dve različite perspektive: „Prvo, kako endometrioza utiče na tok trudnoće? Da li može da bude povezana sa akušerskim komplikacijama kao što su prevremeni porođaj, intrauterino ograničenje rasta ili preeklampsija? I drugo, kako sama trudnoća utiče na napredovanje endometrioze tokom vremena?”

Rizik od prevremenog porođaja

Da bi procenio da li endometrioza povećava rizik od komplikacija u trudnoći, dr Marcellin se poziva na nalaze iz multicentrične studije sprovedene 2022. godine u nekoliko regiona Francuske, uključujući gradsko područje Pariza, kao deo programa kliničkih istraživanja u bolnici.

– Nismo pronašli jasnu vezu između endometrioze i prevremenog porođaja – primetio je on. Međutim, naglasio je da sama trudnoća može pogoršati endometriozu na retke, ali potencijalno ozbiljne načine zbog hormonskih fluktuacija.

– Hormonsko okruženje trudnoće može uticati na endometriozne lezije, koje su veoma osetljive na hormonske promene. Tokom trudnoće, ove lezije mogu da prođu kroz transformaciju poznatu kao decidualizacija, koju izazivaju povećani nivoi hormona. Ovaj proces može dovesti do ozbiljnih komplikacija u zavisnosti od anatomske lokacije lezija. To uključuje teško unutrašnje krvarenje, koje se naziva spontani hemoperitoneum tokom trudnoće, što može biti opasno po život. Lezije koje zahvataju creva mogu izazvati crevne perforacije, dok kod žena sa adenomiotskom formom endometrioze unutar zidova materice postoji retka, ali realna opasnost od rupture materice. Iako su ovi događaji retki, mogu biti nepredvidivi i klinički značajni, tako da je povećana svest među akušerima od suštinskog značaja – rekao je dr Marcellin.

Nema potrebe za posebnim protokolima

Uprkos ovim potencijalnim rizicima, dr Marcellin je naglasio da standardni protokoli prenatalne nege ne moraju da se prilagođavaju pacijentkinjama sa endometriozom.

– Ove brige ne bi trebalo da menjaju rutinsko praćenje trudnoće. U većini slučajeva, trudnoća teče normalno, a endometrioza ne zahteva intenzivniji medicinski nadzor. Rizik od komplikacija je nizak, što je ohrabrujuće i za kliničare i za pacijentkinje – rekao je on.

Takođe je primetio da ne postoji značajna razlika u riziku povezanom sa trudnoćom između ovarijalne endometrioze i duboke infiltrativne endometrioze, dodatno podržavajući upotrebu standardnih pristupa nezi.

Otklanjanje sumnji i mitova

Dr Marcellin se takođe osvrnuo na uobičajenu zabludu da trudnoća leči endometriozu.

– To je jasno demantovano. Endometrioza je danas postala učestalija delom zbog toga što žene rađaju manje dece, što povećava izloženost menstrualnom ciklusu. U prošlosti, sa češćim trudnoćama i dojenjem, žene su imale manje menstruacija, što je smanjilo rizik od razvoja endometrioze. Istina je da progesteron, koji se proizvodi tokom trudnoće, može pomoći u ublažavanju simptoma i upale, ali to ne predstavlja lek – rekao je.

Pitanje adhezija

Dr Marcellin takođe je govorio o adhezijama, čestoj komplikaciji nakon hirurškog lečenja endometrioze, posebno kolorektalne hirurgije za zahvaćenost digestivnog trakta.

– Adhezije su vlaknaste trake tkiva koje se formiraju između organa, često zbog peritonealne traume od operacije, izlaganja krvi ili procesa zarastanja. Ovo može da zakomplikuje buduće operacije, kao što je carski rez, posebno kada se adhezije nalaze ispred materice. Imaju tendenciju da se pojave u područjima koja su već operisana. Na primer, kolorektalna hirurgija endometrioze creva može dovesti do značajnih adhezija – objasnio je dr Marcellin.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo