Naslovna / Zdravlje

Spavanje sa sočivima povećava mogućnost razvoja infekcija oka, kako da ih izbegnemo

Priredio/la: D. T.|17:00 - 20. 12. 2024.

Rožnjača je prirodna zaštita oka od bakterija, ipak kako bi ona dobro obavljala ovu funkciju neophodni su joj kiseonik i hidratacija

spavanje sa sočivima Postoje stanja oka koja nije moguće korigovati naočarima kao što je keratokonus Foto: Shutterstock

Spavanje sa sočivima nosi rizike poput oštećenja rožnjače. Iako postoje kontakta sočiva za korekciju vida sa kojima je moguće i spavanje, lekari uglavnom ne preporučuju ovu opciju. U većini slučajeva spavanje sa sočivima rezultira blagom suvoćom oka, ali moguće se i ozbiljnije komplikacije. Veruje se da spavanje s kontaktnim sočivima povećava rizik od infekcije oka 6 do 8 puta.

Dobro je da uz sočiva uvek imamo i naočare za korekciju vida

Postoje stanja oka koja nije moguće korigovati naočarima kao što je keratokonus kada rožnjača postaje sve tanja i  poprima konusni oblik. U ovom slučaju vid gubi oštrinu i fokus pa se pacijentima savetuju kontaktna sočiva za korekciju vida. Sočiva se uglavnom savetuju i kod visoke kratkovidosti. Lekari uvek naglašavaju pacijentima da je i pored toga što uglavnom nose sočiva dobro da imaju i naočare za korekciju vida.

Spavanje sa sočivima može da izloži oči delovanju bakterija

Spavanje sa sočivima za korekciju vida ili onih za promenu boje očiju izaziva suvoću očiju, ali i ozbiljnije komplikacije kao što su bakterijski keratitis – infekcija očiju usled delovanja bakterija Staphylococcus aureus ili Pseudomonas aeruginosa. Ovo bakterijsko zapaljenje rožnjače može da dovede do pojačanog sekreta, bola i da ozbiljno ugrozi vid. Ukoliko se ne leči moguće je da ostavi trajne ožiljke na rožnjači. Leči se kapima za oči i steroidima kod komplikovanijih slučajeva.

Infekcija koju uzrokuju amebe koje obitavaju u vodi može da izazove akantameba keratitis. Ovo je retko oboljenje infekcije rožnjače amebom iz vode sa česme, bazena. Uglavnom se javlja kod osoba koje nose kontaktna sočiva.

Spavanje sa sočivima može da dovede i do gljivičnog keratitisa – gljivičnog zapaljenja rožnjače. Stanje ugrožava mogućnost vida, javlja se osetljivost na svetlo, bol, sekrecija iz oka. Ova infekcija je učestalija u tropskim krajevima i javlja se posle povrede oka biljkama, neodgovarajuće higijene sočiva.

Rožnjači su neophodni kiseonik i tečnost

Rožnjača je prirodna zaštita oka od bakterija, ipak kako bi ona dobro obavljala ovu funkciju neophodni su joj kiseonik i hidratacija. Kontaktna sočiva umanjuju izloženost oka delovanju kiseonika i hidratacije. Kada spavamo sa sočivima ovaj problem je još izraženiji.

Kako da se zaštitimo od infekcije oka?

Lekari navode da pridržavanjem mera opreza možemo u velikoj meri da sprečimo infekcije. Potrebno je da svakodnevno održavamo higijenu sočiva i kasetica u kojima se sočiva drže tokom noći. Pre kontakta sa očima ili sočivima ruke moraju da se operu vodom i sapunom. Sočiva se čiste i drže u specijalnim sredstvima za ovu namenu. Potrebno je svaki dan da menjamo tečnost u kojoj držimo sočiva, to jest da prospemo tečnost u kojoj su sočiva bila tokom noći i da dospemo svež deo sredstva za održavanje. Ne savetuje se plivanje sa kontaktnim sočivima.

Ukoliko se ipak desi da zaspemo sa sočivima, potrebno je da ih što pre skinemo. Savet je da sledećeg dana ako je moguće sočiva zamenimo naočarima i da pratimo da li ima simptoma, kao što su suzenje očiju, sekret, nejasan vid. Ukoliko primetimo neki od simptoma savet je da se javimo lekaru specijalisti oftalmologu

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo