Ako mislite da je žvaka bezopasna, naučnici poručuju – razmislite ponovo. Naime, nalazi nove studije naučnika sa University of California (UCLA) predstavljeni su na sastanku American Chemical Society’s Spring 2025 u San Dijegu i prilično su zabrinjavajući. Istraživači su obavestili javnost da su sintetičke i prirodne žvakaće gume skriveni izvori unošenja mikroplastike.
Žvake oslobađaju štetne čestice
Studija je otkrila da žvakanje žvake oslobađa u usta hiljade sitnih plastičnih čestica – mikroplastike, koje ljudi nesvesno progutaju. Mikroplastika su fragmenti polimera veličine između 5 milimetara i 1 mikrometra, a sve što je manje od ovog opsega naziva se nanoplastika, koja se meri u milijardama metra. Istraživači upozoravaju da su i sintetičke i prirodne gume skriveni izvori mikroplastike. Tipičan komad žvakaće gume oslobađa hiljade plastičnih čestica tokom žvakanja.
– Naš cilj nije da nikoga uznemirimo. Naučnici ne znaju da li je mikroplastika nebezbedna za nas ili ne. Ne postoje ispitivanja na ljudima. Ali, znamo da smo izloženi plastici u svakodnevnom životu, i to je ono što smo želeli da ispitamo ovde objašnjava Sanjay Mohanty sa University of California, koji je vodio studiju.
Šta su istraživači otkrili?
Lisa Lowe, istraživač na UCLA, žvakala je 7 komada od svake od 10 brendova žvakaćih guma. Tim naučnika je potom izvršio hemijsku analizu njene pljuvačke. Nalazi su pokazali da jedan gram gume oslobađa, u proseku, 100 mikroplastičnih čestica — neki uzorci ispuštaju i više od 600. To se odnosi na žvakaće gume težine između 2 i 6 grama, dok bi veći komad mogao da oslobodi do 3.000 plastičnih čestica. Većina ove mikroplastike odvojila se od žvake u prva dva minuta žvakanja.
Istraživači su istakli da je najčešća žvakaća guma koja se prodaje u supermarketima napravljena od sintetičke gume, koja sadrži polimere na bazi nafte. Međutim, na pakovanju se obično izbegava pominjanje plastike, već se koriste nejasni termini kao što je „na bazi gume“.
Iako mnogi pretpostavljaju da su sintetičke žvakaće gume najštetnije, studija je otkrila da čak i one „prirodne“ – na biljnoj bazi – oslobađaju slične količine mikroplastike.
Naučnici takođe procenjuju da bi pojedinci koji godišnje sažvaću oko 180 komada žvake mogli da progutaju blizu 30.000 mikroplastičnih čestica.