Naslovna / Zdravlje

Prva transplantacija jetre, izvedena zbog uznapredovalog raka creva, uništila sve tragove karcinoma

Priredio/la: I. V. |13:00 - 05. 02. 2025.

Rak creva je bolest koja može da bude posebno izazovna za lečenje, posebno kada se dijagnostikuje u uznapredovalom stadijumu

prva transplatacija jetre Prva transplantacija jetre kod pacijentkinje koja ima uznapredovali rak creva, smatra se revolucionarnim medicinskim dostignućem Foto: Shutterstock

Prva transplantacija jetre u Velikoj Britaniji, kod pacijentkinje koja ima uznapredovali rak creva, smatra se revolucionarnim medicinskim dostignućem. Rak creva, poznat i kao kolorektalni karcinom, četvrti je na listi najčešćih karcinoma u Velikoj Britaniji i čini 11 odsto svih novih slučajeva raka.

Transplantacija jetre bilo jedini način lečenja

Bianca Perea (32) iz Mančestera podvrgnuta je prvoj transplantaciji jetre u Velikoj Britaniji zbog uznapredovalog raka creva. Njoj je u novembru 2021. dijagnostikovan rak creva 4. stadijuma, a bolest se proširila na svih 8 segmenata njene jetre. U početku je imala sumornu prognozu, ali je zaista dobro reagovala na cikluse lečenja. Ipak, uprkos dobrom odgovoru na tretman, bolest je i dalje bila prisutna. S obzirom na to da je rak bio toliko rasprostranjen, jedino rešenje za oporavak bila je transplantacija. Transplantacija jetre obavljena je u leto 2024. Ono zbog čega se ovaj slučaj smatra revolucionarnim medicinskim dostignućem je činjenica da Bianca Perea više nije imala karcinom posle transplatacije.

Za pacijente sa uznapredovalim rakom creva koji se proširio na jetru, lečenje postaje još složenije

Iako je transplantacija uobičajenija u lečenju primarnih karcinoma jetre, Perein slučaj doprinosi sve većem broju istraživanja koja pokazuju da ova procedura može da bude od koristi pacijentima sa uznapredovalim karcinomom creva. Rak creva, poznat i kao kolorektalni karcinom, četvrti je  najčešći rak u Velikoj Britaniji i čini 11 odsto svih novih slučajeva karcinoma.

Ova bolest može da bude posebno izazovna za lečenje, posebno kada se dijagnostikuje u uznapredovalom stadijumu, čak i uprkos nedavnom razvoju imunoterapije. To je zato što se rak creva često širi na jetru – što komplikuje opcije lečenja i obično može da znači da se bolest više ne može izlečiti. Standardni pristup lečenju raka creva obično uključuje kombinaciju operacije za uklanjanje tumora, uz hemoterapiju ili terapiju zračenjem. Koji tretman će pacijent dobiti zavisi od stadijuma i lokacije raka. Za pacijente sa uznapredovalim rakom creva koji se proširio na jetru, lečenje postaje još složenije. Iako lekovi protiv raka i operacije često deluju, bolest se obično vraća.

Transplantacija jetre efikasno uklanja svo kancerogeno tkivo iz organa

Iako je operacija na jetri moguća u ovim slučajevima, ponekad je karcinom lociran u područjima jetre, koja su previše rizična za hirurško uklanjanje ili je kancer previše rasprostranjen, što onemogućava uklanjanje tumora dok se ostavlja dovoljno zdravog tkiva jetre. U takvim slučajevima, cilj tretmana se pomera sa lečenja na lečenje simptoma i produženje života osobe.

Ali, transplantacija jetre bi bila u stanju da prevaziđe ova ograničenja, kažu naučnici. Zamenom cele jetre, efikasno se uklanja svo kancerogeno tkivo iz organa. Istraživanja takođe pokazuju da imuni odgovor izazvan transplantacijom može čak da pomogne u borbi protiv preostalih ćelija raka u telu – iako mehanizam koji uzrokuje da se to desi nije u potpunosti jasan.

Kada se obavi transplantacija jetre pacijent je pod detaljnim praćenjem

Naučnici sa Anglia Ruskin University ističu da je važno istaći da je uspeh Biance Peree verovatno bio posledica kombinacije tretmana – uključujući ciljanu terapiju lekovima, hemoterapiju i operaciju za uklanjanje primarnog tumora creva pre transplantacije. Ona se sada pažljivo prati jer niko ne isključuje mogućnost ponovnog vraćanja karcinoma, jer uvek je moguće da mikroskopske ćelije raka negde ostanu u oragnizmu, a nevidljive su. Pacijentima kao što je Perea biće potrebni doživotni lekovi za supresiju imuniteta kako bi lekari bili sigurni da neće odbiti transplantaciju.

Ipak, Perea nije prvi slučaj transplantacije jetre koja je uspešno izlečila rak creva kod pacijenta. Dosadašnji dokazi dosledno pokazuju da transplantacija jetre, poboljšava petogodišnje preživljavanje pacijenata sa karcinomom creva u poređenju sa slučajem kada se koriste samo standardne metode. Na primer, studija iz Norveške pokazala je stopu petogodišnjeg preživljavanja od 60 do 83 procenata kod pacijenata koji su bili podvrgnuti transplantaciji jetre zbog uznapredovalog raka creva, koji se proširio na jetru.

Američka studija, sprovedena na sličnim pacijentima sa rakom creva, otkrila je da je 91 odsto onih koji su dobili transplantaciju jetre preživelo nakon praćenja tri godine kasnije. Poređenja radi, pacijenti koji su se odlučili da koriste samo standardne metode lečenja imali su stopu preživljavanja od 73 procenata tokom praćenja.

Tretman je pogodan samo za mali procenat ljudi

Baš kao što je bio slučaj sa Pereom, sve ove studije naglašavaju važnost upotrebe višestranog pristupa za kontrolu raka creva. Većina pacijenata dobila je dodatne lekove za karcinom  (uključujući hemoterapiju) pre i posle transplantacije. Sada će biti potrebno više ispitivanja kako  bi se potvrdile prednosti ove tehnike lečenja u većoj grupi.

Takođe je važno napomenuti da je ovaj tretman verovatno pogodan samo za mali procenat pacijenata a to je oko 2 odsto onih čiji se rak creva proširio na jetru. Zbog toga će biti neophodni strogi kriterijumi za izbor kako bi se obezbedili najbolji rezultati.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo