Grčevi u stomaku, jaka nadutost, osećaj da smo pojeli „kamen“, mogu da budu simptomi gastrokoličnog refleksa. Ovaj refleks je reakcija na konzumaciju hrane, posle čega se creva „pomeraju“ i prazne kako bi napravila mesta za novi obrok. Grčevi u stomaku koji se javljaju posle jela nisu bolest, već prirodna reakcija tela. Stručnjaci zapažaju da je gastrokolični refleks učestaliji kod osoba koje pate od sindroma nervoznih creva.
Neke osobe nemaju nikakve probleme
Gastrokolični refleks je fiziološki proces koji deluje na jaču pokretljivost donjeg digestivnog trakta. Nastaje nakon obroka i normalno je stanje, prirodna reakcija organizma na unos hrane. Ovaj refleks kod nekih osoba ne izaziva nikakve probleme, dok se kod jednog broja ljudi manifestuje grčevima u stomaku i potrebom za pražnjenjem creva posle jela.
Određeni zdravstveni problemu mogu u većoj ili manjoj meri da utiču na osetljivost tela na gastrokolični refleks. Uglavnom sindrom nervoznog creva ubrzava proces pomeranja hrane kroz probavni sistem.
Grčevi u stomaku i gastrokolični refleks javljaju se i kod:
- Alergije ili intolerancije na određene namirnice
- Anksioznosti
- Gastritisa
- Celijakije
- Zapaljenskih bolesti creva kao što je Kronova bolest
Kada je gastrokolični refleks jači?
Usled ovih stanja i bolesti gastrokolični refleks može da bude intenzivniji i praćen:
- Nadimanjem koje prestaje nakon pražnjenja creva i izbacivanja gasova
- Učestalijom potrebom za ispuštanjem gasova posle jela
- Bolovima u stomaku ili nelagodnošću
- Prisustvom sluzi u stolici
- Dijarejom
- Zatvorom
- Naizmeničnim smenjivanjem perioda dijareje i zatvor
Ovi simptomi su češći kod osoba koje pate od gastrointestinalnih problema.
Gastrokolični refleks kod beba
Stručnjaci objašnjavaju da je normalno da bebe kod kojih je još nedovoljno zreo sistem za varenje imaju izraženiji gastrokolični refleks, zbog čega dolazi do čestog pražnjenja creva posle jela.
Ovo je sasvim normalno stanje, javlja se kod svih zdravih beba. Ipak, potrebno je obratiti se lekaru, ako dete ima jake grčeve, dijareju posle obroka i ako teško dobija na telesnoj težini.
Zašto dolazi do potrebe za pražnjenjem creva posle obroka?
Tačan uzrok nešto intenzivnijeg gastrokoličnog refleksa nije poznat. Veruje se da hormonske promene, izmene na nivou crevnog mikrobima mogu u izvesnoj meri da deluju na ovu pojavu.
Grčevi u stomaku i jači gastrokolični refleks češći su posle obilnih masnih obroka, konzumacije veće količine hladnih pića, nakon unosa namirnica sa visokim glikemijskim indeksom, kao što su belo brašno, pirinač, slatkiši, sokovi. Reakcije su učestalije posle konzumacije i mlečnih proizvoda, masnih obroka, namirnica sa velikom količinom vlakana.
Gastrokolični refleks nekada zahteva stručnu pažnju
Gastrokolični refleks je normalna reakcija na konzumaciju hrane i javlja se i moguć je kod savršeno zdravih osoba. U većini slučajeva je prolazne prirode i ne zahteva posetu lekaru osim u slučajevima kada je izrazito jak, kada dijareja traje duže od 2 dana i ukoliko dođe do dodatnih bolova u želucu.
Kako da ublažimo simptome?
Većina osoba može da reši ovaj problem manjim i češćim obrocima. Potrebno je da pratimo posle koje hrane je reakcija tela izrazito jaka. Pojedine osobe su osetljivije na laktozu, neko na masna jela. U ovakvim slučajevima potrebno je smanjiti ili možda i izbegavati određene namirnice. Najbolje je da se o svemu posavetujemo sa stručnim licem.
Grčeve posle jela i neprijatno nadimanje može da se ublaži i čajem od nane. U nekim slučajevima u dogovoru sa lekarom mogu da budu od pomoći probiotici i lekovi kao što su antispazmodici, triciklični antidepresivi.
Kontrola stresa
Jak stres čest je uzrok stomačnih problema. Usled stresa može da se javi jači gastrokolični refleks. Preporuka je da koliko je moguće kontrolišemo izvore stresa, polako da konzumiramo obroke, izbegavamo jelo kada smo jako napeti, anksiozni. Odgovarajuća fizička aktivnost, šetnja u prirodi, meditacija mogu da budu od pomoći.