Bešika je organ zadužen za skladištenje urina dok ne dobijemo signal da je vreme za pražnjenje. Normalno funkcioniše bez bola, ali ako osetite bilo kakvu nelagodnost, grčeve, peckanje ili jak bol u donjem delu stomaka i prilikom mokrenja, nemojte to zanemariti.
Bolno mokrenje i osećaj pečenja: Znaci da je bešika možda pod infekcijom
Infekcije urinarnog trakta su čest uzrok bolova u bešici. Bakterije koje dospeju u urinarni trakt mogu izazvati upalu, što se manifestuje kao:
- oštar bol ili peckanje prilikom mokrenja
- bol u donjem delu stomaka ili karlici
- često i hitno mokrenje uz osećaj nepotpunog pražnjenja
- mutan urin promenje boje i neprijatnog mirisa.
Ako se infekcija ne leči, može se proširiti na bubrege, uzrokujući jače bolove u leđima, groznicu i mučninu.
Bolni grčevi u bešici: Moguća i preaktivna bešika
Ako često osećate iznenadne bolne grčeve u bešici a niste u mogućnosti da zadržite urin, moguće je da imate preaktivnu bešiku. U tom slučaju, mišići bešike se nekontrolisano stežu pre nego što se bešika u potpunosti napuni, što izaziva iznenadni, jak nagon za mokrenjem praćen bolom, bolne kontrakcije u donjem stomaku, a moguća su i buđenja noću zbog nezadrživog nagona za mokrenjem.
Uporni bol u bešici i cistitis: Bešika pod upalom je izuzetno bolna
Cistitis je upala bešike najčešće izazvana bakterijama, ali može nastati i kao reakcija na određene lekove ili hemijske iritanse. Simptomi uključuju stalni osećaj pritiska i bola u bešici, bolno mokrenje i čest osećaj hitnosti pražnjenja, kao i grčeve u donjem stomaku.
Kod intersticijalnog cistitisa (hronične upale bešike), bol može postati dugotrajan i izraženiji nakon mokrenja.
Bol u bešici i prisustvo krvi u urinu: Moguće ozbiljnije stanje
Ako osećate bol u bešici, a primećujete tragove krvi u urinu, to može biti znak:
- ozbiljne urinarne infekcije
- kamenja u bešici (koja mogu izazvati oštar bol i otežano mokrenje)
- tumora bešike, naročito ako se javljaju hronični bolovi bez jasnog uzroka.
Ukoliko bol ne prolazi ili postaje jači, obavezno se obratite lekaru radi daljih analiza.
Prevencija bolova u bešici
Pre svega, neophodno je unositi dovoljno tečnosti da biste isprali bakterije iz same bešike i smanjili rizik od infekcija. Nemojte odlagati mokrenje i trpeti, jer zadržavanje urina može dovesti do iritacije bešike.
Izbegavajte alkohol i kofein koji mogu pojačati bol i iritaciju. Praktikujte vežbe za jačanje karličnog dna (Kegelove vežbe) kako biste poboljšali kontrolu bešike. Pazite na telesnu težinu, jer višak kilograma može da vrši pritisak na bešiku.
Ako osećate uporne bolove u bešici, naročito ako su praćeni peckanjem, krvlju u urinu ili čestim nagonom za mokrenjem, ne odlažite posetu lekaru. Pravovremeno prepoznavanje simptoma može sprečiti ozbiljne komplikacije, među kojim je i karcinom ovog organa.