Rogam (Rhgam) je injekcija koja se daje Rh-negativnim trudnicama koje nose Rh-pozitivan fetus. Ova injekcija, poznata i kao Rh imunoglobulin, štiti majku i dete od ozbiljnih komplikacija, uključujući i pobačaj. Ukoliko je beba Rh-pozitivna, a majka Rh-negativna, majčin imuni sistem može da prepozna bebine krvne ćelije kao strano telo i reaguje razvojem antitela. Ovaj proces naziva se senzibilizacija.
Kada se daje Rogam injekcija, kada nije potrebna?
Lekari navode da se, ako je majka Rh-negativna, nakon porođaja uzima krv iz pupčane vrpce novorođenčeta kako bi se odredila krvna grupa i Rh faktor bebe. Ako je dete Rh-pozitivno, majci se u roku od 72 sata daje Rogam injekcija, koja sprečava moguću senzibilizaciju i stvaranje antitela na Rh-pozitivne eritrocite.
Stručnjaci ističu da injekcija nije potrebna ukoliko su majka i dete Rh-negativni. Budući da je potrebno vreme da se razviju antitela koja mogu ugroziti plod, komplikacije se obično ne javljaju u prvoj trudnoći, ali u narednim trudnoćama postoji rizik od ozbiljnih problema.
Injekcija štiti od pobačaja, oštećenja mozga
Ukoliko majka ne primi ovu injekciju i razvije antitela, u narednoj trudnoći antitela mogu da prodru kroz posteljicu i napadnu eritrocite Rh-pozitivne bebe, što može dovesti do hemolitičke bolesti fetusa.
U situaciji kada je majka Rh-negativna, a beba Rh-pozitivna, moguće je da majka razvije antitela protiv Rh-pozitivnih crvenih krvnih zrnaca i izazove komplikacije kao što su fetalna anemija, pobačaj ili mrtvorođenje. Ova injekcija, kada je pravovremeno primljena, štiti dete od žutice, oštećenja mozga, problema sa sluhom, motornim funkcijama i mentalnim razvojem.
Šta je Rh faktor?
Rezus faktor (Rh faktor) je vrsta proteina na površini crvenih krvnih zrnaca. Oko 85 odsto svetske populacije ima ovaj protein i smatra se Rh-pozitivnim, dok ostalih 15 odsto nema taj protein i smatraju se Rh-negativnim. Pored Rh faktora, postoje i krvne grupe A, B, AB i O.
Kada dolazi do mešanja krvi majke i fetusa?
Najveća verovatnoća da dođe do mešanja krvi javlja se tokom porođaja, ali do toga može doći i u trećem trimestru trudnoće (7., 8. ili 9. mesec), usled rasta posteljice i stanjenja membrana koje razdvajaju krv majke i fetusa.
Rogam se preventivno daje oko 28. nedelje trudnoće i njegovo dejstvo traje približno 13 nedelja. Po porođaju se proverava Rh faktor bebe; ako je beba Rh-pozitivna, majka u roku od 72 sata dobija novu dozu injekcije. Ukoliko su i majka i beba Rh-negativne, druga injekcija nije potrebna, jer nema rizika od senzibilizacije.
RhoGAM se daje Rh-negativnoj majci u roku od 72 sata nakon:
- Svakog porođaja ako je beba Rh-pozitivna (štiti sledeću, ali ne sve buduće trudnoće)
- Pobačaja ili namernog prekida trudnoće
- Vanmaterične (ektopične) trudnoće
- Određenih oblika krvarenja, uključujući vaginalno
- Prenatalnih dijagnostičkih procedura (npr. amniocenteza)
- Povrede abdomena tokom trudnoće (npr. pad, saobraćajna nesreća)
- Manuelnog okretanja bebe iz karličnog položaja
Kako znamo da li je beba Rh-pozitivna?
Rh tip fetusa se obično ne određuje tokom trudnoće. Ako je majka Rh-negativna, rogam se daje tokom trudnoće ukoliko postoji mogućnost da je fetus Rh-pozitivan. Trudnoća se smatra Rh(D) inkompatibilnom ako je fetus Rh(D) pozitivan, nepoznat, ili ako je otac Rh(D) pozitivan ili nepoznatog statusa.
Neželjene reakcije i bezbednost
Neželjene reakcije na Rogam su retke. Moguće su alergijske reakcije poput osipa, svraba, stezanja u grudima i sniženog krvnog pritiska. Rogam se koristi od 1960. godine, i iako se pravi iz ljudske krvi, rizik od prenošenja infekcija je izuzetno mali. Milioni doza su bezbedno primljeni širom sveta i nije zabeležen nijedan ozbiljan zdravstveni problem majke ili deteta – naprotiv, ova injekcija je spasila mnoge živote.