Naslovna / Zdravlje

Proširene vene posledica su zadržavanja krvi u venama i više su od estetskog problema. Kako da ih sprečimo?

Priredio/la: D. T.|13:00 - 17. 01. 2025.

Postoji više opcija lečenja, koje zavise od veličine promena, lokacije proširenih vena

proširene vene Foto: Shutterstock

Proširene vene mogu da u bitnoj meri utiču na kvalitet života i mnogo su više od pukog estetskog problema. Uvećane i često izdeformisane vene uočavaju se uglavnom na nogama i posledica su slabosti venskog zida. Vene se prekomerno pune krvlju, dolazi do povećanja pritiska, krv se zadržava u venama koje se šire.

Bol, težinu u nogama nemojte da ignorišete

Stručnjak za vaskularne bolesti dr Justin Ha, Metro Vein Centers naglašava da su proširene (varikozne) vene pre svega zdravstveni problem.

– Pacijenti se žale na otoke, osećaj težine, pa čak i pulsiranje i bol. Ukoliko se proširene vene ne leče može da dođe do ozbiljnih komplikacija. Najznačajnija akutna komplikacija proširenih vena je tromboza vena. Tromboze, posebno dubokih vena, mogu da se komplikuju pojavom plućne tromboembolije. Zato otoke nogu, bol, težinu u nogama nemojte da ignorišete – upozorava dr Ha.

Proširene vene su 24 časovni problem

Dr Nisha Bunke, La Jolla Vein & Vascular, dodaje da proširene vene mogu da se dovedi do noćnih grčeva nogu, umora.

Proširene vene mogu da utiču na kvalitet sna i života. Pauk vene su manje od varikoznih, često se vide na površini kože, moguće je samo da su estetski problem, ali i znak rane bolesti vena – kaže dr Bunke.

Paukove vene su široke do jednog milimetra, nazivaju i teleangiektazije, to su u suštini trajno prošireni kapilari često se javljaju na butinama ili nekom drugom delu nogu, promene mogu da se uoče i na licu. Asociraju na paukovu mrežu, pa otuda i naziv. Izgledaju kao skup isprepletanih linijica crvenkaste ili plavičaste nijanse.

Proširene vene mogu da se pojave i u mlađem životnom dobu

Vaskularni hirurg dr Tikva Jacobs, sa Weill Cornell Medicine da su proširene vene uglavnom nasledne. Žene su u većem riziku da ih razviju zbog hormonalnih promena, stanjima kao što su trudnoća, kada i rastuća materica takođe pritiska vene.

Starije životno doba, dugotrajno stajanje ili sedenje, povišena telesna težina, ili gojaznost uzrokuju dodatni pritisak na vene i povećavajući rizik za razvoj proširenih vena. Starenjem vene postaju manje elastične, ali proširene vene mogu da se pojave i u mlađem životnom dobu. Proširene vene mogu da budu i posledica povrede noge, pušenja.

Nisu uzrokovane krvnim ugrušcima

Vaskularni hirurg dr Sheila Blumberg NYU Langone Hospital Brooklyn, naglašava da proširene vene nisu uzrokovane krvnim ugrušcima, ali da se mogu videti kod osoba koje su imale krvne ugruške.

Krvni ugrušci su gelasta masa u venama ili arterijama i reakcija na povredu krvnog suda. Zgrušavanje krvi je normalno, jer se na ovaj način sprečava da telo previše iskrvari posle povrede, ali ugrušci mogu da budu opasni ako se ne rastvore sami.

Lekari kažu takođe da često sedenje sa prekrštenim nogama neće izazvati proširene vene, ali može da izazove dodatne tegobe ako već imamo varikozne vene. Genetika i starenje su faktori na koje ne možemo da utičemo, ali možemo da sprečimo razvoj proširenih vena.

Hodanje, plivanje, istezanje

Dr Justin Ha naglašava da nastojimo pre svega da ojačamo cirkulaciju i razvijamo zdrave životne navike.

– Hodanje, plivanje, vežbe istezanja su delotvorne za vene. Predugo sedenje ili stajanje nastojte da prekinete kratkom šetnjom, vežbama istezanja. Podizanje nogu može da deluje na simptome jakog osećaja težine i da smanji pritisak na vene – objašnjava dr Ha i dodaje da su zdrava telesna težina i prestanak pušenja neophodni delovi prevencije.

– Kompresijske čarape savetujem osobama koje dugo stoje u toku dana, ove čarape poboljšavaju protok krvi i smanjuju mogući otok. Dobra cirkulacija je ključna – napominje dr Ha.

Lečenje

Sve navedene preventivne mere mogu da odlože ili umanje simptome, ponovo i pored svega nekada će doći do razvoja proširenih vena. Dobra vest je da postoji više opcija lečenja, koje zavise od veličine promena, lokacije proširenih vena.

Na osnovu fizičkog pregleda i ultrazvuka planira se lečenje. Minimalno invazivne procedure primenjuju za lečenje svih stadijuma bolesti vena.

Endovenski laserski tretman je minimalno invazivna procedura. Vlakno lasera se uvodi u glavni površni venski krvni sud koji je uzrok bolnih proširenih vena. Medicinski lepak je intervencija koja podrazumeva upotrebu male količine specijalno formulisanog medicinskog lepka koji se aplikuje na obolelu venu. Lepak zatvara oštećenu venu i krv se preusmerava ka obližnjim zdravim venama.

Skleroterapijom se uglavnom leče kapilari (pauk vene), ipak ova terapija je pogodna i za dublje vene. U oboleli venu ubrizga se sklerozantno sredstvo, ono iritira zid vene zbog čega dolazi do spazma krvnog suda i trajnog zatvaranja. Posle ovog postupka kroz venu proraste fibrozno tkivo. Ove metode se rade u lokalnoj anesteziji.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo