Naslovna / Zdravlje

Često propisivan lek za starije osobe povezan je sa gubitkom koštane mase, zaključak je studije

Priredio/la: S.St.M.|17:00 - 12. 12. 2024.

Oko 23 miliona Amerikanaca svakodnevno uzima levotiroksin za hipotireozu

levotiroksin i gubitak kostiju Uzimanje previše ili premalo leka može dovesti do negativnih efekata na rast i razvoj, funkciju srca, zdravlje kostiju, reproduktivnu funkciju, mentalno zdravlje, funkciju varenja i promene u nivou šećera u krvi i metabolizmu holesterola kod odraslih ili pedijatrijskih pacijenata Foto Shutterstock

Jedan od najčešće propisivanih lekova u Sjedinjenim Državama za starije odrasle osobe povezan je sa gubitkom koštane mase, navodi se u novoj studiji, a nedavno je to i zvanično objavljeno.

Zaključak nove studije

Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Džons Hopkins otkrili su u studiji da levotiroksin, sintetički hormon koji se često koristi za lečenje hipotireoze, može biti povezan sa gubitkom koštane mase, bolešću koja slabi kosti i dovodi do njihovog lomljenja.

Oko 23 miliona Amerikanaca, ili oko 7 odsto celokupne američke populacije, svakodnevno uzima ove lekove, navodi se u saopštenju Radiološkog udruženja Severne Amerike (RSNA) koje je objavilo nalaze studije koja će ovog meseca biti predstavljena na godišnjoj skupštini ovog Udruženja.

Ovo je drugi najčešće propisivani lek za starije odrasle osobe u zemlji, navodi se u saopštenju. U članku sa Medicinskog fakulteta Jejl iz 2023. levotiroksin je nazvan „jedan od najpropisivanijih lekova u zemlji”.

Levotiroksin i gubitak koštane mase

Autori Johns Hopkinsa povezuju upotrebu levotiroksina sa većim stepenom gubitka gustine kostiju i koštane mase tokom perioda od više od šest godina, čak i kod odraslih koji imaju normalnu funkciju štitne žlezde.

Istraživači su koristili kohortnu studiju o starijim osobama Baltimorske longitudinalne studije starenja. Ljudi stariji od 65 godina koji su imali najmanje dva pregleda funkcije štitne žlezde uključeni su u podatke koje je citirala studija, navodi se u saopštenju.

Grupa koja je posmatrana u studiji uključivala je 81 korisnika levotiroksina sa normalnom funkcijom štitne žlezde i 364 onih koji ga nisu koristili, srednje starosti od 73 godine. Ostali faktori rizika kao što su starost, pol, visina, težina, rasa, drugi lekovi i istorija upotrebe alkohola i pušenja takođe su uzeti u obzir u istraživanju koje je upoređivalo korisnike levotiroksina sa onima koji ga ne koriste.

– Upotreba levotiroksina bila je povezana sa većim gubitkom ukupne telesne koštane mase i gustine kostiju – čak i kod učesnika čiji su TSH nivoi bili u granicama normalnog – tokom prosečnog praćenja od 6,3 godine – napisali su autori studije.

– Naša studija ukazuje na to da čak i kada se pridržavaju trenutnih smernica, upotreba levotiroksina izgleda da je povezana sa većim gubitkom koštane mase kod starijih osoba – navodi u izjavi dr Shadpour Demehri, koautor studije i profesor radiologije na Johns Hopkinsu.

Zabrinutost zbog propisivanja levotiroksina osobama bez hipotireoze

Glavni autor studije, dr Elena Ghotbi iz Johns Hopkinsa, napomenula je da njihovi podaci takođe pokazuju da se „značajan deo recepata za hormone štitne žlezde daje starijim osobama bez hipotireoze, što izaziva zabrinutost zbog naknadnog relativnog viška tiroidnih hormona čak i kada je lečenje usmereno na ciljeve referentnog opsega”.

Proizvođači ovog leka takođe su izrazili zabrinutost rekavši da uzimanje previše levotiroksina može dovesti do većeg stepena gubitka kostiju, posebno kod žena koje su u postmenopauzi.

„Uzimanje previše ili premalo” ovog leka, dodaju proizvođači, može dovesti do „negativnih efekata na rast i razvoj, funkciju srca, zdravlje kostiju, reproduktivnu funkciju, mentalno zdravlje, funkciju varenja i promene u nivou šećera u krvi i metabolizmu holesterola kod odraslih ili pedijatrijskih pacijenata”.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo