Naslovna / Zdravlje

Svrab u uhu može da bude uporan i frustrirajući, zašto od češanja nema koristi

Priredio/la: D. T.|9:00 - 25. 12. 2024.

Upotreba slušalica koje se postavljaju u uho, štapića ili čepića, takođe može da izazove neprijatnu tegobu

srab u uhu Čišćenje ušiju štapićima ne savetuje se jer na taj način može da dođe do neravnoteže ušne flore Foto: Shutterstock

Svrab u uhu može da bude izrazito neprijatan, ali i uglavnom bezopasan simptom. Sama ušna školjka i delovi uha imaju dosta nervnih završetaka koji mogu da dovedu do osećaja svraba, koji je nekada posledica i nedovoljnog lučenja ušnog voska zbog čega se isušuje koža unutar ušnog kanala i javlja svrab. Upotreba slušalica koje se postavljaju u uho, štapića ili čepića, takođe može da izazove neprijatnu tegobu. Lekari navode da svrab u nekim slučajevima može da bude znak i ozbiljnijih bolesti kao što su infekcije, psorijaza.

Čišćenje ušiju uzrokuje dodatnu osetljivost

Stručnjaci navode da je učestalo češanje uha najčešće kontraproduktivno jer uzrokuje dodatnu osetljivost. Uklanjanje ušne masti (cerumena) štapićima za čišćenje uha i drugim predmetima je opasno, jer se na taj način ušna mast potiskuje u unutrašnjost ušnog kanala i stvara prostor za infekcije i povrede uha, upozoravaju stručnjaci.

Za očuvanje sluha i zdravlja uha važna je ravnoteža ušne flore i adekvatno lučenje cerumena, koji nas štiti od buke, svojevrstan je antibiotik i antimikotik i zaštita uha od bakterijskih i gljivičnih infekcija.

Šta je cerumen?

Čišćenje ušiju štapićima ne savetuje se jer na taj način može da dođe do neravnoteže ušne flore i zdravstvenih tegoba koje mogu da budu praćene i osećajem svraba u uhu. Lekari kažu da su uši deo tela koji se sam čisti tokom procesa kao što su kašljanje, kijanje, žvakanje. Cerumen je mešavina sekreta lojnih ili sebacealnih žlezda, izgleda kao tečnost, a nekad liči na grumenčić zemlje. Nastaje lučenjem sitnih žlezda smeštenih u prolazu između spoljašnjeg, auris externa i unutrašnjeg uha, auris interna.

Zašto se javlja svrab u uhu?

Ukoliko cerumena nema u dovoljnoj meri uho će postati suvo i početi da nas svrbi. U nekim slučajevima može da dođe do ljuštenja kože, kada se promene opaze na spoljnim delovima uha savetuje se upotreba hidratantnih krema. Potrebno je ipak posetiti lekara koji će odrediti o čemu se tačno radi. Većina stručnjaka neće savetovati štapiće za uši kako ne bi došlo do dalje iritacije.

Dermatitis je upala kože praćena svrabom, ljuštenjem kože, osipom. Kada je upala posledica delovanja nekih alergena govori se o kontaktnom dermatitisu, koji je često reakcija na nekih nakit, boje, lakove za kosu, kozmetička sredstva.

Postoji i atopijski dermatitis (atopijski ekcem) upala kada je koža suva, peruta se i svrbi. Kada ušni kanal nema dovoljno cerumena javlja se perutanje i svrab i na kraju seboreja ili seboroični dermatitis.

Može da dođe i do upale uha

Usled preteranog čišćenja može da dođe i do upale kože spoljašnjeg ušnog kanala, to jest spoljnog uva koje se zove otitis externa. Lakša upala je praćena svrabom u uhu, nelagodnošću, eritemom (crvenilom) u ušnom kanalu. Ukoliko upala napreduje dolazi i do bolne osetljivosti uva na dodir, osećaja zapušenosti uha. U slučaju sumnji na upalu spoljnog uva potrebno je da se javimo lekaru kado ne bi došlo do širenje bolesti u srednje uho. Uz dobru terapiju sve prolazi za nedelju dana, lekari na savetuju narodne lekove kao što su beli luk, čuvarkuća.

Čišćenje cerumena iz uha ako je svrab posledica nakupljanja ušnog voska obavlja stručno lice ispiranjem ušiju. Štapići se ne savetuju kako ne bi došlo do uguravanja ušne masti dublje u ušni kanal i mogućeg oštećenja bubne opne.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo