Sezona praznika je pred nama. To, obično, podrazumeva neumerenost u ishrani i često u piću. Mnogi, posebno mladi, upražnjavaju “binge” opijanje, odnosno konzumiranje velike količine alkoholnih pića jednom ili dva puta nedeljno. Ipak, nedavna istraživanja otkrivaju da nisu samo mladi ti koji preteruju. Više odraslih u srednjim godinama takođe konzumira zapanjujuće velike količine alkohola u jednom navratu, obrazac koji stručnjaci sada nazivaju „pijanjem visokog intenziteta“.
Pijenje visokog intenziteta: nova dimenzija problema
Već decenijama istraživači upozoravaju na prekomerno opijanje, koje se obično definiše kao konzumiranje četiri ili više pića u roku od dva sata za žene i pet ili više za muškarce. Ovaj standard je ranih 1990-ih razvio Henri Veksler, socijalni psiholog sa Univerziteta Harvard koji je anketirao studente širom zemlje. Primetio je da su studenti koji su prekoračili ove granice konzumiranja alkohola imali više problema u vezi sa alkoholom, od mamurluka i lošeg akademskog uspeha do povreda i odluka za zbog kojih se kasnije kaju.
Fizičke i društvene posledice opijanja visokog intenziteta
Međutim, vremenom su stručnjaci počeli da primećuju da se najviše zdravstvenih problema— kao što su nesvestica, trovanje alkoholom i posete hitnoj pomoći — dešavale kada su ljudi popili daleko više od četiri ili pet pića. Kao odgovor, istraživači su predstavili novi koncept poznat kao “pijenje visokog intenziteta”. Ovaj obrazac uključuje ispijanje osam ili više pića zaredom za žene, ili deset ili više za muškarce, u kratkom vremenskom periodu.
Pijenje visokog intenziteta nije samo „opijanje na kvadrat“. Predstavlja posebnu, daleko rizičniju kategoriju. Na ovim višim nivoima, koncentracija alkohola u krvi može porasti iznad 0,2 procenta, dramatično povećavajući neposredne rizike poput teške intoksikacije, gubitka svesti i predoziranja. Dugoročno, ponovljene epizode visokog intenziteta opijanja mogu povećati verovatnoću razvoja poremećaja zloupotrebe alkohola, pojačati pritisak na lične odnose i doprineti incidentima u vožnji u pijanom stanju i agresivnosti.
Promene u obrascima konzumacije alkohola među starosnim grupama
Ono što je posebno vredno pažnje je kako se ova ponašanja menjaju po starosnim grupama. Dok je opijanje alkoholom visokog intenziteta i dalje poznat problem među mladim odraslim osobama, nedavna istraživanja pokazala su da stope zapravo opadaju među ljudima u ranim dvadesetim. Ipak, muškarci stariji od 30 i žene između 18 i 64 godine sve se više opijaju na ovaj način.
Šta kao razlog za ovakvo opijanje, navode mlađe a šta starije osobe, pročitajte u nastavku teksta na Vitality.rs.