Srčani mišić je specijalizovana, organizovana vrsta tkiva koja postoji samo u srcu i odgovoran je za održavanje rada srca i cirkulaciju krvi po telu Foto Shutterstock
Srčano mišićno tkivo, ili miokard, vrsta je mišićnog tkiva koje formira srce. Nesvesno se kontrahuje i opušta i održava srce u radu, pumpajući krv po telu. Ljudsko telo sadrži tri vrste mišićnog tkiva: skeletno, glatko i srčano. U srcu je prisutno samo srčano mišićno tkivo, koje se sastoji od ćelija koje se nazivaju miociti.
Mišić je vlaknasto tkivo koje se kontrahuje kako bi proizvelo kretanje. U telu postoje tri vrste mišićnog tkiva: skeletno, glatko i srčano. Srčani mišić je visoko organizovan i sadrži mnoge vrste ćelija, uključujući fibroblaste, ćelije glatkih mišića i kardiomiocite.
Srčani mišić razvija se samo u srcu. Sadrži ćelije srčanog mišića, koje obavljaju visoko koordinisane radnje koje održavaju rad srca i cirkulaciju krvi kroz telo.
Za razliku od skeletnog mišićnog tkiva, koje je prisutno u rukama i nogama, srčano mišićno tkivo proizvodi nevoljne pokrete. To znači da su automatski i da osoba njima ne može da upravlja.
Srce takođe sadrži specijalizovane vrste srčanog tkiva koje sadrže ćelije „pejsmejkera”. Oni se skupljaju i šire kao odgovor na električne impulse iz nervnog sistema. Ćelije pejsmejkera generišu električne impulse, ili akcione potencijale, koji govore ćelijama srčanog mišića da se kontrahuju i opuste. Ćelije pejsmejkera kontrolišu broj otkucaja srca i određuju koliko brzo srce pumpa krv.
Kardiomiopatija odnosi se na grupu medicinskih stanja koja utiču na srčano mišićno tkivo i ometaju uobičajenu sposobnost srca da pumpa krv ili se opušta.
Neki uobičajeni simptomi kardiomiopatije su:
Faktori koji mogu povećati rizik od kardiomiopatije mogu da budu:
Srčani udar zbog blokirane arterije može prekinuti dotok krvi u određena područja srca. Na kraju, tkivo srčanog mišića u ovim oblastima počeće da odumire. Smrt srčanog mišićnog tkiva takođe može nastati kada potreba srca za kiseonikom premašuje snabdevanje kiseonikom. Ovo uzrokuje oslobađanje srčanih proteina, kao što je troponin, u krvotok.
Neki primeri kardiomiopatije su:
Redovne aerobne vežbe mogu pomoći u jačanju srčanog mišićnog tkiva i održavanju zdravlja srca i pluća. Aerobne aktivnosti uključuju pokretanje velikih skeletnih mišića, što uzrokuje brže disanje i ubrzavanje otkucaja srca. Redovno bavljenje ovim vrstama aktivnosti može obučiti srce da postane efikasnije.
Neki primeri aerobnih vežbi uključuju:
Office of Disease Prevention and Health Promotion (OASH) daje sledeće preporuke:
OASH takođe predlaže da se aerobne aktivnosti rasporede tokom nedelje. Odrasli sa hroničnim stanjima ili invaliditetom mogu da zamene aerobnu vežbu sa najmanje dva treninga nedeljno za jačanje mišića.