Fluktuacije holesterola mogle bi da budu faktor rizika za razvoj demencije kod starijih osoba, smatraju stručnjaci. Demencija je naziv za širok spektar progresivnih stanja koja utiču na funkcionisanje mozga. Dolazi do opadanja kognitivnih sposobnosti, progresivnog gubitka pamćenja, a u krajnjem stadijumu bolesti pacijent je u potpunosti zavisan od pomoći najbliže okoline. Demencija je bolest koja u snažnoj meri utiče na kvalitet života samog pacijenta i njegove porodice.
Demencija nije normalan deo starenja
Rizik od demencije se povećava posle 65. godine života, ali demencija nije normalan deo procesa starenja. Skorašnje istraživanje stručnjaka dovodi u vezu demenciju sa povišenim vrednostima holesterola, sa posebnim naglaskom na mogućim fluktuacijama holesterola.
U nedavnoj studiji American Heart Association navedeno je da starije osobe sa promenama nivoa holesterola mogu da imaju veći rizik od razvoja demencije. Iako tačan uzročno-posledični odnos ove veze nije do kraja jasan, ova studija je bila predmet nove rasprave među stručnjacima o uticaju holesterola na mozak.
Većina osoba ima stabilne nivoe holesterola
Kardiolog dr Jonathan Fialkow sa Baptist Health Miami Cardiac & Vascular Institute objašnjava da su kod većine osoba vrednosti holesterola stabilne, dok kod jednog broja ljudi dolazi do značajnih promena u nivou holesterola u roku od jedne godine.
Holesterol je neophodan za dobro funkcionisanje organizma, predstavlja bitnu strukturnu komponentu ćelijskih membrana, a prekursor je u sintezi žučnih kiselina, steroidnih hormona i vitamina D. Poznata je pozitivna veza između vrednosti holesterola i razvoja kardiovaskularnih bolesti, a visok holesterol je bitan faktor u patogenezi ateroskleroze.
Interakcija između lipida i upale krvnih sudova
Ključan je za opšte zdravlje, s tim da je njegova uloga u nastanku demencije veoma složena.
– Za pojedine oblike demencije jasna je uloga holesterola. Uobičajeni faktori rizika vaskularne demencije isti su kao i za koronarnu bolest, postoji interakcija između lipida i upale krvnih sudova. Vaskularnoj demenciji često prethode stanja poput visokog holesterola i povišenog krvnog pritiska – kaže dr Fialkow.
Nije do kraja jasna veza između holesterola i demencije
Neurolog dr G. Peter Gliebus sa Marcus Neuroscience Institute primećuje da su visoki nivoi LDL (lipoproteina niske gustine) „lošeg holesterola“ faktor rizika za pojavu demencije.
– Ipak, nije još do kraja jasna direktna veza između holesterola i demencije, iako se povišeni nivoi LDL holesterola smatraju faktorom rizika za pojavu demencije – naglašava dr Gliebus.
Još je rano za zaključke
Ideja da fluktuacije holesterola mogu da povećaju rizik od demencije je relativno nov koncept i zato ne bi trebalo donositi prenagljene zaključke, smatraju doktori Fialkow i Gliebus.
– Iako su nalazi studije ubedljivi, još je prerano da zaključimo da fluktuacije holesterola direktno dovode do oštećenja mozga. Mislim da nismo još uvek spremni za konačne procene – smatra dr Fialkow.
Jedan aspekt metaboličkih poremećaja
Nije dokazana veza između fluktuirajućeg holesterola i demencije, dodaje dr Gliebus.
– Uočene promene mogu da predstavljaju samo jedan aspekt metaboličkih poremećaja koji bi mogli da predisponiraju pojedince za razvoj demencije – navodi dr Gliebus.
Stručnjaci objašnjavaju da se nastavlja dalje istraživanje tačne veze između holesterola i demencije, ali i naglašavaju da se za sada možemo isključivo da oslonimo na dobre životne navike.
– Kvalitetni, dobro izbalansirani obroci, izbegavanje industrijskih namirnica, redovna fizička aktivnost, san, kontrola stresa, izbegavanje duvana i prekomerne konzumacije alkohola i dalje ostaju najbolja osnova za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i demencije – kaže dr Fialkow.
Kako da se zaštitimo od demencije i drugih bolesti?
Ishrana sa dosta voća i povrća, integralnih žitarica i zdravih masnoća u kombinaciji sa redovnim vežbanjem i kvalitetnim snom, može da u bitnoj meri utiče na dobar rad vitalnih organa kao što su srce i mozak, navode lekari. Savetuju se i redovni pregledi kojima može na vreme da se opaze i leče moguće povišene vrednosti holesterola i drugi metabolički poremećaji.
– Zdrav način života koji obezbeđuje dobar metabolizam ključ je za smanjenje rizika od razvoja hroničnih bolesti koje mogu da budu uvod u srčani udar, srčanu slabost, moždani udar, demenciju, otkazivanje rada bubrega – podseća nas dr Fialkow.