Sekret iz nosa (sline) nije uvek iste boje a promena nijanse tih izlučevina najviše je uočljiva kada se razbolimo. Postoji mnogo razloga zašto sekret menja boju kada se ne osećamo dobro. A boja i konzistencija nazalne sluzi mogu da otkriju intrigantne detalje o našem imunološkom sistemu i načinu na koji telo reaguje na bolesti.
Sekret iz nosa je „dosadna“ ali ipak ima važnu ulogu
Sluz ili sekret proizvode tkiva koja oblažu nosne prolaze. Iako sekret/sline doživljavamo kao puku smetnja, ali – sluz ima veoma važnu ulogu. Deluje kao zaštitna barijera, zadržavajući prašinu, bakterije, viruse i druge iritanse – sprečavajući ih da dođu do dubljih delova respiratornog sistema. Enzimi kao što su lizozim i laktoferin, koji naseljavaju našu nosnu sluz, takođe imaju antimikrobna svojstva. Oni razbijaju ćelijske zidove bakterija i pomažu u ograničavanju razvoja i širenja bakterija. Ova zaštitna uloga čini sluz kritičnom linijom odbrane – čak i kada nismo dobro.
Sluz je nezamenljiv deo imunološkog sistema, aktivno štiti telo hvatanjem i neutralisanjem štetnih patogena. Promene u njegovoj boji i konzistenciji daju uvid u naše zdravlje, pomažući u razlikovanju virusnih i bakterijskih infekcija. Takođe pruža uvid u složene procese koji se dešavaju dok telo radi na održavanju zdravlja.
Šta boja sekreta govori o našem zdravlju?
Kontinuirani proces proizvodnje sluzi u tkivima koji oblažu naše nosne prolaze predstavlja primer delovanja prirodnih odbrambenih mehanizama tela. Kada se razbolimo, sluz se menja – postaje gušća, obilnija i menja boju. Ove promene ističu odgovor našeg imunološkog sistema. Boja sluzi ili slina može da ukaže u kakvom stanju nam je imuni sistem:
Providna
Providna sluz je normlana, osnova zdravog nosa. Uglavnom je to voda, u kombinaciji sa proteinima, solima i ćelijama koje održavaju nazalne prolaze vlažnima i zadržavaju čestice. Alergije i vrlo rani stadijumi virusne infekcije mogu da izazovu prekomernu proizvodnju bistre sluzi. A to takođe može da se desi kada telo reaguje na iritanse ili patogene.
Bela
Bela sluz je često znak upale. Upala u nazalnim tkivima usporava protok sluzi, što dovodi do zgušnjavanja. Ovo obično signalizira početak infekcije, kao što je prehlada, jer naš imuni sistem počinje da se „mobiliše protiv osvajača“.
Žuta
Žuta sluz ukazuje na to da se naš imuni sistem aktivno bori protiv infekcije. Bela krvna zrnca poslata da napadnu infekciju umiru i oslobađaju enzime koji sluzi daju žućkastu boju. Ovo je obeležje odgovora tela na mnoge virusne infekcije — uključujući običnu prehladu, grip i respiratorni sincicijalni virus (RSV).
Zelena
Zelena sluz je rezultat pojačanog imunološkog odgovora. Zelena nijansa potiče od enzima zvanog mijeloperoksidaza, koju proizvode neutrofili (vrsta belih krvnih zrnaca). Ovaj enzim generiše specifičan molekul koji uništava patogene. Dok zelena sluz često ukazuje na bakterijsku infekciju, može se desiti i kada naše telo razvije snažan imuni odgovor na agresivne virusne patogene.
Crvena ili roze
Ružičasta ili crvenkasta nijansa sluzi znači da je prisutna krv. Ovo se često dešava kada su nosna tkiva iritirana, suva ili oštećena – na primer, nakon prekomernog duvanja nosa ili izlaganja suvom vazduhu. Male količine krvi obično nisu razlog za zabrinutost.
Smeđa ili narandžasta
Smeđa ili narandžasta sluz može da bude rezultat mešanja osušene krvi sa sekretom ili udisanja ostataka životne sredine – kao što su dim ili prašina. Iako je obično bezopasan, može ukazivati na iritaciju ili produženu upalu.
Crna
Crna sluz je retka i može ukazivati na ozbiljne probleme kao što je gljivična infekcija (naročito kod osoba sa oslabljenim imunitetom) ili teška izloženost zagađivačima kao što su čađ ili dim cigareta. Ovo stanje zahteva medicinsku pomoć.
Sledeći put kada posegnete za maramicom, zapamtite da sekret nije samo simptom bolesti – to je naš „imuni sistem u akciji“.