Naslovna / Zdravlje

Treba li da se plašimo vađenja štitne žlezde: Kako izgleda život bez ovog važnog organa

Priredio/la: Ma.R.|15:00 - 03. 01. 2025.

Redovne analize krvi su ključne za praćenje nivoa hormona i prilagođavanje terapije

Štitna žlezda Postoji više vrsta karcinoma štitne žlezde, koji su i najčešći uzrok uklanjanja Foto: Shutterstock

Iako je štitna žlezda odgovorna za mnoge važne funkcije, moguće je živeti bez nje. Međutim, život nakon uklanjanja štitne žlezde zahteva posvećenost i disciplinu koja se ogleda pre svega u pridržavanju plana lečenja, koji uključuje svakodnevno uzimanje lekova, zdrav način života i povremene medicinske preglede.

Štitna žlezda i njena funkcija

Smeštena u regiji vrata, štitna žlezda proizvodi dva ključna hormona – tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Ovi hormoni cirkulišu krvotokom i utiču na gotovo svaku ćeliju i organ. Glavna uloga hormona štitne žlezde je regulisanje metabolizma, odnosno pretvaranje hrane i kiseonika u energiju. Oni kontrolišu brzinu trošenja energije, što utiče na telesnu težinu, temperaturu, rad srca i druge funkcije. Štitna žlezda takođe je odgovorna za rast i razvoj našeg tela.

Zašto se štitna žlezda uklanja?

Postoji nekoliko razloga za hirurško uklanjanje štitne žlezde. To su:

  • karcinom štitne žlezde: jedan od najčešćih endokrinih karcinoma, a uklanjanje štitne žlezde (totalna tireoidektomija) je čest tretman
  • hipertireoza: prekomerno aktivna štitna žlezda koja proizvodi previše hormona može se lečiti antitireoidnim lekovima, radioaktivnim jodom ili tireoidektomijom
  • guše i čvorići: bnormalno povećanje štitne žlezde (guša) ili prisustvo čvorića može zahtevati uklanjanje ako se pokažu sumnjivim
  • Grejvsova bolest: ovo autoimuno oboljenje često izaziva hipertireozu, a uklanjanje štitne žlezde može biti potrebno ako lekovi ne deluju.

Koje vrste raka štitne žlezde postoje

Postoji nekoliko tipova raka štitne žlezde, od kojih svaki ima svoje karakteristike i prognozu. Papilarni karcinom je najčešći tip, u 80-85 odsto slučajeva. Raste sporo i ima odličnu prognozu ako se rano otkrije. Folikularni karcinom obuhvata 10-15 odsto slučajeva. Iako nešto agresivniji od papilarnog karcinoma, reaguje na lečenje. Medularni karcinom je raritetniji i agresivniji, čini 3-5 procenata slučajeva. Često zahteva kombinaciju hirurgije i drugih terapija. Anaplastični karcinom je najređi i najagresivniji tip i 1-2 odsto slučajeva. Brzo se širi i često je fatalan.

Razumevanje tipa raka ključno je za određivanje tretmana i prognoze.

Život nakon uklanjanja štitne žlezde

Nakon operacije štitne žlezde, pacijenta očekuju određene promene u životnom stilu. Kratkoročni efekti uklanjanja mogu biti:

  • umor
  • osetljivost na hladnoću
  • zatvor
  • suva koža i kosa
  • povećanje telesne težine
  • problemi sa pamćenjem i koncentracijom
  • depresija.

Dugoročni efekti života bez štitne žlezde

Zbog nemogućnosti proizvodnje hormona, pacijentima će biti potrebno svakodnevno uzimanje zamenskih hormona, poput levotiroksina (npr. Eutirox). Redovne analize krvi su ključne za praćenje nivoa hormona i prilagođavanje terapije.

Kako se nositi sa životom bez štitne žlezde

Najpre, dosledno uzimajte terapiju. Hormonski lekovi moraju se uzimati svakodnevno, na prazan stomak. Vežbajte i kontrolišite težinu jer zbog sporijeg metabolizma potrebna je redovna fizička aktivnost i pažljiva ishrana. Jedite nutritivno bogatu hranu: Omega-3 masne kiseline, selen, cink i vitamin D su od posebnog značaja.

Redovno proveravajte nivo hormona, jer su redovne analize nivoa TSH, T4 i T3 neophodne za prilagođavanje terapije. I na kraju, kontrolišite stres. Praktikujte tehnike opuštanja poput meditacije, joge i dubokog disanja.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo