Učestalo mokrenje (poliurija) određuje se kao češći nagon za mokrenjem od uobičajenog za jednu osobu. Stanje je uglavnom posledica veće konzumacije tečnosti, stresa, ali i zdravstvenih tegoba. Poliurija može da se javi tokom dana i noći, primećeno je da ovaj simptom pratilac nešto hladnijih dana. Pojedine studije navode da niže temperature vazduha mogu da pogoršaju simptome kod nekih osoba, nije ipak do kraja jasno zašto se ovo dešava, kaže urolog dr Raevti Bole sa Cleveland Clinic.
Hladno vreme i stres kao okidači za učestalo mokrenje
Hladno vreme može da dovede do grčeva mišića karličnog dna koji se nalaze ispod bešike, objašnjava urolog i hirurg dr Rena Malik.
– Kada se napnu mišići karličnog dna dolazi do pritiska na bešiku i jače potrebe za mokrenjem – dodaje dr Malik.
Stres, takođe, u velikoj meri može da bude razlog, smatra prof. dr Seth Cohene Department of Urology, NYU Langone Health. Hladno vreme je donekle šok za telo i takođe može da stimuliše bešiku, precizira on.
Slično se dešava i ako imamo jaku tremu pred javni nastup, ako smo u stanju pojačane anksioznosti. Lekari kažu da ovi oblici poliurije nisu uglavnom razlog za brigu, ali pozivaju nas i da obratimo pažnju na simptome poput peckanja pri uriniranju, bola, promena u mirisu i boji urina. Kada smo pod jakim stresom, moguće je da ćemo nekoliko minuta posle mokrenja ponovo osetiti potrebu da ispraznimo bešiku.
Telo pokušava da sačuva toplotu
Jedan od razloga zbog kojeg tokom zime imamo pojačanu potrebu za mokrenjem je i hladna diureza, stanje koje se javlja se kada se snizi telesna temperatura. Usled svega telo krv preusmerava u gornji deo tela, jer nastoji da taj način obezbedi toplotu. U isto vreme bubrezi pojačano luče tečnost u nameri da stabilizuju krvi pritisak. Kada je niža telesna temperatura moguće je da dođe i do ubrzanog rada srca i stezanja krvnih sudova kako bi se sačuvala toplota, navodi urolog dr Amin Herati sa Johns Hopkins Medicine.
Doba godine kada konzumiramo više toplih napitaka
Dr Malik dodaje da više tečnosti prolazi kroz telo kada nam je hladno. Moguće je da ćemo zbog toga, takođe, osećati jaču potrebu za mokrenjem.
– Tokom zimskih dana pijemo nešto više toplih napitaka, kao što su kafa, čaj, topla čokolada. Dosta ovih pića sadrži kofein koji je diuretik, to jest pospešuje izbacivanje urina – kaže ginekolog prof. dr Karyn S. Eilber sa Cedars-Sinai Health System.
Kada nastupe hladniji dani uglavnom dolazi i do promene u načinu ishrane, konzumira se više toplih supa, čorbi, stručnjaci kažu da često nismo svesni koliko tečnosti unesemo u toku jednog dana. Tečnost nije isključivo voda, ima je dosta i u nekim vrstama voća i povrća.
Alkohol može da iritira bešiku
Pojačana konzumacija alkohola tokom zime i praznika još jedan je razlog za učestalo mokrenje. Kofein i alkohol mogu dodatno da iritiraju bešiku, da dođe do njene pojačane osetljivosti, više kontrakcija i potrebe za češćim mokrenjem, smatra dr Malik.
Kako da se izborimo sa učestalim mokrenjem
Ukoliko je učestalo mokrenje problem koji nam zadaje teškoće u svakodnevnom funkcionisanju dr Malik savetuje da vodimo dnevnik i na taj način pokušamo da otkrijemo šta dovodi do simptoma.
– Ako se poliurija može da dovede u vezu sa hladnim vremenom, savet je da pokušamo da zagrejemo telo i tako ublažimo simptome. Dobar šal, rukavice tokom boravka na otvorenom mogu da budu od pomoći – savetuje dr Raevti Bole.
Kako da znamo da li pijemo dovoljno tečnosti?
Preporuka je da izbegavamo hranu ili pića koja iritiraju bešiku, kao što su kafa, alkohol. Stručnjaci kažu da postoje i manje poznati iritanti bešike kao što su gazirana pića, kisela hrana i napici – limunada, sok od paradajza.
Potrebno je da unosimo tečnost, ali i da ne preterujemo. Lekari objašnjavaju da možemo jednostavno da otkrijemo da li konzumiramo dovoljne količine tečnosti – svetlo (limunada) žuta boja znak je da je sve u redu, tamnija boja urina (više narandžasta) upozorenje je da ne unosimo odgovarajuće količine tečnosti.